امروز

یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۶:۲۶ قبل از ظهر

      دوشنبه - ۱۱ تیر ۱۳۹۷      52968      2313 بازدید   

سخنگوی هیئت رییسه خبرگان از برگزاری اجلاسیه این مجلس در نیمه شهریور ماه خبر داد.

به گزارش اعتماد نو، آیت‌الله سیداحمد خاتمی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران که در محل دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، با اشاره به فعالیت های هیئت رئیسه و کمیسیون های مجلس خبرگان گفت: نگاه برخی این است که مجلس خبرگان فقط سالی دو اجلاس دارد اما این گزارش تصریح می‌کند که چنین نسبت و مجلس خبرگان در طول سال فعالیت دارد.

وی افزود: انتخابات کمیسیون‌های مجلس خبرگان در شهریور ماه برگزار می‌شود و کمیسیون‌های مجلس نیز تا کنون بیست جلسه برگزار کرده است و جلسه مشترک هیئت رئیسه نیز نیمه مردادماه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این‌که «به دنبال تصحیح قانون انتخابات مجلس خبرگان هستیم»، گفت: مجلس شورای اسلامی گفته است برای نام نویسی مجلس باید افراد کارشناسی ارشد داشته باشند ولی در مجلس خبرگان چنین موردی وجود ندارد و درنتیجه افرادی که از نام نویسی برای مجلس باز می ماندند در خبرگان نام‌نویسی می‌کردند و سبب بالا رفتن هزینه شورای نگهبان می‌شدند؛ چراکه صلاحیت نداشتند ولی به دلیل این خلا در قانون مجلس خبرگان برای این مجلس نام نویسی می‌کردند که در نهایت در اصلاحیه‌ای که منتظر تصویب آن در صحن مجلس خبرگان در شهریور ماه هستیم که طی آن برای نام نویسی افراد برای حضور در خبرگان سطح چهارم حوزه در نظر گرفته شده است.

سخنگوی هیئت رئیسه خبرگان با اشاره به تشکیل هیئت مقدماتی اندیشه ورز خبرگان گفت: طرح دوفوریتی برای تشکیل هیئت اندیشه ورز منجر به شکل گیری هیئت اندیشه ورز شد که سیزده جلسه تاکنون برگزار کرده که در حوزه های سیاسی و اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علم و تکنولوژی به بحث و ارزیابی موارد پرداخته است.

وی تاکید کرد: زمان اجلاس مجلس خبرگان رهبری سیزدهم تا پانزدهم شهریور ماه سال جاری خواهد بود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان با اعلام موضع این نهاد درباره مسائل روز، اظهار کرد: متنی را در سه بند با هماهنگی آیت‌الله جنتی رییس مجلس خبرگان رهبری درباره مسائل روز تنظیم کرده‌ایم که در آن تصریح شده است دشمنان این ملت امروز به روشنی می‌گویند که درصدد براندازی هستند و این در حالی است که تا پیش از این آنان چنین به صراحت از براندازی سخن نمی‌گفتند و تحریم‌های اقتصادی، چالش‌های فرهنگی و سیاسی ما نیز در این راستاست.

وی افزود: باور مجلس خبرگان بر این است که دشمن قطعا ناکام خواهد بود چرا که با رهبری هوشیار و آینده‌اندیشی که ما داریم خواهیم توانست کشتی انقلاب را به ساحل نزدیک کنیم و با مردمی که این‌چنین همراه انقلاب هستند، مطمئن هستیم که دشمن ره به جایی نخواهد برد.

خاتمی با بیان اینکه مردم مشکلاتی دارند و نمایندگان خبرگان که با رای مردم برگزیده شده‌اند، با تمام وجود این مشکلات را درک می‌کنند، اظهار کرد: ما از مسئولان می‌خواهیم قدر نجابت این مردم را بدانند و برای حل مشکلات‌شان از تمام همت خود مایه بگذارند و در پی حل مسائل باشند.

سخنگوی هیات رییسه خبرگان تاکید کرد: دشمن در پی پمپاژ ناامیدی است تا مردم را مایوس کند اما واقعیت این است که آینده انقلاب روشن است و ما مشکلات سخت‌تر از این را هم در طول سال‌های جنگ تحمل کرده‌ایم و مشکلات فعلی نیز به یاری خداوند به زودی حل خواهد شد اما راه برون‌رفت از مشکلات موجود چیزی جز وحدت و همدلی حول محور ولایت نیست تا بتوانیم برای حل مشکلات مردم تدبیری بیندیشیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم مسئولان به جای آنکه با یکدیگر از تریبون‌ها صحبت کنند، در جلسات خصوصی مشکلات‌شان را حل نمایند، گفت: ما از مسئولان می‌خواهیم که مشکلات را به مردم و جامعه نکشانند و برای حل مشکلات مسائل را در جلسات خصوصی مطرح کنند تا در عین حال مردم نیز به آنان برای حل مشکلات کمک کنند.

خاتمی تاکید کرد: اشرافی‌گری سم این کشور است حال از ناحیه هر کس که انجام شود فرقی نمی‌کند اما این را هم بدانیم که نباید همه مسئولان را اشرافی ببینیم، ما مسئولان غیراشرافی و همدم با مردم نیز داریم.

سخنگوی هیات رییسه خبرگان با بیان اینکه خودباوری می‌تواند کمک حال ما برای حل مشکلات باشد، اظهار کرد: خودباوری یاور ما در حل مشکلات است و این موضوع را در جام جهانی نیز شاهد بودیم که ورزشکاران ما در مجموع خوش درخشیدند و این معنای خودباوری است که در پی آن رهبری، مردم و مسئولان از ورزشکاران ما تجلیل کردند پس در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی نیز باید خودباوری پیشه کنیم و بدانیم که حلال مشکلات، مدیریت جهادی است.

وی تاکید کرد: نسخه پیروزی، نسخه مقاومت و ایستادگی است که به یاری خداوند ملت عزیز ما با مقاومت و خدشه‌ناپذیری دشمنان را ناکام خواهند گذاشت و ما به پیروزی نهایی دست پیدا خواهیم کرد.

خاتمی همچنین با بیان اینکه مجلس خبرگان رهبری یک نهاد اجرایی نیست، در پاسخ به این پرسش که این مجلس برای کمک به دولت تاکنون چه اقدامی را انجام داده، گفت: مجلس خبرگان به همه مسئولان نظام کمک می‌کند و هر کاری که از دستش برای حل مشکلات اقتصادی مردم بر آید انجام می‌دهد اما می‌دانیم که این مجلس یک نهاد اجرایی نیست ولی اعضایش شخصیت‌های برجسته هر استان هستند که می‌توانند موضوعات را برای مردم توجیه و مسائل را تبیین کنند و به آنان بگویند که مراقب باشند که در عین حال که مطالبات خودشان را مطرح می‌کنند فضایی به وجود نیاید که دشمن بر حرکات آنان موج سواری کند و مسائل را به سمت و سوی دیگری ببرد.

سخنگوی هیات رییسه خبرگان در واکنش به سخنان اخیر رییس‌جمهوری درباره مقاومت در برابر آمریکا، اظهار کرد: ما از هر سخنی که در آن دعوت به وحدت، جهاد و مقاومت انجام شود استقبال می‌کنیم و از هر گوینده‌ای که این سخن را به زبان آورد حمایت خواهیم کرد اما وحدت، محور می‌خواهد و محور ما باید حبل‌الله باشد که در مجمع‌البیان، امام علی (ع) حبل‌الله اعلام شده و در عصر ما نیز محور وحدت، ولایت است تا زمینه‌های اختلاف را ایجاد نکنیم و حریم مردم و یکدیگر را نگه داریم و منطقی سخن بگوییم چرا که در جامعه ما از گذشته اختلاف نظر بوده و هست و این لازمه یک جامعه آزاد است اما باید در این جامعه منطقی و محترمانه سخن گفت تا زمینه‌های چالش به وجود نیاید.

خاتمی در پاسخ به این پرسش که تدبیر وی به عنوان یکی از امامان جمعه تهران درباره کاهش اقبال جوانان به حضور در نماز جمعه چیست، اظهار کرد: ‌به عنوان کسی که خودم امام جمعه هستم به این پرسش پاسخ می‌دهم نه به عنوان سخنگوی هیات رییسه خبرگان. باید بگویم که این موضوع کلیت ندارد و ما نمی‌توانیم بگوییم که در همه نماز جمعه‌ها حضور جوانان کاهش پیدا کرده بلکه در برخی مناطق این اتفاق افتاده پس باید واقع‌بینانه صحبت کنیم.

وی افزود: رسانه‌ها نیز در این زمینه نقش دارند و باید برای تشویق مردم به حضور در نماز جمعه دعوت می‌کردند و در برابر این همه تهاجم و تخریب نسبت به نماز جمعه دین خود را ادا می‌کردند اما آنچه که تدبیر ما برای اصلاح این وضعیت است این است که می‌توان از همین حالا نقش بیشتری به جوانان حزب‌اللهی داد تا طرح و برنامه خود را به ستادهای اقامه نماز جمعه ارائه کنند تا این خود راهی برای حضور بیشتر جوانان در نماز جمعه باشد. البته این را هم باید در نظر داشت که امامان جمعه با به‌روزتر خطبه خواندن و مختصر کردن خطبه‌هایشان می‌توانند برای افزایش حضور جوانان در نماز جمعه موثرتر عمل کنند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: بنابراین بریدن جوانان از نماز جمعه کلیت ندارد اما وجود دارد که باید برای آن تدبیر داشت ولی کسانی که نماز جمعه و این نهاد را زیر سوال می‌برند نیز اشتباه می‌کنند. این نماز جمعه بوده که از ابتدای انقلاب پشتیبان این نظام بوده و در بحران‌هایی که در کشور به وجود می‌آید مانند بحران زلزله مردم را بسیج کرده و به کمک فرا می‌خواند و در حال حاضر هم تریبون‌های نماز جمعه هستند که مردم را روشن می‌کنند پس کسانی که خود را رودرروی نماز جمعه می‌بینند کارشان صحیح نیست، ما نمی‌گوییم که ایرادی وجود ندارد. ما می‌گوییم که ایرادها را با زبان منطقی مطرح کنند و خوبی‌ها را هم ببینند.

خاتمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مجلس خبرگان در زمینه اطلاع‌رسانی برای مصوبات و اقداماتش کوتاهی نکرده؟ اظهار کرد: واقعیت این است که بسیاری از ما از نقش رسانه آنطور که باید آگاه نیستیم. حقیقت این است که دشمن نیز با همین ابزار رسانه است که به ما ضربه می‌زند و من به صراحت می‌گویم که بله، مجلس خبرگان در زمینه اطلاع‌رسانی دارای ضعف است. ما در هیات رییسه مصوب کردیم که برنامه هفتگی در مورد خبرگان داشته باشیم تا بتوانیم هم اعضای این مجلس را بیشتر معرفی کنیم و هم از اقداماتمان پرده‌برداری داشته باشیم بخصوص که بسیاری از نطق‌های پیش از دستور و مصوبات مجلس ما قابل انتشار است.

سخنگوی هیات رییسه خبرگان در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه آیا اقدامی از سوی هیات رییسه برای تعیین سقف سنی برای اعضای این مجلس در نظر گرفته شده است یا نه؟ اظهار کرد: در طرحی که برای اصلاح قانون انتخابات در نظر داریم این موضوع مطرح شده است اما آنچه که در این قانون مطرح است این است که سقف سنی برای اعضای خبرگان وجود ندارد بلکه آنچه مطرح شده این است که تا زمانی که افراد توانایی کار داشته باشند و موثر باشند می‌توانند در مجلس خبرگان حاضر شوند اما از طرفی مبدا یا حداقل سنی این موضوع لحاظ شده و مشخص است که حداقل سن برای حضور در مجلس خبرگان باید چه باشد.

وی در پایان افزود: به هر حال مسلم این است که مجلس خبرگان مجلسی است که رهبر را تعیین می‌کند و ترکیب آن باید ترکیبی باشد که زمینه پذیرش تصمیم آنان درباره رهبری مورد اقبال مردم و پذیرش آنان قرار گیرد.

 

منبع: ایسنا

 

کاریکاتورهای مشابه

بازخوانی لایحه ای که موجب عزای عمومی شد

      147698      0 بازدید   

ویدئو های پیشنهادی

      15107      4347 بازدید   
      14466      4490 بازدید   
      13950      4546 بازدید