امروز

چهارشنبه, ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۲:۴۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماعی

به گزارش خبرنگار ایلنا انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست خبری خود درباره کنگره زنان تاثیرگذار در بخش ملی و بین‌المللی گفت: در بخش ملی ۳۱ بانوی تاثیرگذار از استانهای مختلف مورد حمایت و[…]


توضیح درباره برگزاری کنگره زنان تاثیرگذار/هزینه این کنگره بین وزارتخانه‌های مختلف پخش بود


به گزارش خبرنگار ایلنا انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در نشست خبری خود درباره کنگره زنان تاثیرگذار در بخش ملی و بین‌المللی گفت: در بخش ملی ۳۱ بانوی تاثیرگذار از استانهای مختلف مورد حمایت و تشویق قرار گرفتند نوع تاثیرگذار کیفیت و کمیت و شرایط ویژگی منطقه تاثیر در انتخاب این افراد تاثیر داشت. در بخش بین‌الملل بخشی افراد که از  طریق  داخلی انتخاب شدند افرادی بودند که فعالیت بین المللی داشتند و تعدادی از خارج از کشور انتخاب شدند ملاک علمی، اقتصادی و اجتماعی و یک ملاک عام برای همه مهمانان در نظر گرفته شده است که از نظر خانواده ملاک ها و ارزش های لازم از نظر نگاه به موضوع خانواده در جمهوری اسلامی را دارا باشند. این به معنی این نیست که افراد تاثیرگذار دیگری نبودند.


وی درباره انتخاب زنان تاثیرگذار در بخش داخلی گفت: در بخش داخلی ۱۴ هزار نفر در سامانه اسامی شان رسیده بود و همچنین از طریق امور بانوان استانداری ها انتخاب شده بودند. 


صباغ از طرف ما دعوت نشده بود


وی درباره حضور مایا صباغ گفت: مایا صباغ مهمان ما نبود و خودش به ایران مراجعه کرده بود همچنین در مورد مهمان روسی صرفا به دلیل تشابه اسمی شائبه ایجاد شده است. 


خزعلی خاطرنشان کرد: ۷۰۰ پرونده تشکیل شد که ۷۰ نفر شرایط اولیه را داشتند و از بین نفر بعد از داوری های متعدد ۷ نفر انتخاب شدند.‌ 


وی در پاسخ به این سوال که چند نفر جایزه ویژه و به چه مبلغی را دریافت کردند، گفت: جایزه تعیین شده توسط هیات علمی و دبیرخانه علمی تعیین شده و معاونت نه در مقدار جایزه و نه در پرداخت جایزه نقشی نداشتند و کمیته‌ای از بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی، یونسکو منطقه ای میزان جایزه و مبلغ جایزه را تعیین کردند. در حال حاضر در دنیا میزان جوایز بین ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار یورو است.


وی ادامه داد: امسال هنوز صندوق نوآوری و شکوفایی که پشتیبانی کننده از جایزه ها و شرکت های دانش بنیان برای زنان و تشکیل نشده است بنابراین جایزه از سوی این کمیته تعیین شد. این جوایز به ۷ نفر شامل ۳ نفر از ایران و ۴ نفر مهمان خارجی اعطا شد که و ۴ نفر خارجی جایزه شان را به صندوق نوآوری و شکوفایی بازگرداند. 


وی ادامه داد: خانم ها امام جمعه، سوده غفوری فرد و مژگان زندی به دلیل اینکه امتیاز فوق العاده علمی داشتند و همچنین تاثیرگذاری بین المللی داشته و محقق برتر بودند توسط این کمیته انتخاب داشتند.


وی ادامه داد: در بخش داخلی ما زنان معمولی تری را انتخاب کردیم تلاش کردیم فقط قله را نبینیم و زنانی که در مسیر هستند را نیز مورد تشویق قرار دهیم.


وی در پاسخ به این سوال که آیا برگزیدگان ایرانی نیز جوایز خود را به این صندوق اهداء کردند؟، گفت: در خصوص برگزیدگان داخلی هنوز چیزی مطرح نشده است.


خزعلی درباره ملاک‌های تعیین منتخبین کنگره بین المللی، تصریح کرد: ملاک های مختلفی بود. یکی از این برگزیدگان شخصی علمی است که امتیازات فوق العاده‌ای دارد. دو نفر از این برگزیدگان جزو یک درصد دانشمندانند و از معاونت علمی گزینش شدند و مقالات داشتند و یا محقق برتر هستند. این برگزیدگان امتیاز بالاتری نسبت به دیگران داشتند اما این امر به این معنی نیست که مشابه این هفت برگزیده در کشور و جهان نبوده است.


به گفته وی، هیات داوران کنگره یاد شده از چند لایه داوری گذر کرده بودند و طبیعتا در خصوص منتخبین کنگره نیز این داوران باید پاسخگو باشند.


خزعلی در پاسخ به این سوال که درباره کشورهای حاضر در جلسه حواشی ایجاد شده و گفته می شود که چرا از کشورهای برجسته در این همایش دعوت نشده اند همچنین اعلام‌شده که امریکا به کشورهای تحت نفوذ خود نیز فشار وارد کرده که نباید در این همایش حضور داشته گفت: باتوجه به ظرفیت و روابطی که داشتیم دعوت کردیم قطعا نمی توانستیم همه کشورها را دعوت کنیم برخی کشورها مورد تهدید قرار گرفتند و به ما پیام دادند که دلشان با ماست و تمایل دارند در این همایش شدکت کنند اما منافع شان به خطر می افتاده و این مسائل نیز وجود داشت. و افرادی که شرکت کردند افراد برجسته ای بودند ما تا بحال چنین کنگره ای نداشتیم. زنان برجسته فعال رسانه ای اقتصادی و اجتماعی سیاسی از ۹۶ کشور به این کنگره دعوت شده بودند.


وی گفت: البته برخی کشورها که رفتار مناسبی با ایران داشتند و تلاش کردند دروغ پراکنی علیه ایران داسته باشند نیز خودمان دعوت شان نکردیم. امیدوارم این کشورها در رابطه با رفتارشان درباره ایران تجدید نظر کنند و در نشست‌های بعدی بتوانیم در خدمت شان باشیم. 


خزعلی درپاسخ به این سوال که نگاه باز به ویژه در پوشش زنان که برای این کنگره دعوت شده بودند وجود داشت و این موجوع را ایجاد کرده بود که بهتر است این نگاه باز درباره زنان ایران هم وجودداشته باشد جنابعالی به عنوان معاونت زنان در این خصوص چه برنامه ای دارد گفت: این چیز جدیدی نیست در گذشته هم کسانی که از خارج از کشور به ایران می آیند پوشش شان متفاوت با داخل بوده است و اینگونه نیست که همان پوششی که به عنوان مقررات برای پوشش داخل وضع شده است برای مهمانان خارجی در نظر گرفته شود. 


اینکه به خاطر نسبت کسی با مقامات وی را از کنگره کنار می‌گذاشتیم غلط بود 


وی درباره حاشیه های انتخاب سوده غفوری فرد ادامه داد: من یک سوال از شما دارم آیا اگر کسی با فردی نسبت دارد باید از چنین کنگره ای حذف شود. این شائبه ممکن است در خیلی موارد ایجاد شود اما آیا ما باید به دلیل این شائبه ها این افراد را کنار بگذاریم یا با یک شاخص و مقیاس درست حرکت کنیم و به شائبه ها کاری نداشته باسیم این موضوعی است که من هم در زندگی ام با آن مواجه بوده ام و در خیلی از مسابقات و جاها و در جشنواره با اسم مستعار شرکت می کردم چراکه نمی حواستم به دلیل نسبتی که دارم درباره من قضاوت شود و این موضوع را کامل درک می کنم. اینکه به دلیل نسبت فامیلی یک نفر را محروم و یا به دلیل نسبت فامیلی یک نفر را برجسته کنیم هر دو این نگاه غلط و نادرست است. و این خارج شدت از عدالت است. ایشان جز یک درصد برتر هستند البته شاخص های دیگری نیز مطرح بوده است ایشان حافظ قرآن هستند و این نی تواند یک ویژگی فرهنگی باشد من در هیات داوران نبودم و نمی توانم درباره داوری قضاوت کنم.


خزعلی تصریح کرد: خانم غفوری فرد جزو یک درصد برتر است و شاخص‌های دیگر مثل امور اجتماعی نیز داشته‌اند، ایشان حافظ قرآن هستند و این امر ممکن است یک ویژگی فرهنگی نیز برای ایشان در نظر گرفته شده باشد. من در هیات داوران نبودم و نمی‌دانم روی چه حسابی این داوری انجام گرفته است اما هیچ گونه نسبتی نباید موجب این شود فرد بالا یا پایین آورده شود.


وی در پاسخ به این سوال که بعضا زنان نخبه ایرانی از این امر گلایه دارند که به دلیل بی‌اطلاعی از برگزاری این کنگره در سطح ملی نتوانستند رزومه خود را ارسال کنند، گفت: این کار اول کنگره بوده است‌. برای سالهای آینده حتما اینها را شناسایی می‌کنیم و از رسانه‌های جمعی می‌خواهیم اطلاع رسانی کنند. البته این کنگره از طریق صداوسیما و برخی نهادهای دیگر اطلاع رسانی هم شده بود. سایت گوهرشاد را گسترش خواهیم داد تا در سطح بین المللی نیز فعال شود.


خزعلی درباره بودجه برگزاری این کنگره گفت: هزینه کرد برای این نوع کنگره ها در واقع سرمایه گذاری است و باید توجه داشته باشید که اهداف چند جانبه ای در این کنگره دنبال شده است. بخش عمده ای از این هزینه توسط پروتکل های دو جانبه وزارت امور خارجه اقدام شده و طبق پروتکل پرداخت شده است این کار یک کار جمعی در هیات دولت بوده است و معاونت زنان هیچ هزینه ای در این زمینه نکرده است و هزینه هایی که در روزنامه ها آمده برای این سمینار صدق نمی کند و در سادگی کامل بود و یک گشایش و باز شدن پنجره برای ارتباط با سایر کشورها بود. 


معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، بیان کرد: این کنگره در نهایت سادگی و صرفه جویی برگزار شد. چطور کسانی که شاهد بودند قبلا چطور ریخت و پاش ها انجام می‌شده است؛ این سادگی ها را ندیدند؟.


دشمنان عصبانی هستند


خزعلی درباره حواشی درباره حضور همسر رئیس جمهور گفت: این سمینار خیلی تاثیرگذار بود و به نظرم می رسد دشمنان عصبانی هستند و به دنبال مطلبی هستند که آن را بزرگ کنند طبیعی است که وقتی همسران روسای جمهور حضور دارند و باید همسر رئیس جمهور طبق پروتکل از آنها استقبال می کرد و با آنها نسیت داشته باشد و این در همه جای دنیا یک امر طبیعی است. البته شاید چون چنین چیزی سابقه نداشته بیشتر به آن پرداخته شد همسر رئیس جمهور ما یک فرد علمی و اجتماعی است و طبیعتا انتظار می رود که ایشان در این کنفرانس علمی و نخبگانی است حضور داشته باشد.


وی درباره حواشی درباره دعوت از زنان روسای جمهور اسبق برخی از کشورها ادامه داد: اصلا منظور این نبوده که مهمانان نسبتی با مقامات داسته باشند گفتیم زنان تاثیرگذار یعتی ممکن است همسر یک رئیس جمهور اسبق یا سابق تاثیرگذاری اش در آن کشور زیاد باشد. فعالیت اجتماعی کار خیریه ای که معمولا همسران روسای جمهور دارند گاهش اوقات بعد از اتمام دوره رئیس جمهور ادامه پیدا می کند و این اثرگذاری در بین مردم مورد توجه است.


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی