امروز

سه شنبه, ۴ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۳۵ قبل از ظهر

به گزارش ایسنا، بعد از بازدید مسئولانی از گمرک، بین وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی از بنادر و بررسی وضعیت رسوب کالا در آن مناطق،‌ توافقاتی در راستای کاهش مشکلات مربوط به ورود و ترخیص کالا و تسهیل روند ترخیص انجام و مصوباتی صادر شد.

این در حالی است که به تازگی گمرک ایران دو بند از بخشنامه (۱۲) بندی مربوط به کاهش مشکلات مربوط به ترخیص کالا را ابلاغ کرده و در دستور کار قرار گرفته است که موضوع ترانزیت خارجی را در بر می‌گیرد.

طبق آنچه که گمرک در مورد ترانزیت خارجی کالا از گمرک‌های مرزی به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد تاکید قرار داده است، از این پس ترانزیت کالاهای گروه (۴) به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع است.

همچنین ترانزیت کالاهای غیر گروه (۴) در صورتی که جزو ردیف تعرفه‌های معاف از ثبت سفارش باشند، به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیاز به هیچ نوع ثبت سفارشی ندارند.

در رابطه با ترانزیت خارجی کالا این مورد نیز لازم‌الاجرا است که برای ترانزیت کالاهای غیرگروه چهار به مقصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در صورتی که کالا جزو ردیف تعرفه‌های معاف از ثبت سفارش نباشد، ثبت سفارش از نوع ورود به مناطق آزاد و یا ویژه و یا سرزمین اصلی کافی است و نیاز به ثبت سفارش از نوع دیگری ندارد.

بند دیگری از این بخشنامه نیز ابلاغ شده و در دستور کار قرار گرفته است مبنی بر اینکه ترانزیت داخلی کالا به مقصد سایر گمرک‌ها نیاز به ثبت سفارش سرزمین اصلی خواهد داشت.

اما موضوع ثبت سفارش نیز مورد توجه قرار دارد؛ به طوری که بنابر  تاکید گمرک، برای جلوگیری از هر گونه ماندگاری اقلام وارد شده به کشور از طریق مرزهای دریایی یا زمینی، اگر در مواردی ترانزیت اقلام اظهار شده گروه (۲) کالایی با وجود انجام سایر شرایط قانونی و مقرراتی، مجوز ثبت سفارش صادره آن نیاز به تمدید اعتبار داشته باشد، گمرک‌ها باید نسبت به ادامه مسیر کالایی که اظهارنامه ترانزیتی آن وجود دارد، اقدام کنند.

گمرک در این رابطه اعلام کرده است که توجه لازم به گمرک‌ها مقصد درباره لزوم تمدید مجوز ثبت سفارش در هنگام اظهار و انجام تشریفات قطعی کالا صورت بگیرد، تا در این شرایط از رسوب کالا در مرزهای ورودی به دلیل نیاز به تمدید مجوز ثبت سفارش جلوگیری شود.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

Tempaa.Com Deadline Theme