امروز

چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۳:۱۲ بعد از ظهر


ایرانیان عاشق صلح‌ هستند نه سلاح/ هوچی‌گری‌ها در باره لغو تحریم های تسلیحاتی ریشه در ایران هراسی دارد

دستیار ارتباطات رئیس جمهور گفت: شکسته شدن حصر تسلیحاتی ایران به نوبه خود نویدبخش عقب نشینی‌های دیگر از جمله رفع تحریم‌های اقتصادی و سایر اقلام انسانی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، “علی ربیعی” سخنگوی دولت در نشست خبری ظهر امروز ۲۹ مهرماه۹۹ خود با بیان اینکه در روزهای اخیر یکی از دستاوردهای دولت را در عرصه بین‌الملل تجربه کردیم، گفت: این دستاورد در نتیجه مقاومت ایران به دست آمد. برداشته شدن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران یک دستاورد مهم در عرصه بین‌الملل به حساب می‌آید. به رغم مخالفت‌ها و فشارهای سیاسی و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آنها این محدودیت‌ها برداشته شد و این یک دستاورد برای ملت ایران است.

وی افزود: این اتفاق نشان داد به رغم مفروض دانستن خروج ایران از برجام در زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، اما ایران سیاست درست را اتخاذ کرد، سیاست درست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج از برجام امروز خاصیت خود را نشان داد؛ علاوه بر خنثی کردن نقشه دولت آمریکا در به انزوا کشاندن ایران و بازگرداندن قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران، آثار مثبت خود را به مرور نشان می‌دهد و علاوه بر آن می‌توان به موفقیت های دیگر در دادگاه لاهه و زیر بار نرفتن شورای امنیت نیز اشاره کرد.

دستیار ارتباطات رئیس جمهور ادامه داد: شکسته شدن حصر تسلیحاتی ایران به نوبه خود نویدبخش عقب نشینی‌های دیگر از جمله رفع تحریم‌های اقتصادی و سایر اقلام انسانی است. به بیان روشن‌تر ایستادگی و مقاومت در مواضع اصولی که زمینه‌ساز رفع تحریم‌های تسلیحاتی شد در  مسیر خود رفع تحریم‌های اقتصادی دیگر را در پی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: هوچی‌گری‌ها درباره لغو تحریم‌های تسلیحاتی ریشه در ایران هراسی دارد، آنها خوب می‌دانند که ایران هرگز آغازگر تهاجم به هیچ کشوری نبوده است؛ سلاح همواره پشتیبان امنیت سرزمینی و منطقه‌ای است؛ ایرانی ها عاشق سلاح نیستند عاشق صلح، ثبات و همزیستی‌های منطقه‌ای برای توسعه پایدار هستند. سلاح ایرانی یکی از مولفه‌های ضروری در حوزه‌های دفاعی بوده است اما قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که ضمن قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را پیش می‌برد.

ربیعی اظهار داشت: ما بر این اساس در همه حوزه‌های منطقه‌ای در شمال و جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم. طی همین روزها، جهان و منطقه شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه‌ای قفقاز می‌باشد. در یمن نیز ما توسعه طلبی و تجاوز را محکوم کرده‌ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده‌ایم. همه کشورهای منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده‌ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی‌گری مبارزه بی‌امان و واقعی کرده‌ایم. بنابراین هراس امریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع کلیه تحریم‌های ظالمانه دارویی و بانکی و اقلام بشری را در چشم انداز قابل رویت قرار داده است.

دستیار ارتباطات رئیس جمهور  با بیان اینکه آخرین بررسی از شیوع کرونا نشان می‌دهد که در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد، خاطرنشان کرد: به رغم همه تاکیدها رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد و رعایت دستورالعمل‌ها باید به بالای ۹۰ درصد برسد.

وی یادآور شد: همچنین تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار، مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است. از همه مادران باردار می خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتما به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.

ربیعی گفت: این روزها فشار بسیار زیادی بر کادر درمان ما وارد می شود. از همه هموطنان می‌خواهیم با رعایت پروتکل‌ها، به اقدامات حمایتی که توسط آحاد مردم و نهادهای اجتماعی و خیریه‌ای در روزهای اول شکل گرفته بود، ادامه دهند.

وی اضافه کرد: مجددا ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور، درگذشت جناب آقای دکتر زارع رییس فقید بیمارستان لبافی نژاد را به خانواده ایشان و همه بازماندگان خانواده بهداشت و درمان تسلیت عرض می‌کنم.

سخنگوی دولت درباره برداشتن تحریم های تسلیحاتی این طبق توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت:از ابتدا هم اعتقاد داشتیم تحریم تسلیحاتی ایران با هدف ایران هراسی است که  آمریکا و نتانیاهو به دنبال آن بودند. معتقدم این تحریم فاقد وجاهت بود و در طول زمان، خود اتکایی برای ما به همراه داشت.

وی تاکید کرد: این تحریم‌ها نه توان دفاعی ایران  را محدود کرد و نه با برداشتنش مسیر تازه‌ای در توان دفاعی ما رخ خواهد داد.

این مقام مسئول با بیان این که از تبدیل شدن منطقه به انبار تسلیحاتی نگرانیم، عنوان کرد:  این  آمریکا است که باید  به خاطر فروش افسارگسیخته تسلیحات به منطقه  پاسخگو باشد؛جمهوری اسلامی ایران قصد ندارد به مسابقه تسلیحاتی در منطقه بپیوندد.

وی ادامه داد: هر زمان که  لازم بدانیم بر اساس نیازهای مشروع و معقول خودمان به همان ترتیبی که بر اساس عرف رایج بین الملل و حق ذاتی هر کشور است  از ابزاهای خودمان استفاده می‌کنیم. تاکنون همانگونه که گفتم جنگی را به راه نیانداختیم و معتقدیم امنیت با اراده مردم و خودکفایی محقق می‌شود.

ربیعی یادآور شد: در سال‌هایی که تحریم تسلیحاتی بودیم چاره‌ای جز توسعه صنایع بومی دفاعی نداشتیم امروز از همین رو در صورت تقاضا از سوی خریداران با شرایط خاص خودمان آن ها را عرضه می‌کنیم؛ اما ما فکر می‌کنیم اسلحه راه‌حل منطقه نیست، اسلحه راه‌حل میان کشورها نیست و آنچه که باید به آن توجه کنیم امنیت در سایه صلح و دوستی است.

سخنگوی دولت با اشاره به تصمیمات هیات دولت در هفته گذشته، تشریح کرد: کنترل قیمت‌ها و افزایش نظارت‌ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت؛ دولت با هدف توسعه سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح‌های ریسندگی و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس ایمیدرو نسبت به سرمایه گذاری در طرح‌های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه سه هزار و ۹۷۰ تن انواع نخ و ۵.۱۶ میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام می‌کند.

وی افزود: همچنین در تصمیم جلسه یکشنبه دولت به منظور جبران افزایش هزینه های آسیابانی و کمک به صنعت آرد و نان کشور به میزان ۱۱% قیمت آرد طی سه سال اخیر را به محاسبه سازمان حمایت و مصرف کننده میزان ریالی را تعیین می کند. و این افزایش از سوی دولت تامین خواهد شد.

ربیعی باشاره به مناسبت امروز به عنوان  روز جهانی صادرات ، عنوان کرد:  تحریم گران فکر می کردند با تحریم های بی سابقه و بی نظیر، ایران به زانو در خواهد آمد. اما خوشبختانه امروز صنعتگران، کار آفرینان و دیپلماسی اقتصادی فعال ما باعث شده که دولت دوازدهم آرزوی دیرین مبتنی بر درآمد ارزی بدون نفت را تا حدود زیادی محقق سازند . این یک خواست ملی همیشگی دلسوزان ایران بوده است که ارز لازم برای زندگی روزمره و کالاهای اساسی و توسعه کشور ناشی از تولید و کار ایرانی محقق شود نه با ارز حاصل از خانم فروشی از منابع زیرزمینی.

وی با تاکید بر اینکه یکی از هدف‌های اصلی تحریم کاهش صادرات و عدم دستیابی ایران به منابع ارزی برای تامین موارد مورد نیاز بوده است، ابراز داشت:  با این تحریم‌ها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در کانون تهدید جدی قرار گرفت، اما دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد و نتیجه بخش بود. از دشواری‌های کار دولت در این دوره، علاوه بر تحریم پدیده کرونا و بسته شدن مرزها هم بود. اما امسال دنیا با شیوع پاندمی کرونا، با بزرگترین رکود اقتصادی ۷۰ سال اخیر پس از جنگ جهانی دوم روبرو شد و تجارت جهانی آسیب شدیدی دید. 

وی گفت: بعضی کشورهای صادرکننده بزرگ تا ۷۰% کاهش صادرات را در بعضی ماه‌ها تجربه کردند. کشور ما هم در ابتدا با بسته شدن مرزها و اعمال محدودیت‌های کشورهای واردکننده با کاهش صادرات روبرو شد که خوشبختانه صادرات شهریور نسبت به مرداد ۲۴% افزایش یافت و با تداوم این رشد، امیدواریم آمار صادرات به سطح مطلوب مورد نیاز برسیم.

دستیار ارتباطات رئیس جمهور خاطرنشان کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی در دولت های نهم و دهم در سال‌های بدون تحریم یا تحریم سست تجربه کردیم، در جمع ۲۱۷ میلیارد دلار بود ولی در دولت یازدهم حدود ۱۸۰ میلیارد دلار و دولت دوازدهم به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید که مجموعا با ۳۳۰ میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات انجام شده است. این آمار بدون احتساب مدت باقیمانده از دولت دوازدهم است که قطعا آمار نهایی را بهبود خواهد بخشید. اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی‌ثباتی‌های ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد.

وی یادآور شد: این آثار نماد روشنی از اهتمام و تلاش دولت برای فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و صادرات غیرنفتی است. دولت در ماه اخیر سیاست‌هایی برای تشویق صادرکنندگان و بازگرداندن ارزهای بدست آمده از قبیل سیاست‌های مالیاتی اتخاذ کرده است و حمایت خود را از صادرات کنندگان ارائه خواهد داد.  روز ملی صادرات را به همه تلاش گران در عرصه و همه صادرکنندگانی که با تحویل به موقع ارز به بانک مرکزی نگاه ملی دارند تبریک عرض می‌کنم.

ربیعی در خصوص غرامت هواپیمای اوکراینی نیز اظهار کرد: ابعاد کیفری پرونده را از ابعاد جبران خسارت جدا کردیم؛ دادسرای نظامی در حال رسیدگی است و کیفرخواست پس از تهیه به دادسرا ارسال خواهد شد؛ معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز غرامت را با جنبه‌های حقوقی و عرف بین‌الملل بررسی کرده است بنابراین پرداخت براساس عرف بین‌المللی با رفتار مساوی و بدون تبعیض صورت خواهد گرفت و نتیجه نهایی را اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: هیأت اوکراینی از دیروز وارد تهران شده و موضوع در حال بررسی است و نتیجه گیری را اعلام خواهیم کرد، کماکان این حادثه برای دولت و همه ایرانیان یک داغ است و از جنبه کیفری و غرامت از سوی دولت دنبال خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا دولت بر این موضع خود که مذاکره با تحریم معنا ندارد، پایبند است یا خیر؟ گفت: دو گروه عامدانه به سوء برداشت‌هایی دامن می‌زنند و متأسفانه ما مدتی است که با این عارضه مواجه شده‌ایم، یک گروه اتاق فکرهای تحریم و جنگ افروزان کنار کاخ سفید هستند که از هر فرصت و کلامی برای حمله به دولت استفاده می‌کنند، قطعاً هدف آنها القا به هم ریختگی امور در ایران است.

وی ادامه داد: گروه دوم طیفی از مخالفان و معارضان دولت هستند. من دلم نمی‌خواهد از واژه مخالف استفاده کنم، ما هم به مخالف و هم به منتقد احترام می‌گذاریم اینها یک جنگ خصمانه علیه دولت به راه انداخته‌اند؛ مننتقد و مخالف همیشه مورد احترام هستند اما رئیس جمهور و دولت را به صورت غیراخلاقی و غیراسلامی تخریب می‌کنند.

وی با طرح این سؤال که آیا قرار است مردم را از حضور در صندوق انتخابات منصرف کنیم؟ افزود: طرح یک بیان علمی پیرامون صلح امام حسن، آیا این همه خوانش‌های محفلی و سیاسی و جناحی باید از آن صورت می گرفت؟ نفع این دولت‌زدایی در تلخ ترین دوران کشور برای چه کسی است؟

ربیعی اظهار کرد: هیچ تغییری در مواضع دولت ایجاد نشده است، شرایط تعیین شده ایران برای بازگشت آمریکا به مذاکره کاملاً‌ روشن است؛ بدون بازگشت امریکا و دولت ترامپ به برجام شانسی برای موفقیت و موقعیت دیپلماسی وجود ندارد، بنابراین هیچ تغییری در مواضع پیشین صورت نگرفته است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند