امروز

شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۳:۳۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در مورد اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در یک سال اخیر اظهار کرد: برنامه ریزی‌های جدی در خرید گندم را داشته‌ایم که نتیجه اصلی آن را در سال آینده خواهیم دید و[…]


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در مورد اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در یک سال اخیر اظهار کرد: برنامه ریزی‌های جدی در خرید گندم را داشته‌ایم که نتیجه اصلی آن را در سال آینده خواهیم دید و امسال با برنامه ریزی دقیق‌تری قیمت خرید تضمینی گندم را از ۷۵۰۰ تومان در ۳ فروردین به ۱۱۵۰۰ تومان افزایش داده‌ایم. 

وزیر جهاد کشاورزی گفت: همچنین، حمایت در تغذیه خاک را در برنامه وزارت جهاد داشته‌ایم زیرا؛ افزایش کود خاک ها دچار بحران و کمبود شده بودند و در یکسال اخیر به پیشرفت خرید تضمینی گندم از ۴۵۰۰ تن گندم به ۷۵۰۰ تن رسیدیم.

وی ادامه تصریح کرد: در حوزه تولید نگاه حمایتی داشتیم و نتیجه آن معیشت مناسب کشاورز است که از مطالبات کشاورزان ۶۷ هزار میلیارد پرداخت شده است و تا هفته آینده ۱۲ هزار میلیارد دیگر پرداخت خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با توضیح تسهیلات کشاورزان گفت: قراردادی با کشاورز بسته خواهد شد که بانک به عنوان وثیقه قرارداد را قبول کرده و تسهیلات به کشاورز میپردازد و در گذشته خودکفایی گندم نیز وجود داشت اما به صورت دائم نبوده و هدف ما این است که پایداری در تولید گندم برقرار کنیم.

وی در توضیح به مسئله افزایش قیمت برنج گفت: امسال ۲۵ درصد افزایش تولید داشتیم و ضریب تبدیل برنج بسیار بالا بوده است، اما به دلایل اقتصادی و بازرگانی، قیمت توسط شورای قیمت گذاری تعیین می‌شود ولی قیمت برنج به دلیل فصل برداشت رو به کاهش است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: امسال واردات برنج کنترل شده است و حمایت بیشتری از تولید کننده داریم و از شهریور امسال دو میلیون هکتار اراضی کشاورزی را به سمت کشاورزی قراردادی می‌بریم و چهل درصد محصولات کشاورزی در دنیا از طریق کشاورزی قراردادی تولید می‌شود و تلاش می کنیم خودکفایی گندم نان را به پایداری برسانیم.

ساداتی نژاد با تاکید بر کاهش خرید برنج و اقلام اساسی از سوی مردم گفت: خرید مردم در اقلام اساسی پس از مردمی سازی یارانه ها، در بعضی از مواد غذایی ۲۰ و برخی دیگر ۲۵ درصد روند کاهشی داشت و در مهر ماه سالجاری آمار دقیقی از مصرف نسبت به سال گذشته ارائه خواهیم داد.

وزیر جهاد در خصوص برنامه برای افزایش درآمد دامداران و معیشت دامداران و ادامه فعالیت آنها تصریح کرد: کشاورزان دام و طیور، در مردمی سازی یارانه ها بسیار تحت فشار بودند و غیرتمندانه در تامین موادغذایی مردم ایستاده بودند و در طرح مردمی سازی، جمع کردن مازاد تولید در اولویت بود که انجام شد و مازاد تولید بازار هم استمرار دارد و برای حمایت از این اقشار، صادرات را آزاد کردیم که بخشی از دام زنده برای صادرات قرنطینه هستندو ما امروز مدافع مصرف کننده و تولیدکننده هستیم و این دو جداشدنی نیست و اگر برای حمایت از تولید قیمت غیر منطقی اعلام کنیم، خرید مردم کاهشی می‌شود و مجدد تولید کننده ضرر میکند.

انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی