امروز

یکشنبه, ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۴۳ قبل از ظهر


کشورها پیام گام سوم کاهش تعهدات را جدی بگیرند/ جدیت عربستان برای حل مشکل یمن و بهبود رابطه با ایران را مثبت تلقی می‌کنیم

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: در سفری که در نیویورک بودیم روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای اروپایی و دبیرکل سازمان ملل به ما می‌گفتند که گام‌های عملی برداشته می‌شود و ما هم در جواب می‌گفتیم که اگر آنها براساس برجام به تعهداتشان عمل کنند ما هم آمادگی بازگشت داریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص موضع دولت در رابطه با سوریه گفت: نظر جمهوری اسلامی ایران این است که ما باید همه تلاش کنیم که مسائل و مشکلات سوریه از طریق مذاکره حل شود و از طرف دیگر نیروهای خارجی از جمله آمریکا که بدون هماهنگی با دولت سوریه آنجا هستند و وجودش باعث ناامنی شده باید این کشور را ترک کند.

وی ادامه داد: الان هم که آقای ترامپ اعلام کرده که می‌خواهد سوریه را ترک کند اولین بار نیست و چندین بار هم اعلام کرده بود که ما کاملا استقبال می‌کنیم که هم از آنجا و هم از جاهای دیگری که نیرو دارد بیرون برود و کشورهای مختلف خودشان می‌توانند با هم مذاکره و تفاهم کنند و اگر مشکلی وجود دارد خودشان حل کنند.

واعظی افزود: در ارتباط با ترکیه، ما نگرانی‌های این کشور را در مرزشان با سوریه می‌دانیم و با آنها صحبت کردیم اما اینکه با لشکرکشی می‌خواهند امنیت به وجود بیاورند ما تحلیل، برداشت و شناختمان از شرایط منطقه این است که چنین موضوعی به ضرر منطقه است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص پیشنهادات عربستان برای کاهش تنش گفت: ما فکر می‌کنیم که منطقه ما نیاز به آرامش دارد و نیاز به این دارد که بتوانیم بیشتر با هم صحبت کنیم. بحران یمن بسیار طولانی شده و عملا مسلمان‌کشی در جریان است و فرق نمی‌کند، از هر طرف که کشته شوند یک مسلمان جانش را از دست می‌دهد. بر این اساس موضع جمهوری اسلامی ایران از روز اول بر این بوده که ما باید تلاش کنیم که آتش بس شود و مذاکره برای صلح به وجود بیاید.

وی افزود: در گذشته عربستان سعودی فکر می‌کرد که در یک مدت کوتاهی با کمک نیروهای هوایی و کمک کشورهای مختلف و ائتلافی که درست کرده بود می‌تواند سریع یمن را ببلعد و به هدفش برسد. آرام آرام یکماه، دوماه شد و به شش ماه رسید و حالا ۵ سال شده است. ما فکر می‌کنیم الان با توجه به شرایطی که وجود دارد و اوضاع منطقه عربستان متوجه شده جنگ نمی‌تواند سرنوشت این بحران را مشخص کند و آنچه می‌تواند مذاکره است. ما از این موضع استقبال می‌کنیم و از توصیه‌ها و اینکه طرف مقابل اعلام آتش بس کرده استقبال می‌کنیم و فکر می‌کنیم اگر عربستان در موضوع روابطشان با ما و حل مشکل یمن جدی هستند،‌ ما این را یک گام مثبت تلقی می‌کنیم.

وی در خصوص ارزیابی گذشت یکماه از اتخاذ گام سوم کاهش تعهدات گفت:‌ شما می‌دانید که گام سوم مهمترین گام ما بود هرچند که اول فکر می‌کردند که تصمیمی مبنی بر تحقیق و پژوهش است اما وقتی سازمان انرژی اتمی ما وارد عمل شد و در بخش‌های مختلف فعالیت خود را عملیاتی کرد و هم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمد و هم اعلام کرد؛ ما در سفری که در نیویورک بودیم هم روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای اروپایی و هم دبیرکل سازمان ملل به ما می‌گفتند که گام‌های عملی برداشته می‌شود و ما هم در جواب می‌گفتیم که اگر آنها براساس برجام به تعهداتشان عمل کنند ما هم آمادگی بازگشت داریم. لذا عرض من این است که گام سوم تاثیرات بسیار زیادی گذاشته و تماس‌های متعددی با ما صورت گرفته و ادامه دارد و ما امیدوار هستیم که این پیامی که گام سوم برای هم اعضای برجام و هم بقیه کشورها فرستاده هرچه زودتر جدی بگیرند.

واعظی همچنین در خصوص اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر تقویت دولت الکترونیک برای رفاه مردم و بهره برداری از امکانات دولت گفت: دولت الکترونیک برای این دولت همواره مهم بوده؛ در وزارت ارتباطات به ویژه زمانی که من در آنجا بودم جزو اولویت‌های اول من بود. ما زیرساخت های دولت الکترونیک آنچه که مربوط به پهنای باند است و آنچه که مربوط به سخت افزار و آنچه که مربوط به زیرساخت ها است؛ همه اینها را آماده کردیم. از اینجا به بعد بحث خدماتی است که باید کلیه وزارت خانه ها و دستگاه‌ها خودشان را آماده کنند. اینها هم بستگی به امکانات مالی هم علایق و سلیقه و ذوقی که وزرا دارند و نیروهای متخصص که در هر دستگاه دارد که برخی جلوتر هستند. آقای رئیس‌جمهور به دو دستگاه مسئولیت دادند که این موضوع را پیش ببرند؛ یکی وزارت ارتباطات و دیگری سازمان امور اداری و استخدامی است که هر دو مسئول پیگیری هستند و مرتب گزارش می‌دهند و فکر می‌کنیم باید تا سال آینده همه دستگاه‌ها بپیوندند.

ادامه دارد… 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند