استاندار فارس خواستار ثبت بافت تاریخی شیراز  شد

استاندار فارس خواستار ثبت بافت تاریخی شیراز  شد


به گزارش ایلنا، محمد هادی ایمانیه (استاندار فارس) در نامه ای به عزت الله ضرغامی (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی) خواستار ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شد.


در نامه استاندار فارس به وزیر میراث فرهنگی آمده است: همانگونه که مستحضرید بافت تاریخی شیراز با مساحت تقریبی ۳۵۷ هکتار دارای حدود دوازده هزار پلاک با کاربری‌های مختلف مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است که از این میان ۴۱۰ اثر ثبت ملی حدود ۳۰ امامزاده و قریب به ۲۵۰۰ پلاک واجد ارزش هستند از ارزشهای منحصر به فرد بافت تاریخی شیراز هم نشینی ارگانیک سه مقوله سکونت معیشت و زیارت است که شهر تاریخی شیراز را در کنار دو شهر مشهد و قم به عنوان شهرهای استثنایی ایران که بحث زیارت نیز در بافت تاریخی آن وجود دارد مطرح می‌کند.


علاوه بر وجود آثار و بناهای متعدد تاریخی در این محدوده این بافت تاریخی محل زندگی بزرگانی همچون حافظ سعدی ملاصدرا و صدها شخصیت بزرگ فرهنگی ایران بوده و از این حیث نیز جزو شهرهای منحصر به فرد و استثنایی محسوب می‌شود.


از طرفی بافت فشرده و ارگانیک شهر و خانه‌های منحصر به فرد آن این شهر را از سایر شهرهای مناطق گرم و خشک ایران متمایز کرده است عناصر معماری منحصر به فرد خانه‌های شیراز مانند سردرهای خاص نوع حیاط مرکزی و سازماندهی فضاها و همچنین تزئینات مخصوص سبک شیراز از ویژگی‌های این محدوده تاریخی بوده و فضاهای شهری خاص مانند مراکز محلات و فضاهای شهری حکومتی دوره زندیه از جمله ویژگی‌های این شهر تاریخی است که شیراز را از سایر شهرهای تاریخی کشور متفاوت کرده است.

مرکز مستند سوره پویش «اربعین ما» را راه اندازی کرد
هم اکنون بخوانید


با توجه به ویژگی‌های فوق الذکر دغدغه شهروندان فرهنگ دوست، شیراز اساتید متخصصان حوزه معماری شهرسازی و میراث فرهنگی و همچنین به منظور حفظ هر چه بهتر این بافت ارزشمند مزید امتنان است دستور فرمائید با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع پیگیری‌های لازم جهت ثبت ملی این محدوده در دستور کار قرار گرفته و از نتیجه استانداری فارس را مطلع کنند.


لازم به ذکر است این استانداری آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری در این زمینه اعلام می‌دارد.


نامه محمد هادی ایمانیه استاندار فارس به رضایی (معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس) برای آگاهی و به جمشیدی (مدیر کل دفتر فنی امور عمرانی و فارس) و محسن نژاد (مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس) جهت پیگیری تا حصول نتیجه رونوشت شده است.


پیش از این، چند تن از مسئولان استان و گروهی از باستان‌شناسان و هنرمندان نیز در نامه‌هایی خواستار ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شده بودند. 


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

دکمه بازگشت به بالا