بایدن: لایحه کمکی که فقط شامل اسرائیل باشد را وتو خواهم کرد

کاخ سفید دوشنبه تهدید کرد که جو بایدن لایحه جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را که فقط کمک‌ به اسرائیل را شامل می‌شود و جنگ اوکراین را در نظر نمی‌گیرد، وتو خواهد کرد.

به گزارش اعتماد نو به نقل از فارس؛ رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن دوشنبه گفت لایحه جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا را که در آن ۱۷.۶ میلیارد دلار کمک برای اسرائیل در نظر گرفته شده، وتو خواهد کرد و آن را یک مانور سیاسی خواند که هدف از آن آسیب زدن به فرصت‌های تصویب قوانین گسترده‌تر به منظور تامین بودجه برای اسرائیل، اوکراین، تایوان و مرز آمریکاست.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا به شدت با لایحه گسترده‌تر که گروه کوچکی از سناتورها از دوحزب ارائه کردند، مخالف هستند. لایحه ۱۱۸.۳ میلیارد دلاری امنیت ملی شامل ۶۰ میلیارد دلار برای حمایت از اوکراین، ۱۴.۱ میلیارد دلار برای حمایت از رژیم صهیونیستی و ۱۰ میلیارد دلار کمک اضطراری و ۲۰.۲ میلیارد دلار برای امنیت مرزی است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مایک جانسون شنبه گفت جمهوری‌خواهان بجای این طرح، لایحه بودجه اسرائیل را پیشنهاد خواهند کرد. دولت بایدن در پاسخ رسمی خود اعلام کرد در صورت رسیدن لایحه مجلس نمایندگان که فقط به اسرائیل اختصاص دارد به میزش، آن را وتو خواهد کرد.

دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد «دولت به شدت با این دسیسه که هیچ کاری برای امنیت مرزها انجام نمی‌دهد، کمکی به اوکراین برای دفاع از خود در برابر تجاوزات پوتین نمی‌کند… مخالف است». جانسون در پاسخ به تهدید وتوی بایدن، آن را “خیانت” به اسرائیل خواند.

بایدن پیش‌تر نیز بسته پیشنهادی جمهوری‌خواهان برای حمایت از رژیم صهیونیستی را بدون توجه به ارائه کمک نظامی بیشتر به اوکراین رد و با آن مخالفت کرده بود.

عبدالله عبدالله: با تمام قدرت از رای مردم دفاع می‌کنم
هم اکنون بخوانید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا