امروز

سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۵:۰۸ بعد از ظهر

وزیر امور خارجه صبح امروز با اعضای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اعتماد نو، در این دیدار باقر عزت بگوویچ، عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین ضمن خوشامدگویی به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به حمایت‌های ایران از ملت بوسنی در دوران سختی‌‌ها اشاره کرد و گفت: ملت بوسنی از همه قومیت‌ها این حمایت‌ها را  فراموش نمی‌کنند.

وی افزود: روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور در سطح مطلوبی است اما روابط اقتصادی به موازات آنها توسعه نیافت. در حال حاضر که تحریم‌‌‌های ایران برداشته شده زمینه برای جهش روابط تجاری آماده شده است. درخصوص روابط بانکی و تسهیلات روادیدی هم در حال کار هستیم و حتما موانع را بر طرف می‌‌کنیم.

محمدجواد ظریف هم ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور روحانی اظهار داشت: برای ما همه اقوام در بوسنی بسیار مهم هستند و این روابط و همبستگی میان اقوام تداوم یابد تا شاهد توسعه و امنیت هرچه بیشتر در بوسنی و هرزگوین باشیم. شما همیشه جمهوری اسلامی ایران را کنار خود خواهید داشت.

وی با اشاره به هیات تجاری همراه خود تصریح کرد: امیدواریم این سفر و همایش تجاری امروز شروع خوبی برای تحرک بخشیدن به روابط اقتصادی دو کشور باشد.

وزیر امور خارجه با برشمردن زمینه‌های همکاری خاطرنشان کرد: ایران می‌‌تواند تامین‌‌کننده مطمئن انرژی برای بوسنی و هرزگوین باشد.

ظریف با ذکر برخی موانع تجاری موجود ابراز امیدواری کرد این مشکلات با همکاری طرفین برداشته شود. تعرفه‌‌های گمرکی، روابط بانکی و روادید تجاری و تسهیل روابط تجاری و مردمی از جمله نکات مطرح شده توسط وزیر امور خارجه بود.

وزیر امور خارجه افزود: مبارزه با تروریسم و افراط‌‌گرایی یکی از دغدغه‌‌های مشترک ما، شما و اتحادیه اروپا است. افراط هیچ ارتباطی با اسلام و ادیان دیگر ندارد. مبارزه ایدئولوژیک و فرهنگی با اندیشه افراط باید از اولویت‌ها باشد. ما می‌‌توانیم در این زمینه همکاری کنیم و آن را به نفع صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای می‌‌دانیم.

در این دیدار اعضای صرب و کروات شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین هم به صورت جداگانه در سخنانی بر اراده دولت بوسنی و هرزگوین برای توسعه و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران در تمامی سطوح و زمینه‌‌ها تاکید کردند.

 

 

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند