امروز

شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۴:۵۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

سیاسی

رئیس جمهوری در آئین بهره برداری از پالایشگاه بیدبلند، گفت: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنهایی که معتقد بودند که ایران را زمین خواهند زد و تصور می‌کردند که می‌توانند کمر مردم ایران را در برابر قلدری[…]اجرای پروژه بیدبلند از دستاوردهای برجام بود/ جهان و منطقه به نفت و گاز ایران نیازمند است

رئیس جمهوری در آئین بهره برداری از پالایشگاه بیدبلند، گفت: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنهایی که معتقد بودند که ایران را زمین خواهند زد و تصور می‌کردند که می‌توانند کمر مردم ایران را در برابر قلدری خود خم ‌کنند، علیرغم همه اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی‌ها و توطئه‌هایی که داشتند، امروز دیگر نیستند و با سرافکندگی رفتند.

به گزارش پایگاه خبری اعتماد نو به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ‌صبح امروز پنجشنبه دوم بهمن ماه و در چهل و دومین هفته از افتتاح طرح های ملی، پالایشگاه بزرگ گاز بیدبلند خلیج فارس که تحت عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری رسید؛ طی سخنانی گفت: امروز برای مردم بزرگ ایران روز مبارکی است آن هم در روزهای اولیه بهمن ماه که برای ما همواره پیام‌آور پیروزی ملت و صلح، آزادی و استقلال است.

وی با اشاره به پایان کار رئیس‌جمهور سابق آمریکا، افزود: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنهایی که معتقد بودند که ایران را زمین خواهند زد و تصور می‌کردند که می‌توانند کمر مردم ایران را در برابر قلدری خود خم ‌کنند، علیرغم همه اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی‌ها و توطئه‌هایی که داشتند، امروز دیگر نیستند و با سرافکندگی رفتند. اقدامات آن‌ها در روزهای پایانی و کارهایی که انجام دادند به همه مردم دنیا علی‌الخصوص مردم آمریکا، خوی وحشی و ضد دموکراسی آن‌ها را نشان داد.

روحانی با اشاره به اثرات و دستاوردهای برجام، اظهار داشت: الحمدلله این پروزه عظیم و بزرگ که یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است به دست فرزندان این ملت و تلاشگران و … به مرحله افتتاح رسید. مردم عزیز ما شاهد باشند که ما این طرح را در سال ۹۴-۹۵ که دست ما در سایه برجام باز بود و امکان فروش نفت داشتیم، توانستیم مبالغ قابل توجهی را به صندوق توسعه واریز کنیم که نتیجه آن دستاورها سرمایه‌گذاری برای چنین پروژه هایی بود.

وی ادامه داد: مردم ما شاید فکر کنند که تمام پول فروش نفت در اختیار دولت است، در حالی که چنین نیست، ۳۸ درصد از پول نفتی که فروخته می‌شود به صندوق توسعه می‌رود و ۱۴.۵ درصد به شرکت ملی نفت برای توسعه و تجهیز خود پرداخت می‌شود. در واقع بخش بزرگی از درآمد حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه می‌رود و ما امیدواریم همانطور که پیش بینی کردیم بتوانیم در سال آینده ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و پیداست که بخشی از این مبلغ برای توسعه کشور در اختیار صندوق توسعه قرار می‌گیرد.

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به نقش مهم و استراتژیک استان خوزستان بیان داشت: خوزستان یک استان مهم ما است، نه‌تنها در حوزه نفت وگاز که سرآمد است بلکه در حوزه کشاورزی و اتصال به آب‌های بین المللی نیز اهمیت بسیار مهمی دارد. همچنین مردم عزیز و آزاده آن همواره مدافع کشور بوده‌اند و در دفاع مقدس نقش خوبی ایفا کردند، من افتتاح این طرح را به همه مردم این استان تبریک عرض می‌کنم و لازم می‌دانم که از همه کارگران، مهندسان و مدیران که برای اجرای این پروژه زحمت کشیده و تلاش کردند، متشکرم.

وی افزود: ذخایر انرژی یکی از اهرم های قدرت در جهان است و بزرگترین مبنع گازی جهان در ایران قرار دارد، این یعنی دنیا اگرچه در یکی دوسال اخیر مارا اذیت کرد اما به نفت و گاز ما احتیاج دارد. ایران از لحاظ منابع گاز در سطح اول جهان است، بیش از ۳۲ هزار میلیارد مترمکعب گاز در اختیار دارد و امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه ۱ میلیارد متر مکعب گاز هستیم. اینکه علیرغم چنین تولیدی شاهد مشکل کمبود گاز هستیم باید در این رابطه فرهنگسازی کنیم و مردم عزیز هم در نحوه مصرف همکاری داشته باشند.

روحانی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در نفت و گاز جهان اظهار داشت: جهان و منطقه به نفت و گاز ایران نیازمند است. یکی از منشاهای قدرت ما انرژی ما است. می‌توانیم یکی از قدرت‌های منطقه در تولید و صادرات گاز و برق شویم. 

وی خطاب به مدیران، وزیر نفت و همه مسئولان ذی‌ربط گفت:  ما در زمینه نفت و گاز کار بزرگی را انجام می‌دهیم و دارای منابع بسیار غنی هستیم. در زمینه استحصا و پالایش گاز کار بزرگی را انجام می‌دهیم، اما در زمینه صادرات گاز عقب هستیم و باید جزو پنج کشور اول دنیا باشیم. در توانمندی جزو کشورهای مهم جهان هستیم اما عمدتاً به دو کشور گاز صادر می‌کنیم در حالی که می‌توانیم به چهار کشور دیگر نیز گاز صادر کنیم. هم در جنوب و هم در شرق می‌توانیم صادرات داشته باشیم.

رئیس جمهور ادامه داد: اکنون عمدتاً صادراتمان به غرب کشور است. صادرات گاز ما باید رتبه بالاتری پیدا کند البته می‌دانم که تنها در فصل‌هایی دست ما برای صادرات باز است، اما باید صادرات مداوم داشته و در زمستان هم بتوانیم این کار را انجام دهیم. صادرات گاز یکی از مسائل مهمی است که از اکنون باید برای دولت‌های سیزدهم و چهاردهم اعتماد نو به نقل از برنامه‌ریزی انجام دهیم تا جایگاه مناسب را در سطح منطقه پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در یک پروژه بزرگ و عظیم؛ سیاست خارجی، فناوری، جهاد و تلاش مهندسین و متخصصین نقش مهمی دارد، به طوریکه اگر سیاست خارجی ما نبود و برجام در سال ۹۴ به ثمر نرسیده بود ژل این پروژه‌‌ها که از صندوق ذخیره برداشت کردیم هم وجود نداشت. این یک میلیارد دلاری را که از صندوق دریافت کردیم به واسطه سیاست خارجی ما بود که باعث شد صندوق ذخیره ما شرایط مناسبی پیدا کند. این شرایط بعد از سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود که توانستیم طرح‌های بسیار عظیم و بزرگ را به ثمر برسانیم.

وی با بیان اینکه این مطالب را برای برخی که بد حرف هستند و شاید مطلع نیستند می‌گویم که بدانند، سیاست خارجه و دیپلماسی نقش مهمی در اقتصاد و تولید و در جهش تولید نقش دارد، افزود: مسئله دوم، نقش جهادگری و ایثار جوان‌ها و مهندسین فداکار است. ما در شرایط تحریم نمی‌توانستیم از هیچ نیروی خارجی استفاده کنیم از این رو با دست فرزندان خودمان این پالایشگاه‌های عظیم را به ثمر رساندیم و این جزو افتخارات بسیار بزرگ ما است.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز ایران جزو کشورهایی است که ابر پروژه‌های بزرگ را در نفت، گاز پتروشیمی، تامین نیازمندی‌های وزارت بهداشت و درمان، تجهیزات بیمارستانی با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌کند.

رئیس دولت دوازدهم بیان داشت: بخش اعظم تولید داروهای مورد نیاز-حدود ۹۴ درصد- را بخش داخلی انجام می‌دهد. بخش بعدی بانک‌ها هستند که منبع بزرگ هستند که می‌توانند از منابع صندوق استفاده کنند و پروژه‌ها را به ثمر برسانند و البته بخش خصوصی هم می‌تواند فعال باشد.

وی با اشاره به سخنان وزیر نفت، یادآور شد: امسال ۱۰ پتروشیمی را افتتاح کرده بودیم که امروز یازدهمین آن با ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان افتتاح شد. یکی از افتخارات بسیار بزرگ وزارت نفت ما این است که در بخش‌های بزرگ از جمله در فرآورده‌ها کار بسیار بزرگ و مهمی در این چند سال انجام گرفته است.  در آغاز این دولت، تولید بنزین کشور چیزی کمتر از ۵۰ میلیون لیتر در روز بود اما مصرف روزانه کشور حدود ۱۵۰ میلیون لیتر بود. امروز تولید بنزین ما ۱۱۰ میلیون یعنی بیش از دو برابر شده است و ما که وارد کننده بنزین بودیم اکنون صادر کننده آن هستیم. 

رئیس جمهور اضافه کرد: در صادرات فراورده‌های نفت گاز در سال ۹۲ تقریباً ۵۹ میلیون تن صادرات داشته ایم، اما امروز به ۲۲۰ میلیون تن رسیده است. ما باید گام مهمی برای صادرات گاز برداریم از این رو باید مصرف داخلی را کنترل و مدیریت کنیم تا بتوانیم صادرات بیشتری داشته باشیم. پروژه عظیم و بزرگی که امروز افتتاح شد از سال ۹۴ به این طرف خیلی فعال شد و حدود ۳.۴ میلیارد دلار برای ساخت آن هزینه شده است که در عرض چهار سال و نیم درآمد آن حدود ۷۰۰ میلیون دلار از صادرات،  تولیدات آن خواهد بود. 

وی گفت: وقتی یک کار عظیم و بزرگ انجام میشود، ممکن است ساخت آن چندین سال طول بکشد، اما بعد از فعال شدن آن می‌تواند هزینه‌صرف شده را بازگرداند. ما امروز در یک شرایطی و جایگاهی هستیم که میتوانیم به دست فرزندانمان ابر پروژه‌ها را نهایی و محصولات آن را صادر می‌کنیم. همچنین می‌توانیم سرمایه هزینه شده را در یک مدت کوتاهی بازگردانیم. 

رئیس دول در پایان با مبارک خواندن روز افتتاح پروژه و تشکر از متخصصین پروژه‌های نفتی بیان کرد: امروز چهل و دومین پنجشنبه افتتاحیه ما بود، اما امروز پروژه بسیار عظیم، بزرگ و ملی افتتاح شد که در خاورمیانه بی‌نظیر است.

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی