امروز

چهارشنبه, ۱۸ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۱:۴۸ قبل از ظهر

به گزارش ایسنا، این قرارداد در راستای اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و مصوبه شورای اقتصاد میان دو شرکت منعقد شد که ارزش آن رقمی معادل ۱.۲ میلیارد دلار است که در طی ۸ سال پرداخت می‌شود.

با برقدار کردن این تعداد چاه کشاورزی، سالانه در مصرف ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل صرفه‌جویی خواهد شد و همچنین در اثر اجرای این قرارداد، به ازای هر لیتر گازوئیل صرفه جویی شده،  ۳۰ سنت صرفه جویی ملی نصیب اقتصاد کشور می‌شود.

علاوه بر این با برقدار کردن چاه‌های کشاورزی، کنتورهای هوشمند طرح فهام نیز در چاه‌های برقدار شدن نصب خواهد شد که می توان در مدیریت برداشت آب‌های زیرزمینی موثر باشد، علاوه بر این راه برای اجرای طرح های نوین آبیاری نیز باز خواهد شد.

در طرح برق‌دار کردن تلمبه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی، دولت متعهد شده است به اشخاص حقوقی که در قالب سرمایه‌گذاران عامل صرفه‌جویی نسبت به برق‌دار کردن تلمبه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی اقدام کنند، تا سقف ۱۶۵۰ میلیون دلار یا معادل ریالی آن به نرخ سامانه نیما در مدت هشت سال از محل نفت‌گاز جایگزین شده با برق پرداخت کند.

مدت زمان اجرای طرح تا سال ۱۴۰۲ و مدت زمان بازپرداخت تا پایان سال ۱۴۱۰ است و سرمایه‌گذاران می‌توانند به یکی از روش‌های اتصال به شبکه سراسری برق، استفاده از پنل خورشیدی یا توربین بادی و استفاده از ژنراتور گازسوز نسبت به برق‌دار کردن چاه‌های کشاورزی اقدام کنند.

طرح برق‌دار کردن چاه‌ها و تلمبه‌های آب کشاورزی دیزلی از جمله طرح‌های مصوب شورای اقتصاد است که در سال ۱۳۹۳ از محل بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سالانه تعریف و در سال ۱۳۹۴ مطابق با ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین‌نامه اجرایی آن اصلاح شد. آخرین مصوبه طرح در تیرماه امسال با توجه به ابراز تمایل شرکت توانیر برای ورود به طرح اصلاح شد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، اعتبار ۱۶۵۰ میلیون دلاری مختص برق‌دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه یا تلمبه آب کشاورزی است که در صورت اجرای کامل طرح، حداقل یک میلیارد لیتر نفت‌گاز از چرخه مصرف حذف می‌شود. در حال حاضر قرارداد مربوط به ۷۵ هزار حلقه چاه از مجموع ۱۰۰ هزار حلقه چاه موضوع طرح با توانیر به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران امضا شده است.
بر اساس آمار اعلامی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، هم‌اکنون ۲۱۹ هزار حلقه چاه کشاورزی در کشور وجود دارد که مطابق مصوبه شورای اقتصاد، برق‌دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه هدف‌گذاری شده است.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند