وقتی سناتور آمریکایی دیوان لاهه را هم تهدید می کند

بعد از چندین بار وتو آتش‌بس دائم در غزه توسط ایالات متحده، اکنون سناتور آمریکایی در راستای حمایت از اسرائیل، قضات دادگاه لاهه را تهدید کرده است.
دیوان بین‌المللی کیفری (International Criminal Court)، دادگاهی دائمی واقع در شهر لاهه هلند است که رسیدگی به جرائمی همچون نسل‌کشی و جنایت جنگی، بخشی از وظایف آن به شمار می‌رود.
شکایت آفریقا علیه رژیم صهیونیستی به جرم نسل‌کشی در غزه، در این دادگاه طرح و بررسی شد. دادگاه لاهه همواره به عنوان یک نهاد مستقل در نظام بین‌الملل معرفی می‌شود.اما اخیرا تام کاتن، سناتور آمریکایی از ایالت آرکانزاس، قضات دادگاه لاهه را تهدید کرد و گفت: «من به مقامات دادگاه بین المللی کیفری(ICC) هشدار می‌دهم. اگر در کنار ایران و حماس(متحدان پوتین) بایستید و وارد نبرد سیاسی در مقابل اسرائیل شوید، تحریم خواهید شد. همین حالا دلارهای خود را از ایالات متحده خارج و با سفر مجدد به آمریکا خداحافظی کنید.»
ساختار نظام بین‌الملل، ساختاری است که بعد از جنگ جهانی دوم پایه‌ریزی شده و به وضوح حفظ منافع آمریکا در آن به چشم می‌خورد. نمونه مهم آن، اعضای دائم شورای امنیت با حق وتو هستند. این اعضا شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین می‌شود. روند چند دهه‌ای شورای امنیت سازمان‌ملل ثابت کرده است که قطع‌نامه‌ها و وتوها، اغلب در کفه منافع کشورهای غربی به ویژه آمریکا قرار دارد و همچنین در راستای منافع اشغالگران صهیونیست استفاده می‌گردد. به عنوان مثال، در چند ماه گذشته، آمریکا بارها قطع‌نامه آتش‌بس دائم در غزه را وتو کرد.
توییت اخیر سناتور آمریکایی در کنار چندین بار وتو آتش‌بس، نشان داد که ایالات متحده نه تنها با سو استفاده از نهادهای بین‌المللی و حقوق غیرعادی خود، برای تامین منافع رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند، بلکه حتی این نهادها را به طور علنی تهدید می‌کند.
شکایت‌های ترامپ یکی بعد از دیگری رد می‌شود
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 3 =

دکمه بازگشت به بالا