امروز

دوشنبه, ۲۸ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۰:۵۷ قبل از ظهر


ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران فاقد اثر حقوقی است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت، ادعای آمریکا در خصوص بازگشت تحریم‌های لغو شده در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ را فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر دانست.

به گزارش ایلنا، «مجید تخت‌روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل  این سازمان و رئیس شورای امنیت، ادعای آمریکا در خصوص بازگشت تحریم‌های لغو شده در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ را فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر دانست.

در این نامه آمده است که در واکنش به اقدام آمریکا، نه تنها هیچ یک از اعضای شورای امنیت، صلاحیت آن کشور برای فعال کردن روند بازگشت تحریم‌های گذشته را نپذیرفتند، بلکه از طریق نامه‌های انفرادی یا مشترک به رئیس شورای امنیت، ۱۳ عضو این نهاد، اعتبار حقوقی و مقبولیت نامه آمریکا را قاطعانه رد کردند. رئیس شورای امنیت نیز پیش از این اعلام کرده بر اساس مشورت‌هایی که با اعضای شورا داشته و نامه‌هایی که از آنها دریافت کرده است، برای وی روشن شده است که اجماعی در این زمینه وجود ندارد و رئیس شورا نیز نمی‌تواند اقدام دیگری انجام دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: اعضای شورای امنیت با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ که بر اساس آن، فقط اعضای برجام حق آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های گذشته شورای امنیت را دارند، اعلام کرده‌اند که از آنجا که آمریکا دیگر عضو برجام نیست، بنابراین حق استناد به این روند را ندارد و نامه‌ این کشور نیز فاقد هرگونه اثر حقوقی در حال یا آینده است.

وی تصریح کرد که  هدف اعلام شده آمریکا از بین بردن کامل برجام است و راهبرد آن برای تحقق به این هدف نیز ایجاد پیچیدگی حقوقی از طریق ارائه تفاسیر یکجانبه، سلیقه‌ای و استدلال‌های شبه‌حقوقی است.

تخت‌روانچی  افزود که جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد که اعضای شورای امنیت بار دیگر با تلاش آمریکا برای سوء استفاده از این شورا و تضعیف اقتدار و اعتبار آن مخالفت خواهند کرد.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند