امروز

سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۷:۱۷ قبل از ظهر

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان در جمع نمایندگان مجلس از حزب حاکم این کشور گفته است که رئیس سابق بانک مرکزی ترکیه بارها و بارها به درخواست دولت برای کاهش نرخ بهره بی اعتنایی کرد و به همین دلیل برکنار شد.

مردا جتین کایا که دوره چهار ساله ریاستش بر بانک مرکزی تا سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسید، یک سال زود تر برکنار و جای خود را به معاونش یعنی مراد یوزال داد.

اردوغان با اشاره به این که دولت و رئیس سابق بانک مرکزی با یکدیگر هم دل نبودند، افزود: بارها در نشست‌ها به وی گفتیم که بهتر است نرخ بهره را کاهش دهد. به وی گفتیم این به کاهش نرخ تورم کمک خواهد کرد اما آن چه لازم بود را انجام نداد.

روزنامه حریت گزارش داده است که اردوغان از سال گذشته به دنبال یافتن جایگزین برای جتین کایا بوده است. یوزال که جایگزین جتین کایا شده است در نخستین اظهارات خود به عنوان رئیس بانک مرکزی وعده داد سیاست‌های پولی را با هدف دستیابی به اهداف ثبات قیمت و به طور مستقلانه دنبال کند.

با وجود تاکید رئیس جدید بر حفظ استقلال بانک مرکزی، منتقدان دولت معتقدند که پس از برکناری جتین کایا، نفوذ اردوغان در حوزه سیاست گذاری پولی ترکیه افزایش خواهد یافت و ترکیه احتمالاً شاهد دوران کاهش‌های پی در پی نرخ بهره خواهد بود.

با تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی ترکیه، اردوغان نیازی به تأیید هیأت دولت برای انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه ندارد. یک کارشناس اقتصاد ترکیه که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت که اقدامات اخیر اردوغان استقلال بانک مرکزی را خدشه دار می‌کند: برکناری جتین کایا که در برخی مسائل در برابر خواست دولت مقاومت می‌کرد بیش از پیش این گمانه را تقویت کرد که استقلال بانک مرکزی در خطر است.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند