امروز

سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۲۳ بعد از ظهر

به گزارش ایسنا، تیم تحقیقاتی پتروپلی تکنیک ۲ دانشگاه صنعتی امیرکبیر متشکل از ارسلان رفیعی سرپرست تیم، مهندس افشین بحری آنالیز داده، مهرداد قاسمی متخصص هوش مصنوعی با راهنمایی و هدایت دکتر احسان خامه‌چی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، روابط و نمودارهایی را گسترش دادند که می‌تواند نزدیک شدن به ناحیه بحرانی بریده شدن لوله‌های حفاری که تحت تنش و کرنش‌های گوناگونی در چاه‌های نفت و گاز است را پیش بینی و آلارم دهد.

این تیم با استفاده از هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی برای پیش‌بینی برخی پارامترها و استفاده از داده‌های چاه‌هایی که در قبل مشکل twist_off داشته‌اند، توانسته‌اند مدلی را طراحی و ارائه کنند که در همه دکل‌های حفاری بدون نیاز به انجام هزینه‌های اضافی، ناحیه‌های بحرانی حفاری را برای رشته حفاری مشخص و برطرف کند.

همچنین به گفته سرپرست تیم، برنامه‌های داده شده فراتر از آکادمیک بودن طرح است و در تمامی دکل‌های حفاری قابلیت اجرا دارد که باتوجه به شرایط و زمان تحریم، درحال حاضر هیچ کدام از دستگاه‌های حفاری در کشور، روشی برای پیش‌بینی twist_off لوله حفاری به کار نمی‌گیرند.

یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌های صنعت نفت و گاز در شاخه بالادستی، بخش حفاری به شمار می‌رود و در مهندسی حفاری هزینه روزانه دکل‌ها بسیار بالا است.
بریده شدن یا twist_off رشته حفاری یکی از مشکلاتی است که در حفاری چاه‌های نفت و گاز در ایران و جهان به وفور دیده می‌شود که برای برطرف کردن این مشکل هزینه‌های بسیار زیادی به شرکت‌های صاحب دکل حفاری تحمیل می‌شود؛ بنابراین برای پیش‌بینی و پیشگیری از این مشکل می‌توان بااستفاده از مدل تیم پتروپلی‌تکنیک ۲، نزدیک شدن به ناحیه بحرانی twist_off را مشخص کرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه، طرح محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عنوان «توسعه یک نرم‌افزار برای پیش‌بینی ناحیه بریده شده لوله‌های حفاری در حفاری چاه‌های نفت و گاز» در سومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان برگزیده شد. سومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با محوریت حمایت از ایده‌پردازی، نوآوری، کارآفرینی و تجاری‌سازی برگزار شد که در این جشنواره ایده محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزیده شد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند