امروز

سه شنبه, ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۰:۰۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

سیاسی

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۵ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با ۱۶۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن علنی با بررسی لایحه یادداشت تعهدات جمهوری[…]


موافقت نمایندگان با بررسی دو فوریتی لایحه یادداشت تعهدات ایران در راستای کسب جایگاه دولت عضو در سازمان شانگهای


به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۵ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با ۱۶۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن علنی با بررسی لایحه یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در راستای کسب جایگاه دولت عضو در سازمان شانگهای به صورت دوفوریت موافقت کردند.


براساس این گزارش علی ادیانی در دفاع از دو فوریت لایحه مذکور، گفت: عضویت ایران در این سازمان و ابعاد حائز اهمیت اقتصادی، اجتماعی و بین المللی و تاثیر آن در هم افزایی توانایی های اقتصادی کشورهای عضو برای برون رفت از تحریم و تقویت دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسو و همگرا از اهمیت بسیاری برخوردار است.


وی افزود: ایران از سال ۲۰۰۵ در این سازمان عضو ناظر بوده است و با استقرار دولت مردمی و انقلابی و با فعالیت و رویکرد جناب آقای رئیسی در عرصه سیاست خارجی به ویژه افزایش تعامل با کشورهای همسو، در شهریور ۱۴۰۰ روند عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای در تاجیکستان صورت گیرد. براین مبنا هر کشوری که تقاضای عضویت در این سازمان را دارد بدون تردید باید به معاهدات بین المللی لازم الاجرا در چارچوب همکاری شانگهای متعهد شود.


ادیانی تصریح کرد: دولت محترم نیز مجموعه معاهدات بین المللی لازم الاجرا را پذیرفته و در قالب این لایحه تقدیم مجلس محترم کرده است.


وی با بیان اینکه ضرورت تصویب دو فوریت این لایحه واضح است، در تشریح دلایل عضویت در این سازمان به مخالفت افرادی که با منافع ملی ایران مشکل دارند اشاره کرد و ادامه داد: روابط خارجی اروپا رسما با عضویت ایران در سازمان شانگهای مخالفت کردند چرا که معتقد است عضویت ایران در پیمان شانگهای راهی برای بیمه شدن جمهوری اسلامی ایران از تحریم ها است و این موضوع نشان دهنده اهمیت تصویب این لایحه است.


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی