امروز

شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۴۰۲

  ساعت

۲۳:۵۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

سیاسی

به گزارش ایلنا، علی اکبر محرابیان در این رابطه گفت: در بررسی و تحقیقات دقیق علمی کارشناسان این نتیجه حاصل شد که با مصرف کمتر از یک دوم آب فعلی در بخش کشاورزی، امکان تولید همین میزان محصول فراهم می‌شود. […]


امکان تولید دو برابری محصولات کشاورزی با مدیریت مصرف آب


به گزارش ایلنا، علی اکبر محرابیان در این رابطه گفت: در بررسی و تحقیقات دقیق علمی کارشناسان این نتیجه حاصل شد که با مصرف کمتر از یک دوم آب فعلی در بخش کشاورزی، امکان تولید همین میزان محصول فراهم می‌شود.


وی ادامه داد: چنانچه آب در این بخش به درستی مدیریت شود، امکان تولید دو برابری محصولات کشاورزی میسر می‌شود؛ این امر به معنای رشد اقتصاد، رشد تولید و اشتغال بیشتر است که با مرتفع شدن تنش‌های آبی در بخش کشاورزی همراه است.


وزیر نیرو با بیان اینکه بالغ بر ۹۰ درصد منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد آب در بخش‌های خانگی و صنعتی توزیع می‌شود؛ البته سهم محیط زیست در این میان قابل توجه است و تلاش می‌کنیم سهم این بخش به نحو مطلوب در نظر گرفته شود.


محرابیان با انتقاد از اقدامات صورت گرفته برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی، تصریح کرد: به منظور مدیریت مصرف آب و افزایش راندمان بخش کشاورزی اقداماتی صورت گرفته اما در خور و آنطور که باید اثربخش نبوده است، باید با مصرف آب کمتر محصولات استراتژیک کشور و نیز محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر کشت و تولید شود.


وی با تاکید بر رعایت الگوی کشت متناسب با اقلیم و نیازها و شرایط کشور خاطرنشان کرد: باید بتوانیم با مدیریت مصرف و بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری با آب کمتر محصول بیشتری تولید کنیم.


وزیر نیرو با تاکید بر اینکه وزارت نیرو آب را در جهت اجرای سیاست‌های الگوی کشت توزیع می‌کند، ابراز داشت: امروز نظام‌های مصرف آب در دنیا از شیوه‌های نوینی بهره می‌برد، یکی از این شیوه‌ها آبیاری زیرسطحی است. در این روش میزان هدر رفت آب به حداقل ممکن می‌رسد، این مهم باید در راستای مدیریت مصرف آب انجام شود.


محرابیان افزود: در آبیاری سطحی، قطره‌ای و تحت فشار بخش قابل توجهی از آب تبخیر و بخش قابل توجهی وارد زمین می‌شود، در این بین خاک به ارتفاع یک متر نمناک شده، بخش زیادی از این آب هدر می‌رود و فقط بخش اندکی از آن سهم تغذیه گیاه می‌شود.


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی