امروز

یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۵:۵۷ بعد از ظهر


نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم

دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. در چنین شرایطی روابط ما پایدار خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمد باقر خرمشاد عصر امروز پنجشنبه در مراسم اختتامیه المپیاد شبیه‌سازی مذاکرات بین‌المللی ابتکار صلح هرمز مبتنی بر دیپلماسی اقتصادی که در دانشگاه امام صادق برگزار شد، گفت: کشور حداقل در عرصه نخبگی به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند.

وی با بیان اینکه ما در همین جا باید رشد کنیم و زندگی کنیم و نمی‌توان همسایگان‌مان را عوض کرد، اظهار داشت: متاسفانه تا پیش از این رویکرد ایران نسبت به منطقه، امنیتی بوده است چراکه کشورهای همسایه، کشورهای پرآشوبی بودند. در عراق، صدام بوده و در افغانستان طالبان. بعد هم این کشورها دچار آشوب شدند. پاکستان مسائل خاص خود را داشت. ترکیه عضو ناتو است. آمریکا هم در دور و بر ایران کلی پایگاه دارد. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم.

معاون اسبق وزارت خارجه با بیان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده در سیاست همسایگی‌مان باید اقتصاد پایه باشد، تصریح کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. در چنین شرایطی روابط ما پایدار خواهد بود. تحریم این مساله را بیشتر به ما تحمیل کرده که مثبت هم است.

خرمشاد با بیان اینکه پاشنه آشیل ایران اقتصاد است که ما را هم در درون و هم بیرون دچار آسیب کرده است، خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر بازار به ما می‌دهند به ویژه در عرصه کشاورزی اما ما نمی‌توانیم این بازار را تامین کنیم. می‌گویند بازار ما را حداقل پنج سال تامین کن اما ناگاه گوجه در ایران گران می‌شود و صادرات آن محصول ممنوع می‌شود و ما آن بازار را از دست می‌دهیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند