امروز

چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۰:۳۰ قبل از ظهر

به گزارش اعتماد نو، فریدون برکشلی، مدیر گروه انرژی وین درباره تاثیر تصمیم گیری ۱۵ اکتبر ترامپ برای ماندن و یا خروج از برجام بر فروش و یا سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران اظهار داشت: دولت امریکا تنها دو ماه ونیم پس از پیروزى انقلاب اسلامى ایران، صنعت نفت ایران را تحریم کرد و در عمل شرکت هاى نفتى امریکایى را از حضور در صنایع نفت و گاز ایران محروم کرد که در واقع این امر نوعى سیاست خود تحریمى براى شرکت هاى امریکایى به شمار مى آمد.البته سیاستهاى تحریمى آن دوران دامنه محدودى داشت و عملا هیچ یک از شرکت هاى نفتى بین المللى از تحریم هاى امریکایى حمایت نکردند.

وی افزود: در حقیقت تحریم هاى فراگیر علیه اقتصاد ایران به طور عام و صنایع نفت و گاز به طور خاص هنگامى شکل گسترده و جهانى به خود گرفت که شوراى امنیت سازمان ملل سلسله قطعنامه هاى خود را بر ضد جمهورى اسلامى ایران آغاز کرد و در واقع آمریکا موفقیت سیاست‌هاى اقتصادى و انرژى ضد ایرانى خود را مدیون بسیج و همراهى جامعه جهانى در چهاچوب شوراى امنیت بود.

برکشلی تصریح کرد: تحت شرایط کنونى بین المللى و با نتایج انتخاباتى در کشور مهم اروپایى یعنى فرانسه و اینک آلمان، احتمال طراحى یک اجماع جهانى توسط امریکا بسیار دشوار و تاحدى غیر ممکن به نظر مى رسد. لیکن در هر صورت ایران به عنوان کشوری که بارها با خطر تحریم هاى بین المللى موجه بوده است، لازم است کاملا هوشیار باشد.

وی در ادامه گفت: استراتژى اقتصاد مقاومتى از مسیر صنعت نفت مى گذرد و لازم مى بود که طى سال هایى که این طرح توسط عالیترین مسئولین کشور مطرح شد، صنعت نفت لازم بود که پیشگام باشد.البته هنوز هم دیر نیست و صنعت نفت لازم است نقش پیشقراول و پیشگام را ایفاء کند.

مدیر گروه انرژی وین توضیح داد: در هر صورت، خروج امریکا از قطعنامه شوراى امنیت سازمان ملل، مى تواند مشکلاتى را براى صنعت نفت کشورمان ایجاد کند.از یکسو، شرکت هاى بین المللى غیر امریکایى اندکى با احتیاط بیشترى با جمهورى اسلامى خواهند داشت که همین امر هزینه روابط و قراردادهاى آنان با ایران را قدرى افزایش خواهد داد. از سوى دیگر، چنانچه امریکا در ارتباط با سوئیفت و نقل و انتقالات مالى مشکلاتى را برایمان فراهم کرده و یا محدودیت هاى کنونى را تشدید کند، عملا فروش نفت خام ایران با دشوارى مواجه خواهد شد و امکان جریان عادى وجوه دریافتى بابت صادرات نفت خام را با مشکلاتى روبرو خواهد کرد.ضمن اینکه محدودیت هاى سوئیفت تا حدى دامنه و گستره حضور شرکت هاى اروپایى و آسیایى را نیز دشوار خواهد ساخت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: صنعت نفت ایران با یک عقبه ١١٠ ساله و ظرفیت ها، پتانسیل و توانایى هاى فراوان خود آمادگى فراوانى براى حضور جهانى و بین المللى سازى دارد که تا کنون از آن غافل مانده ایم. در همین حال علیرغم اینکه مقوله دیپلماسى انرژى و نفتى به دفعات مورد بحث و گفتگو قرار گرفته ولى اقدامات عملى چندانى در راستاى طراحى و عملیاتى سازى دیپلماسى نفتى صورت نپذیرفته است.

برکشلی تاکید کرد: علیرغم اینکه جامعه جهانى به تدریج خود را با ادبیات سیاسى و فرهنگ گفتمانى رییس جمهور امریکا وفق داده و تهدید هاى وى را جدى تلقى نمى کند ولى لازم است که صنعت نفت و گاز سریعا یک شورا یا کمیته را فعال سازد و همواره آماده هرگونه شرایط دشوار باشد.

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!
ما ۴۹ درصدیم! سهممان از کابینه چقدر است؟!
درخواست یک آتش نشان از سگ زنده یاب پلیس برای یافتن همکارش در زیر آوار

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد
۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند