بیانیه مشترک روسیه و عربستان؛ استقبال از احیای روابط تهران-ریاض

در پس سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به ریاض، امروز (پنجشنبه) بیانیه مشترکی صادر شده که به موجب آن روسیه و عربستان سعودی توافق کرده‌اند تا همکاری‌های دفاعی خود را تقویت کنند.

به گزارش اعتماد نو به نقل از ایسنا، طبق آنچه کرملین اعلام کرده، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درخصوص همکاری‌های اوپک پلاس و وضعیت منطقه با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی گفت‌وگو کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روسیه و عربستان سعودی بیانیه مشترکی را صادر کرده‌اند که امروز (پنجشنبه) توسط کرملین منتشر شده است.

در متن این بیانیه آمده است: دو طرف بر اهمیت گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های متعددی از جمله حوزه نفت و گاز، تهیه، تامین و استانداردسازی تجهیزات در حوزه مذکور توافق کردند.

مسکو و ریاض همچنین گفتند که از افزایش تجارت متقابل استقبال می‌کنند و قصد دارند به کار در این زمینه ادامه دهند. دو طرف همچنین بر تمایل خود برای ادامه کار برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های متقابل و مشترک تاکید کردند.

این بیانیه همچنین متذکر شد: در زمینه مسائل دفاعی و امنیتی، طرفین توافق کردند تا همکاری‌ها در حوزه دفاعی را به گونه‌ای تقویت کنند که در راستای حمایت و دستیابی به منافع مشترک دو کشور باشد.

ریاض و مسکو درباره «فاجعه انسانی در غزه» نیز ابراز نگرانی و بر اهمیت پایان‌دادن به اقدامات نظامی تاکید کردند. آن‌ها همچنین بر راه‌حل ۲ دولتی برای پایان دادن به مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطین و بازگشت صلح و ثبات به منطقه تاکید کرده‌اند.

طبق این بیانیه مشترک، روسیه از شروع دوباره روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و ایران استقبال کرد؛ روابطی به امنیت در منطقه کمک خواهد کرد.

رسانه عبری زبان مدعی درخواست اسرائیل جهت آتش بس شد
هم اکنون بخوانید

روسیه و عربستان سعودی همچنین بر اهمیت تعهد تهران درباره ماهیت مسالمت‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاکید کردند.

این دو کشور از تصمیم اتحادیه کشورهای عربی برای از سرگیری مشارکت هیئت سوری در نشست‌های شورای وزیران خارجه این اتحادیه استقبال می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: در رابطه با سوریه، هر دو طرف از تصمیم اتحادیه عرب برای از سرگیری حضور هیأت‌های دولت سوریه در جلسات شورای وزیران اتحادیه عرب و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط بسیار قدردانی و ابراز امیدواری کردند. این امر به حمایت از ثبات و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه، حل بحران این کشور و تسهیل بازگشت داوطلبانه ایمن آوارگان سوری به سرزمین خود کمک خواهد کرد.

این بیانیه مشترک همچنین با اشاره به سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خاطرنشان کرد: روسیه و عربستان سعودی بر اهمیت تقویت هماهنگی و همکاری بین دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و گروه جی۲۰ را در مقابله با چالش‌های اقتصادی پیش روی جهان تاکید کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یازده =

دکمه بازگشت به بالا