ترکیه: در برابر اقدامات اسرائیل دست بسته نخواهیم ماند

نماینده ترکیه در جلسه امروز دیوان بین‌المللی دادگستری با تاکید بر حق داشتن کشوری مستقل برای ملت فلسطین اعلام کرد که در برابر اقدامات رژیم صهیونیستی دست بسته نخواهند ماند، نماینده اتحادیه آفریقا نیز تاکید کرد که فرار رژیم صهیونیستی از مجازات باید متوقف شود.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایسنا، احمد ییلدی، معاون وزیر خارجه ترکیه امروز دوشنبه در آخرین جلسه استماع دیوان بین‌المللی دادگستری برای بررسی پیامدهای حقوقی سیاست‌ها و اقدامات رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین، از این دادگاه خواست اقدامات این رژیم در مناطق اشغالی فلسطین از جمله قدس را نقض قوانین بین‌المللی اعلام کند.

ییلدی در شکایت خود تاکید کرد که ملت فلسطین حق تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی را دارند.

به نقل از سایت «صدی البلد»، معاون وزیر خارجه ترکیه در ادامه اظهار کرد: نهادهای وابسته به شورای امنیت اقدامات رژیم اشغالگر اسرائیلی در فلسطین و استمرار سیاست‌ شهرک‌سازی و کوچاندن اجباری ملت فلسطین را نادیده می‌گیرند.

این نماینده ترکیه تاکید کرد: نمی‌توانیم در برابر تلاش‌های اسرائیل برای تغییر شرایط موجود در مناطق اشغالی فلسطین دست بسته بنشینیم.

او افزود: اسرائیل قدرت اشغالگری است که در برابر دیدگان جهانیان قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و مرتکب شنیع‌ترین کشتارها در حق فلسطینی‌ها می‌شود.

نماینده اتحادیه آفریقا نیز در جلسه امروز دادگاه لاهه تاکید کرد: فرار اسرائیل از مجازات و نیز خشونت آن باید پایان یابد.

این مسوول اتحادیه آفریقا در ادامه گفت: هیچ چیزی نمی‌تواند رنجی را که فلسطینی‌ها در نوار غزه متحمل می‌شوند، توجیه کند، این جنگ مدارس و بیمارستان‌های نوار غزه را ویران کرد و در نتیجه این جنگ، گرسنگی تمام خانواده‌ها در نوار غزه را تهدید می‌کند.

ائتلاف ضد داعش: تا عملیات پایانی علیه داعش در عراق هنوز کارهای بسیاری وجود دارد
هم اکنون بخوانید

او افزود: سران آفریقا بر اهمیت مساله فلسطین و حمایت کامل خود از آن تاکید کردند.

نماینده اتحادیه آفریقا در پایان نیز تاکید کرد: رژیم اشغالگر اسرائیلی باید متوقف شده و نیز بر حق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت خود تاکید شود.

در جلسه امروز دادگاه لاهه، نمایندگان زامبیا، اسپانیا، فیجی، مالدیو، جزایر کومور، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی سخنرانی می‌کنند.

جلسات استماع دیوان بین‌المللی دادگستری از ۱۹ فوریه جاری به درخواست مجمع عمومی سازمان ملل از دیوان بین‌المللی دادگستری برای صدور حکم خود درباره پیامدهای اشغال مستمر مناطق فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی آغاز شدند.

 کمیته چهارم مجمع که به مسایل سیاسی و پایان استعمارگری اختصاص دارد، ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ پیشنویس قطعنامه ارائه شده از سوی فلسطین برای صدور حکم قانونی دیوان بین‌المللی دادگستری درباره ماهیت رژیم اشغالگر و استعمارگر اسرائیلی در مناطق اشغالی فلسطینی از جمله قدس را تصویب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا