امروز

جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۳:۵۵ بعد از ظهر

شهردار تهران با رد ادعای تخلیه دفتر خود ظرف روزهای گذشته گفت: تا موقعی که حکم پایان کار من را نزنند سر کار خود باقی خواهم ماند.

به گزارش اعتماد نو، محمدباقر قالیباف صبح امروز چهارشنبه در جریان بازدید از مراحل پایانی آماده سازی خط ۶ متروی تهران گفت: خدا را شاکرم که در دهه کرامت این توفیق نصیب من شد که از خط ۶ متروی تهران بازدید کنم این خط از جنوب شرق تهران و مقابل حرم عبدالعظیم حسنی آغاز و از مسیر دولت آباد و ۱۷ شهریور به میدان شهدا، امام حسین (ع) و سپاه ادامه پیدا می‌کند و با طی مسیر بلوار کشاورز به سمت مرزداران و نهایتا شمال غرب تهران یعنی سولقان منتهی می‌شود.

وی افزود: طول این خط ۳۸ کیلومتر است و با عبور از مسیرهای پرجمعیت شهر تهران به ویژه مرکز شهر نقش موثری در جابجایی مسافر توسط مترو دارد و با عمده خطوط متروی شهر تهران تقاطع دارد.

شهردار تهران ادامه داد: حدود ۲۳ ماه پیش در خصوص ادامه تکمیل خط ۶ متروی تهران به دلیل نبود بودجه تردیدهایی داشتیم اما نهایتا این خط منهای پنج کیلومتر انتهایی آن از ۲۳ ماه قبل آغاز شد و امروز بیش از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. ساخت تونل – لاینینگ و ریل گذاری‌ها انجام شده و ایستگاه‌ها نیز بیش از ۹۰ درصد آماده شده‌اند که مابقی آنها نیز ظرف ماه‌های آینده تکمیل خواهند شد.

وی تاکید کرد:‌ برخی افراد اعلام می‌کنند که شهرداری تهران اتوبان و برج ساخته اما مترو را تکمیل نکرده، امروز من اعلام می‌کنم که هشت خط متروی تهران ساخته شده است. ایستگاه‌های خط ۷ در هفته آینده افتتاح خواهد شد و خط ۶ نیز بیش از ۹۰ درصد آن تکمیل شده است. همه بزرگراه‌های شهر تهران طبق برنامه به اتمام رسیده و مابقی آنها که باقیمانده در آینده‌ای نزدیک به بهره برداری می‌رسد.

امروز هشت خط متروی تهران به اتمام رسیده است

وی ضمن قدردانی از مسئولان و کارگران متروی تهران برای تلاش شبانه روزی جهت تکمیل خطوط ۶ و ۷ گفت: امروز هشت خط متروی تهران به اتمام رسیده و باید از این پس تلاش کنیم واگن‌ها را افزایش دهیم. امروز ظرفیت ساخت روزی دو واگن در واگن سازی تهران فراهم شده و اگر نقدینگی آن تأمین شود می‌توان این کار را انجام داد. زیرساخت‌های لازم برای جابجایی ۱۰ میلیون مسافر در متروی تهران وجود دارد و اگر واگن‌ها افزایش پیدا کند این امر محقق می‌شود.

شهردار تهران تاکید کرد: روزی که کار مترو را آغاز کردیم در سال ۸۴، ۷۰ کیلومتر مترو با ۳۴ ایستگاه داخل شهر داشتیم اما امروز مترو به حدود ۳۰۰ کیلومتر رسیده است که ۲۰۰ کیلومتر آن در دهه اخیر ساخته شده آنهم ۲۰۰ کیلومتری که می‌توان بخش سخت‌تر آن قلمداد کرد؛ چرا که در حوزه جنوبی شهر در برخی نقاط تا سه متر آب وجود داشت. خط ۳ ما که امروز تکمیل شده است به لحاظ جنس زمین، وجود آب و بافت فرسوده با سختی‌های بسیاری مواجه بود. این در شرایطی است که باید ۵۰ درصد اعتبار مترو را دولت پرداخت می‌کرد اما کمتر از یک درصد آن را پرداخت کرده و تمام فشار کار بر روی دوش مردم بوده است.

افتتاح ایستگاه فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) در هفته آینده

محمدباقر قالیباف از افتتاح ایستگاه فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) در هفته آینده خبر داد و افزود: امروز متروی تهران به لحاظ زیبایی، ایمنی، سرعت و کیفیت واقعا بی نظیر است. ۱۰۶ کیلومتر از مترو در چهار سال اخیر ساخته شده و امیدواریم مردم بتوانند از آن بهره لازم را ببرند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از سرمایه گذاری بانک شهر در حوزه مترو قدردانی کرد و افزود: بانک شهر که سرمایه آن توسط مردم تامین شده است کمک شایان توجهی در توسعه متروی تهران داشته و اگر سرمایه گذاری این بانک نبود چنین اتفاق مهمی در شهر روی نمی‌داد.

شهردار تهران در خصوص آینده توسعه متروی تهران نیز گفت: تصمیم گیری و مطالعات توسعه خطوط متروی تهران با حضور مشاوران داخلی و خارجی در شورای عالی ترافیک شهرهای کشور و کلانشهر تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت اما در حال حاضر دو خط ۹ و ۱۰ به صورت اکسپرس پیش بینی شده تا از شهرک‌های اقماری غرب و شرق تهران عبور کرده و به صورت مستقیم به مرکز شهر تهران متصل شود. باید خطوط حومه‌ای شهر تهران به صورت مستقیم به مرکز شهر متصل شود.

وی در خصوص تکمیل متروی شهر جدید پرند نیز گفت: بخشی از خط متروی پرند انجام شده ولی به دلیل اینکه خارج از محدوده شهر تهران است دولت باید پول آن را پرداخت کند. امروز اگر ۴۰۰ میلیارد تومان دولت برای این خط نیز اختصاص دهد کمتر از پنج ماه دیگر می‌تواند به بهره برداری برسد. این در شرایطی است که بخشی از ریل گذاری و زیرساخت‌های ادامه مترو از فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) تا شهر جدید پرند فراهم شده است.

وی ادامه داد: بر اساس قولی که داده‌ایم ادامه خط ۳ به سمت اسلامشهر باید انجام شود و در تکمیل خطوط داخل شهر نیز توسعه‌هایی وجود دارد. به شکلی که باید مترو به پایانه شرق جدید برسد و خط ۳ نیز از شهرک قائم در امتداد مسیر تجریش به ایستگاه بهشتی متصل شود که این موارد در حال مطالعه توسط مشاور است. همچنین ایستگاه دردشت باید مسیر توسعه‌ای داشته باشد که مشاوران داخلی و خارجی مشغول مطالعه در این خصوص هستند.

هیچ قرارداد دقیقه نودی وجود ندارد

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص عقد قراردادها در دقیقه ۹۰ و یا همزمان با پایان دوره مدیریت شهری فعلی گفت: هیچ قرارداد دقیقه نودی وجود ندارد و سه ماه قبل در شورا اعلام کردم که تنها قراردادهای جاری که کار در حال پیگیری است انجام خواهند شد. اگر منظور بستن قرارداد جدیدی است این اتفاق هرگز نخواهد افتاد. برای مثال قرارداد زباله سوزها نهایی شده اما جلوی آن را گرفتیم تا شورای بعدی در خصوص آن تصمیم گیری کند. حتی در مورد واگن‌سازی نیز قراردادی داشتیم که جلوی آن را گرفتیم تا آن را نیز شورای بعدی تصمیم گیری کند. بعضا برخی اظهار نظرها در خصوص اینکه شهر سوخته است و یا آواربرداری انجام می‌شود نادرست است و من می‌گویم که اگر آواربرداری است شما همین کار را هم نمی‌توانید انجام دهید.

وی با رد تخلیه اتاق خود گفت: در سه شب گذشته با توجه به ادامه کار تا ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به خانه نرفتم و شب را در دفترم ماندم. من از دانشگاه تهران مامور به شهرداری شدم و روزی که حکم پایان کار مرا بزنند. به دانشگاه بر می گردم اما تا آن روز سر کار خود هستم.

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد
در جستجوی اکسیژن
سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر
در کنار همیم!

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
۱
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد