امروز

شنبه, ۱ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۳:۲۸ قبل از ظهر

واگذاری کشت و صنعت مغان به شرط واقعی کردن قیمت ابقا شود

ایسنا/اردبیل
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: کشت و صنعت مغان به عنوان یک بنگاه اقتصادی به شرط تعیین قیمت واقعی می‌تواند در دست سرمایه‌گذار فعلی باقی بماند.

حجت‌الاسلام سیدحسن عاملی در جلسه احیای حقوق عامه در حوزه خصوصی‌سازی کشت و صنعت مغان اظهار کرد: یکی از اقدامات و سیاست‌های بسیار شایسته مقام معظم رهبری دستور فعال شدن اصل ۴۴ می‌باشد و همه بر این واقف هستند که تصدی‌گری دولتی در مجموعه‌های بزرگ اقتصادی به هیچ وجه جواب نمی‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در مجموعه‌های بزرگ اقتصادی همچون کشت و صنعت واگذاری امری طبیعی است، خاطرنشان کرد: کشت و صنعت مغان قابلیت‌های فراوانی در حوزه های مختلف دارد و به عنوان یک ظرفیت بزرگ اقتصادی نه تنها برای منطقه بلکه برای کشور محسوب می‌شود که باید در حراست از این ثروت خدادادی نهایت تلاش خود را بکار ببریم.
نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری زمین‌های مرغوب و حاصلخیز این منطقه را سبب خودکفایی اقتصادی کشور اعلام کرد و گفت: محصولاتی نظیر بادام زمینی، سیر، کلزا و … در این منطقه ثروت‌آفرینی بسیاری را به دنبال دارد و این منطقه را به عنوان اقتصادی منطقه ممتاز کرده است.
عاملی به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی را یادآور شد و بیان کرد: در واگذاری کشت و صنعت مغان طبق سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی مشکلی وجود ندارد اما طرح برخی مسایل به ویژه در حوزه قیمت‌گذاری برخی گره‌های کوری را در اذهان مردم ایجاد کرده است که ضروری است تا این ابهامات شفاف‌سازی شود.
وی بیان کرد: خریدار این مجموعه نه خود کشاورز است و نه دامداری می‌کند بلکه با تیم‌های تخصصی سعی در احیای مجموعه کشت و صنعت دارد تا به افزایش راندمان تولید و اشتغال در این مجموعه کمک کند.
امام جمعه اردبیل گفت: قیمت واگذاری این مجموعه بزرگ اقتصادی عادلانه نیست و در صورتی که خریدار نسبت به قیمت‌گذاری واقعی اقدام کند هیچ مشکلی نیست که در دست این سرمایه‌گذار ابقا شود و مجموعه کشت و صنعت به حق واقعی خود برسد.
عاملی ادامه داد: اصلا برای ما قابل قبول نیست که مطرح می‌کنند هیچکس قیمت بالاتری را برای این مجموعه پیشنهاد نکرد در صورتی که ما می‌توانستیم با تقسیم ۲۷ هزار هکتار مجموعه کشت و صنعت به چهار بخش آن را به قیمت واقعی واگذار کنیم و هیچ ابهامی نیز در این خصوص به وجود نیاید.
وی شرط دوم ابقای این مجموعه را در دست خریدار اختصاص نیمی از این بنگاه بزرگ اقتصادی به کشت محصولات استراتژیک اعلام و تصریح کرد: در شراط فعلی کشور دولت برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای استراتژیک تلاش می‌کند اما ما در همین کشت و صنعت می‌توانیم با کشت این محصولات بی‌نیازی واقعی را در بسیاری از محصولات شاهد باشیم.
امام جمعه اردبیل گفت: در هر دوره که کشت و صنعت مغان به صورت دولتی اداره شده آن مجموعه را تبدیل به حیاط خلوتی برای عده‌ای خاص و مطامع سیاسی کرده‌اند که از این حیث واگذاری کشت و صنعت به نفع توسعه استان خواهد بود.
نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: برای پایاب سد خدافرین ۳ هزار میلیارد تومان با دستور مستقیم مقام معظم رهبری اختصاص یافت و علاوه بر آن با یک هزار میلیارد تومان نیز آبیاری نوین صورت گرفت اما متاسفانه هیچ خبری از کشت محصولات استراتژیک در این مجموعه نیست.
عاملی خاطرنشان کرد: به شرط عمل به دو خواسته استان مبنی بر واقعی شدن قیمت و کشت محصولات استراتژیک در این منطقه موافق این واگذاری هستیم در غیر این صورت باید خلع ید شده و واگذاری آن ملغی شود.
انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند