امروز

سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۶:۴۸ بعد از ظهر

سایز متن   /


عده‌ای در کشور عادت کرده‌اند که همه چیز را تیره و تار نشان دهند

معاون اول رییس‌جمهور‌ نوع دوستی، دلسوزی و وطن دوستی مردم ایران را سرمایه‌ای بزرگ برای مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و تأکید کرد: در هنگام بحران‌های طبیعی و اجتماعی ملت ایران با تمام وجود پای گرفتاری‌ها ایستاده است.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز(دوشنبه) در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویر احمد، مردم این استان را متدین و سلحشور توصیف و تأکید کرد: مردم این خطه مایه افتخار کشور هستند که محکم و استوار نقشی تاریخ ساز در بحران های مختلف از دفاع مقدس تاکنون در تاریخ انقلاب اسلامی داشته اند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تقارن سال جدید با ایام شعبانیه را به فال نیک می گیریم و امیدواریم سال ۱۴۰۰ سال گشایش برای مردم ایران باشد گفت: ملت ایران سال سختی پشت سر گذاشت و این صبوری ملت ایران بود که دشواری ها و سختی ها را تحمل کرد و انتظار مردم این است که خدمتگزاران در نظام جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را در سال جدید به کار گیرند تا این فشارها به حداقل برسد.

جهانگیری با اشاره به آثار مخرب سیل ۹۸ و تخریب بیش از صد هزار واحد مسکونی ، هزاران هکتار زمین کشاورزی و واحد صنعتی، زلزله کرمانشاه و همچنین شیوع بیماری کرونا به عنوان پدیده ناشناخته و جدید و همچنین تحریم های ظالمانه و فشار اقتصادی آمریکا علیه ملت بزرگ ایران تأکید کرد: تمامی این اتفاقات باعث شد تا معیشت مردم در سال ۹۹ سخت شود و معاندان نظام جمهوری اسلامی در تبلیغات مسموم خود کوشیدند تا آینده ایران را تیره نشان دهند اما مردم ایران از همه این آزمایش های بزرگ تاریخی سربلند بیرون آمدند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مردم استان کهگیلویه و بویر احمد در زمان سختی ها به دنا به عنوان سمبل مقاومت تکیه می کنند تصریح کرد: سی سخت هم همانند دنا پابرجا خواهد ایستاد.

جهانگیری با اشاره به اینکه مردم سی سخت علاوه بر مشکلات و فشار اقتصادی با زمین لرزه ای در اواخر سال ۹۹ روبرو شدند که خانه و زندگی آنها را از بین برد، ادامه داد: خداوند را شاکریم که در این حادثه تلفات انسانی نداشتیم چرا که خسارات وارده به مردم در کنار از دست دادن عزیزانشان بسیار تلخ بود و به راحتی نمی توانستیم عید را تبریک بگوییم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به حس نوعدوستی مردم ایران افزود: در زلزله کرمانشاه مهمترین دغدغه این بود که مردم به سمت پل ذهاب نیایند چرا که به دلیل ترافیک زیاد مسیرها بسته شده بود و کار امدادرسانی به مردم سخت شده بود.

 جهانگیری با اشاره به زلزله کرمانشاه و همچنین سیل سال ۹۸و درگیری ۲۵ استان کشور در حادثه سیل ادامه داد: همبستگی اجتماعی ملت ایران یکی از شاخص های این حادثه بود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اثر مادی این کمک های مردمی و همچنین نهادهای رسمی حکومتی در مقابل اعتبارات دولتی آنچنان به چشم نمی آید، تصریح کرد: پشتوانه جمهوری اسلامی ایران این است که برای عبور از بحران ها مردمی دارد که درجه دلسوزی و نوع دوستی بالایی دارند و بلافاصله پس از حادثه ای در محل حاضر می شوند تا مشکلات یکدیگر را حل کنند و این سرمایه ای ارزشمند برای ملت ایران است.

جهانگیری با بیان اینکه بحران های طبیعی تبدیل به واقعیتی جدی برای مردم ایران شده است، ادامه داد: هنر ما به عنوان دولت این است که بحران ها را مدیریت کنیم و عوارض این بحران ها را به حداقل برسانیم تا با سربلندی از این حوادث طبیعی بیرون بیاییم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به زلزله سی سخت و مقایسه آن با حوادث زلزله کرمانشاه و سیل فروردین سال ۹۸ گفت: حجم تخریب ها در این زلزله قابل مقایسه با بحران های قبل نبوده است و ما می توانیم در زمانی کوتاه تر ساخت و بازسازی پنج هزار واحد مسکونی را انجام دهیم این در حالی است که برخی از کشورهای بزرگ صنعتی هنوز درگیر بحران های طبیعی هستند که چند سال قبل برای آنها رخ داده است .هنوز رسانه های آمریکا پیگیری مسایل طوفانی هستند که چند سال پیش موجب تخریب هایی در این کشور شد و آثار آن برطرف نشده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه خوشبختانه مدیریت کشور در مواجهه با بحران ها تجارب ارزشمندی به لحاظ سازمان دهی و تقسیم کار در بخش های مختلف دست پیدا کرده است گفت: ما در لحظه نخست حادثه زلزله سی سخت موفق عمل کردیم و بر اساس گزارش های وزیر راه و شهرسازی در نخستین جلسه پس از وقوع زلزله مصوبه لازم را تصویب و آن را ابلاغ کردیم. در مرحله اسکان موقت نیز به سرعت کارهایی انجام شد البته مردم در این مقطع با توجه به شرایط آب و هوایی مطالباتی داشتند که باید تلاش کنیم با اتخاذ سیاست های روشن و اشتراک نظر بین دستگاه ها به این مطالبات نظیر ارائه کانکس و یا اعطای اعتبار بلاعوض برای اجاره سرپناه به یک اعتماد نو به نقل از برنامه مشخص برسیم. در دوره ساخت نیز تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است که هر خانه شهری ۱۸۵میلیون تومان تسهیلات و کمک بلاعوض و هر خانه روستایی ۱۶۵ میلیون تومان دریافت خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهور افزود: اگر استاندار و رییس بنیاد مسکن در حین انجام کار به این جمع بندی برسند که میزان این تسهیلات کم است دولت در این زمینه اقدام لازم را انجام خواهد داد تا مردم دغدغه ای نداشته باشند.

 جهانگیری با اشاره به درخواست مردم و نماینده معزز ولی فقیه در استان برای تکمیل خانه ها تا پیش از فصل سرما گفت: معتقدم توانمندی نیروهای مدیریتی و مشارکت مردم ما را قادر می سازد که تا قبل از پاییز و زمستان این نگرانی را مرتفع کنیم.

معاون اول رییس جمهور به همه وزارتخانه ها و دستگاه ها برای تکمیل واحدهای آسیب دیده مرتبط به خود دستور داد تا در سریع ترین زمان بازسازی این واحدها انجام شود و ادامه داد: شهرهایی نظیر سی سخت در دنیا کانون جذب گردشگر داخلی و خارجی هستند و باید با کمک همه دستگاه ها و همت مردم تلاش کنیم تا سی سخت پس از بازسازی بسیار زیباتر و پیشرفته تر از سی سخت قبل از زلزله باشد.

 جهانگیری افزود: به عنوان دولت و مجموعه نظام و در راستای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مصمم هستیم تا کار بازسازی سریعتر انجام شده و دغدغه مردم برطرف شود. در این خصوص باید از سادات بزرگوار استان که سرمایه ای گرانقدر برای انسجام میان مسئولان و برون رفت از مشکلات هستند قدردانی کنم.
معاون اول رییس جمهور با تشکر از اقدامات و کمک های نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این نیروها همواره در مدیریت بحران ها در کنار دولت بودند و دولت از توانمندی آنها برای حل مشکلات استفاده کرده است در این خصوص آنها علاوه بر اینکه به دستور فرمانده کل قوا مشارکت جدی داشته اند بلکه با عشق و علاقه ای که به مردم دارند در صحنه حضور یافتند.

 جهانگیری گفت: باید کاری کنیم که مردم زلزله زده هر روز بیشتر احساس آرامش کنند البته یک عده ای در کشور عادت کرده اند که همه چیز را تیره و تار نشان دهند من در همین سفر اخیر به استان گلستان شاهد شادابی و نشاط میان مردمی بودم که زندگی آنها یک سال پیش به خاطر سیل تخریب شده بود اما گاهی از بیرون طوری قضاوت و مطرح می شود که آنها با دولت و نظام علاقه ای ندارند باید به میان مردم کرمانشاه و همین مردم سی سخت که امروز من آنجا بودم رفت و دید که چه نظری نسبت به اقدامات انجام شده دارند. این از برکات نظام است نباید نظام را کوچک بگیریم.

معاون اول رییس جمهور در پایان گفت: کهگیلویه و بویر احمد باید به همت مدیران و مشارکت مردمش واژه محرومیت را از خود بزداید. استانی که ۲۰ درصد منابع نفت و گاز، ۱۰ درصد روان آب ها و بیشترین گونه های گیاهی را در خود دارد نباید از محرومیت رنج بکشد.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد