ظریف: برخی خیال می‌کردند با شیون‌کردن نظام ساقط می‌شود

جواد ظریف در نشست دانشجویی «نظم جدید در دنیا» گفت: یک گروه خیال می‌کردند با چهار تا شیون کردن نظام ساقط می‌شود. آن برانداز هم فکر می‌کند با چهار تا نعره کشیدن حکومت ساقط می‌شود.
جواد ظریف در نشست دانشجویی «نظم جدید در دنیا» گفت: پارسال گروهی آرزو می‌کردند با سخت‌گیری حجاب همه درست می‌شود این یک گروه بودند، یک گروه هم آن ور خیال می‌کردند با چهار تا شیون کردن نظام ساقط می‌شود.وی افزود: چرا بعضی‌ها مهاجرت می‌کنند چون فکر می‌کنند آنجا بهشت برین است نمی‌دانند وقتی خودشان آنجا بروند باید زن و شوهر صبح تا شب کار کنند تا یک آپارتمان ۶۰ متری قسطی بگیرند.ظریف تاکید کرد: آینده بر اساس واقعیات شکل می‌گیرد، آرزو هم باید آینده ما را شکل بگیرد. واقعیات است که باعث پیشرفت کشور می‌شود ما ایرانی‌ها ۵۰۰ سال است که می‌خواهیم نظام هخامنشیان را برگردانیم آن وقت چه شد؟ از صفویه به قاجار رسیدیم از گلستان به ترکمنچای رسیدیم چون واقعیات را ندیدیم.
وی ادامه داد: آن برانداز هم فکر می‌کند با چهار تا نعره کشیدن حکومت ساقط می‌شود ما هم فکر می‌کنیم اگر سخت‌گیری کنیم همه مثل ما می‌شوند. باید این را بدانیم که این مردم قدرت ما هستند. جواد ظریف عنوان کرد: این مردم تهدید نیستند فرصت‌ها را باید دریابیم آن هم شاگردی کم حجاب شما در دانشگاه می‌تواند یک فرصت باشد حتی اگر به خارج برود چون وقتی هم برود خارج دلش برای خلیج فارس  و پدر و مادرش که تحت تحریم است، می‌سوزد.
وی افزود:ما می‌توانیم آن‌ها را معاند بکنیم یا سفیر فرهنگی ایران شوند. تلاش کنیم که واقعیات را در مسیر آرزوهامون شکل دهیم.ظریف تاکید کرد: خیلی از دوستانی که در این جلسات می‌آیند تحت تحریم نیستند ولی بنده تحت ۳ تحریم هستم، دو تا تحریم آمریکا دارم و یک تحریم کانادا، هیچ جای دنیا هم نمی‌توانم بروم. از وقتی هم که از وزارت خارجه کنار رفتم پایم را از ایران بیرون نگذاشتم. وی ادامه داد: هیچکس به اندازه بنده از موشک جمهوری اسلامی دفاع نکرد هنوز هم دفاع می‌کنم اما معتقد هستم که موشک در کنار مردم است نه به جای مردم و اقتصاد نیز در کنار مردم نه به جای مردم است.ظریف در مورد برجام عنوان کرد: مگر نمی گویند برجام نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر. برجام همان است که ۲۰ بار آن را آتش زدیم و دفن کردیم. بهتر از برجام هم می شد اگر زودتر مذاکره می کردیم. آیا چاره دیگری هم بود حتما نبود که قبل از دولت روحانی تصمیم به مذاکره گرفته شد. ما که مذاکره را شروع نکردیم مذاکره شروع شده بود.ظریف ادامه داد: نمونه های زیادی داریم که می توانستیم در شرایط بهتر مذاکره کنیم. در خصوص قطعنامه ۵۹۸ فاو و مجنون را داشتیم ولی زمانی صبر کردیم و پای میز مذاکره رفتیم که این ها را نداشتیم. قبل از قطعنامه تصویب  ۱۹۲۹می توانستیم وارد مذاکره بشویم و نتیجه بهتری کسب کنیم.مگر نمی گویند برجام نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر. برجام همان است که ۲۰ بار آن را آتش زدیم و دفن کردیم.بهتر از برجام هم می شد اگر زودتر مذاکره می کردیم. آیا چاره دیگری هم بود حتما نبود که قبل از دولت روحانی تصمیم به مذاکره گرفته شد. ما که مذاکره را شروع نکردیم مذاکره شروع شده بود.اگر رضایت مندی مردم را از دست بدهیم میدان هم ضرر خواهد کرد.
نظر وزیر امور خارجه در مورد مذاکرات آمریکا و کره شمالی
هم اکنون بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا