امروز

شنبه, ۴ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۳۱ قبل از ظهر

به گزارش اعتماد نو، حجت‌الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در نماز جمعه حیدرآباد گفت: با بیان اینکه امروز در نماز جمعه حیدرآباد شرکت کردیم تا بگوییم صدای و هدف ما در دنیای اسلام یکی است. ما مسلمانان در روز جمعه هر هفته، نماز جمعه می‌خوانیم. نماز جمعه، نماز وحدت و اتحاد میان همه مسلمانان جهان است و اگر نماز جمعه‌ای وحدت مسلمانان را به هم بریزد و ایجاد تفرقه کند قطعا به آن هدف واقعی نماز جمعه اسلام دست نیافته است.

وی اضافه کرد: نه تنها ما مسلمانان باید برادر باشیم و با مهربانی و رحمت با یکدیگر رفتار کنیم بلکه مسلمانان باید مایه رحمت برای همه جهانیان باشند. پیامبر اسلام (ص) تنها مسلمانان را هدایت نکرد بلکه علم و اخلاق و مسیر انسانیت را برای همه مردم جهان به ارمغان آورد.

رئیس‌جمهور بیان اینکه درباره پیامبر اسلام(ص)، قرآن می‌گوید پیامبر(ص)، رحمت برای همه مردم و عالمیان بود، اظهار داشت: ما مسلمانان خیر و رحمت را برای همه مردم جهان می‌خواهیم. ما در دعای خود می‌گوییم خدایا همه فقرا را و هر کس در جهان که در فقر و گرسنگی است، نجات بده.

روحانی با بیان اینکه اگر اسلام به معنای واقعی کلمه به مردم عالم معرفی شود همه جهانیان به این دین رحمت عشق می ورزند، تصریح کرد: اگر امروز در دنیای اسلام مشکل تفرقه و اختلافی می‌بینیم، نشان از آن است که به اسلام واقعی و مفهوم واقعی قرآن واقف نشده‌ایم. اینکه ما در برخی از کشورهای اسلامی خشونت یا اختلاف مشاهده می‌کنیم، نشات از آن می‌گیرد که نسل جوان‌مان را به اسلام واقعی هدایت نکرده‌ایم.

وی با اشاره به تصمیم ترامپ درباره قدس اظهار داشت: ما راهی جز وحدت و اتحاد همه مسلمانان در سراسر گیتی نداریم. اگر ما مسلمانان باهم متحد بودیم رئیس‌جمهور امریکا جرات نمی‌کرد بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم غاصب صیهونیستی اعلام کند. اگر ما مسلمانان باهم متحد بودیم رژیم غاصب صیهونیستی جرات نمی‌کرد هر روز به حقوق مسلمانان فلسطین تجاوز کند.

رییس‌جمهور ادامه داد:‌ دولت و حکومت جمهوری اسلامی ایران متعقد است راهی جز وحدت و اتحاد و برادر میان مسمانان وجود ندارد. راه نجات ما این است که همه ما فرقه‌های اسلامی را به رسمیت بشناسیم. ما همه اگر رودخانه‌های مختلف هستیم اما آب این رودخانه از یک چشمه است و به یک اقیانوس منتهی خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه ما باید آستانه تحمل خودمان را بالا ببریم به تمام مسلمانان و انسان‌ها در سراسر جهان احترام بگذاریم، خاطرنشان کرد: قرآن به ما می‌گوید شما مسلمانان باید بگونه‌ای رفتار کنید که برای همه جهانیان الگو شوید. قرآن می‌گوید شما ملت مسلمان باید گواه برای جهان باشید دشمنان اسلام نمی‌خواهند ما باهم متحد باشیم اما ساختمان این مسجد به ما می‌گوید مردم این منطقه و مردم هند وایران در تمدن و علم و در برادری در کنار یکدیگر بوده‌اند.

وی افزود:‌ آنچه ما در آثار تمدنی در حیدرآباد می‌بینیم نشان از آن است که قرن‌ها مردم این سرزمین با مردم ایران متحد بوده و در کنار یکدیگر بودند و از فرهنگ یکدیگر بهره می‌بردند. مردم ایران علاقه خاصی به مردم این سرزمین دارند و مردم هند پیوند و رابطه قلبی با مردم دارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما باید روز به روز رابطه این دو ملت را قوی‌تر کنیم، ابراز داشت: دولت ایران آمادگی دارد و امیدواریم دولت هند نیز اعلام آمادگی کند تا بتوانیم رفت و آمد دو ملت را از نظر ویزا آنچنان آسان کنیم تا مردم دو کشور به سرزمین یکدیگر سفر کنند.

روحانی با بیان اینکه ایران اعلام می‌کند با توجه به منابع غنی نفت و گاز، تامین‌کننده نفت و گاز هند خواهد بود، عنوان کرد: ایران اعلام می‌کند از طریق بندر چابهار راه و مسیر ترانزیت برای دولت و ملت هندوستان برای آسیای مرکزی و اروپا باشد. معتقدیم ملت بزرگ ایران و هند در صنعت، معدن و تکنولوژی آنچنان در کنار هم باشند که منافع یکدیگر و منطقه را تامین کنند.

وی با بیان بر اینکه همه ما می‌دانیم بزرگترین نعمت خدا امنیت است و باید ثبات و امنیت را در کشورهای خودمان و منطقه ایجاد کنیم، یادآور شد: ما باید به همه ملت‌های مسلمان کمک کنیم و آماده کمک نیز هستیم. ما به ملت عراق و سوریه کمک کردیم تا از خشونت و جنگ و خون‌ریزی رهایی پیدا کنند. اگر خون یک بی‌گناه بر روی زمین ریخته شود همه ما مسئول هستیم و اگر یک نفر از مرگ نجات دهیم، انسانیت را نجات داده‌ایم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: ما از امنیت و ثبات در هندوستان خوشحال هستیم و دوست داریم در میان مردم از هر دین و مذهب و عقیده‌ای وحدت و اتحاد و ثبات و برادری برقراری باشد. این مردم و سرزمین اگرچه دارای اعتقادات و عقاید مختلف هستند ولی معنویت برای همه ادیان و فرق در این سرزمین اهمیت دارد.

روحانی با اشاره به اقدام ترامپ در ایجاد محدودیت برای ورود تبعه برخی کشورها به آمریکا عنوان کرد: ما آنهایی که برخی از ملت‌های مسلمان اجازه ویزا نمی‌دهند و مسلمانان را تروریست می‌خوانند محکوم می‌کنیم. همه مسلمانان در نمازشان بسم الله الرحمن الرحیم می‌گویند و در زندگی‌شان دوستی و مهربانی و الفت و اخوت است. همه دنیا بدانند ما مسلمانان مهمترین سرمایه‌مان اخلاق است. پیامبر اسلام (ص) به ما می‌گوید تنها نگاه به سجده و رکوع نکنید و تنها نماز خواندن نیست بلکه به راست‌گویی و صدق و ادای امانت نگاه کنید. پیامبر (ص) می‌گوید اسلام واقعی را در صدق و امانتداری ببینید.

وی با بیان اینکه ما راهی جز اخلاق و سیره پیامبر اسلام (ص) نداریم، گفت: راه نجات ما اخلاق محمدی (ص) است. دیگران می‌خواهند مسلمانان را تحقیر کنند. ما مسلمانان در طول تاریخ، دارای عظمت و علم و تمدن بودیم و آینده جهان نیز از آن مسلمانان خواهد بود. ما از دید قرآن مجید معتقدیم نور اسلام و نور الهی خاموش نخواهد شد. شیعه و سنی یک هدف دارند و آن، نام بلند پیامبر (ص) در جهان است. بزرگترین وظیفه ما ایجاد مهربانی و وحدت در میان انسان‌ها است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: امام حسین(ع) به ما آموخت که اگر کسی هم دین نداشته باشد باید آزادمرد باشد. با وجود همه دشمنی ها نسبت به اسلام ، آینده از آن اسلام و آسیا و تمدن بزرگ در پایان این قرن از آن قاره آسیا خواهد بود و ایران و هندوستان در کنار یکدیگر خواهند بود.زنده‌باد اسلام، زنده‌باد هندوستان و زنده‌باد ایران.

 

 

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند