امروز

شنبه, ۱ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۳:۳۶ بعد از ظهر

به گزارش اعتماد نو، سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران درباره دلیل بسته شدن این قرارداد می‌گوید: «سپاه در زلزله‌های گذشته کشور از بم گرفته تا ورزقان، تجربه‌های بسیار خوبی به دست آورد و عملکرد بسیار مثبتی هم داشت. مثلاً در زلزله بم با ایجاد پل هوایی بین بم و استان‌های مختلف ازجمله تهران، کرمان، اصفهان و… توانست کار بزرگی انجام بدهد. این کار در زلزله اخیر هم انجام شد و نجات مصدومان و ارسال کمک‌ها را تسهیل کرد. بنابراین می‌توان گفت که سپاه هم در حوزه امداد، نجات و آواربرداری تجربه خوبی دارد و هم در حوزه بازسازی.»
اهم اظهارات شریف به شرح زیر است:
* سپاه از توانمندی در امکانات انسانی و لوجستیکی هم برخوردار است و به همین دلیل می‌تواند در امر بازسازی از چند جهت کمک کند. اول اینکه با توجه به این امکانات فرآیند ساخت سرعت بیشتری خواهد گرفت، همچنین درنهایت ساخت‌وساز با امکانات خوب ارزان‌تر تمام خواهد شد. دولت هم تجربه خوبی در این زمینه دارد چنان‌که در زلزله ورزقان ۷ هزار واحد مسکونی به همین شکل ساخته شد. ضمن اینکه سپاه هم انگیزه زیادی برای ورود به این عرصه دارد. مجموع این دلایل باعث می‌شود که در چنین مواقعی شاهد حضور پررنگ سپاه باشیم.
*{آیا کمک‌های وعده داده‌شده از طرف نهادهای مختلف مانند ۱۲۰ هزار تن سیمانی که بنیاد مستضعفان برای بازسازی واحدهای مسکونی وعده داده، به دست سپاه خواهد رسید}:«نه ما مسئول دریافت چنین کمک‌هایی نیستیم. مسئول اولیه بازسازی شهرهای زلزله‌زده بنیاد مسکن است. تمام کمک‌ها چه آنهایی که به این شکل ارسال می‌شوند چه کمک‌های اعتباری برای بازسازی، همگی به دست به این بنیاد می‌رسد و در نهایت آنها تصمیم می‌گیرند که چقدر به هر بخش که مشغول بازسازی است اختصاص بدهند. ما صرفاً با این بنیاد وارد قرارداد شده‌ایم.»
*«هیچ الزامی درباره اینکه سپاه باید خانه‌ها را بسازد وجود ندارد. ممکن است بسیاری از مردم بخواهند خودشان خانه‌هایشان را بازسازی کنند و فقط اعتبار یا مصالح ساختمانی بخواهند. سپاه صرفاً طرف قرارداد بنیاد مسکن است. البته تجربه به ما نشان داده که معمولاً مردم با اطلاع از تجهیزات و نیروهای متخصص سپاه خودشان به این نتیجه می‌رسند که از این طریق خانه‌هایشان زودتر و باکیفیت بهتر ساخته می‌شود و داوطلبانه از سپاه کمک می‌خواهند.»
* فعلاً ما درگیر بحث اسکان موقت هستیم. بر اساس صحبت‌هایی که تا الآن انجام‌شده قرار است سپاه یازده هزار کانکس برای اسکان موقت بسازد البته ممکن است در ادامه برای افزایش این تعداد هم توافقاتی صورت بگیرد.
* تا الآن ۳۵۰ کانکس کاملاً نصب‌شده و چیزی در حدود ۳ هزار و ۵۱۳ سکو هم برای نصب کانکس‌ها ساخته‌شده است. اسکلت هزار دستگاه هم ساخته و آماده‌شده است. میزان مصالحی که برای این کار انتقال پیداکرده تاکنون برای حدود سه هزار دستگاه بوده است. در حال حاضر نزدیک به دو هزار نیرو در سه شیفت تلاش می‌کنند که تعهد داده‌شده را به‌خوبی عملی کنند. این نیروها در دو کارگاه بزرگ در تهران و یک کارگاه هم در خود منطقه مشغول هستند.
* در حال حاضر مؤسسات فنی سماوات، جوادالائمه، ولیعصر (ع)، درونان، الهانی (ع)، فاطر، حرا، نصر، نینوا، بعثت و فجر به‌طور مستقیم با قرارگاه خاتم (ص) کار می‌کنند و مشغول ساخت، انتقال و نصب کانکس‌ها هستند. تا بتوانیم به تعهدمان عمل کنیم و ظرف دو ماه سهم سپاه در سکان موقت انجام شود.
* برای این کار هماهنگی‌های زیادی لازم است ازجمله هماهنگی‌های میدانی با خود مردم چون بحث‌هایی در مورد محل قرار گرفتن کانکس، مالکیت، وراثت و… وجود دارد که این‌ها باید به‌طور هم‌زمان حل شوند.

منبع: دیده بان ایران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند