امروز

پنج شنبه, ۱۳ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۵۲ قبل از ظهر

به گزارش ایسنا، در پی افتتاح ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی (ره) بخشی از پروازهای خارجی ترمینال یک به سلام منتقل و مقرر شد تا بخشی از پروازهای داخلی از فرودگاه مهرآباد به ترمینال یک فرودگاه امام(ره) انتقال یابد.

البته پیش از این نیز حسن خوشخو – معاون بهره‌برداری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) – جزئیات این انتقال را مطرح کرده و گفته بود که برخی از ایرلاین‌ها در این زمینه ابراز تمایل کرده‌اند و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا شهریورماه این هدف محقق می‌شود و امیدواریم نخستین پرواز به مقصد مشهد باشد.

البته این پرواز زودتر از این موعد به صورت نمادین از سوی کیش ایر به مقصد کیش حرکت کرد و قرار بود مقصد بعدی مشهد باشد.

خوشخو درباره اینکه چه صرفه‌ای برای مسافران و توجیهی برای شرکت‌های هواپیمایی دارد، نیز گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تسهیلات پیش‌بینی شده برای ایرلاین‌های داوطلب انجام پروازهای داخلی در فرودگاه امام(ره)، قیمت بلیت این پروازها نسبت به نرخ‌های کنونی، ارزان‌تر خواهد بود و این خود حق انتخاب دادن به مردم است.

در این رابطه علیرضا منظری – معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری –  نظر دیگری دارد و معتقد است که این نوع پروازها به شرط آنکه قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به پروازهای فرودگاه مهرآباد داشته باشد و برای پروازهای کوتاه استفاده نشود می‌تواند صرفه اقتصادی داشته باشد و به رونق آن نیز امیدوار بود.

وی افزود: تا زمانی که فرودگاه مهرآباد وجود دارد نمی‌توان درباره‌ پروازهای کوتاه چنین سیاستی را اتخاذ کرد و آن را به فرودگاه امام خمینی(ره) انتقال داد، چراکه هم از نظر زمانی و هم از نظر اقتصادی برای مسافر به صرفه نیست و اگر همه پروازهای داخلی هم به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل شود مسافر ترجیح می‌دهد برای پروازهای کوتاه از وسیله نقلیه شهری یا حمل و نقل عمومی جاده‌ای برای مسافرت استفاده کند.

وی ادامه داد: اگر به عنوان مثال یک مسافر بخواهد پرواز حدود ۴۰ دقیقه‌ای را در فرودگاه امام(ره) تجربه کند باید ضمن  صرف هزینه‌ی بالا و حدود ۲۰۰ هزار تومانی برای مسیر رفت و برگشت به این فرودگاه چندین ساعت زمان هم صرف کند که در این شرایط مسافر قطعا ترجیح می‌دهد از وسیله‌ی دیگری استفاده کند.

منظری گفت: انتقال پروازهای داخلی به فرودگاه امام(ره) برای مسیرهای طولانی مانند قشم، و بندر عباس امکانپذیر است اما به شرط این که قیمت بلیطی که مسافر از فرودگاه امام می‌گیرد ارزان‌تر از مهر آباد باشد و این ارزانی با در نظر گرفتن هزینه‌ی رفت و برگشت مسافر باشد. یعنی اگر یک مسافر فرودگاه امام(ره) را برای پرواز به مقصدی مانند بندر عباس انتخاب می‌کند با در نظر گرفتن هزینه‌ی رفت و برگشتش به فرودگاه امام قیمت بلیطش نسبت به فرودگاه مهر آباد کمتر باشد.

وی با اشاره به این که شرکت‌های هواپیمایی نیز مشکلات متعددی برای انتقال پروازهای داخلی به فرودگاه امام(ره) دارند، صریح کرد: نکته بعدی که وجود دارد این است که خود شرکت‌های هواپیمایی با کمبود هواپیمایی که دارند برایشان به صرفه است که بخشی از پروازهای داخلی خود را به فرودگاه امام(ره) انتقال دهند، چراکه در روز یک هواپیما در شرایط کنونی تنها می‌تواند پروازش را از امام یا مهرآباد انجام دهد.

همه پروازهای فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل می‌شود؟

این کارشناس در ادامه گفت: از ابتدا که مراحل ساخت فرودگاه امام خمینی(ره) آغاز شده بود و این فرودگاه به بهره‌برداری رسید قرار بود به دلیل مباحث زیست محیطی و مزاحمت‌هایی که می‌تواند پروازهای فرودگاه مهرآباد برای تهرانی‌ها داشته باشد، پروازهای این فرودگاه به فرودگاه امام(ره) منتقل شود و در حال حاضر این طرح به صورت نیمه تمام و ناقص اجرا شده است.

وی اظهار کرد:‌ هم اکنون نیز با در نظر گرفتن شرایط و وضعیت شرکت‌های هواپیمایی و این دو فرودگاه می‌توان همه پروازهای داخلی را به تدریج به فرودگاه امام منتقل کرد و این اتفاق مسلما خواهد افتاد و فرودگاه مهرآباد نیز به فرودگاه کوچکی تبدیل می‌شود که بخشی از پروازهای مسیرهای کوتاه، چارتری، ایرتاکسی و غیره در آنجا انجام خواهد شد. برای انتقال پروازهای داخلی به فرودگاه امام خمینی(ره) باید مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فراوانی انجام شود و نمی‌توان به صورت دستوری به شرکت‌های هواپیمایی در این زمینه امر و نهی کرد. کما این که در مورد نخستین پرواز داخلی فرودگاه امام(ره) نیز همین اتفاق افتاد بلیط فروشی صورت نگرفت و فقط چند نفر از مسئولان تهران را به مقصد کیش ترک کردند.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند