امروز

جمعه, ۷ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۲۲:۱۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

بهداشت و سلامت

به گزارش ایلنا، حمیدرضا جماعتی اظهار داشت: توصیه ما این است افرادی که سالمند نیستند و یا فاقد بیماری‌های زمینه‌ای و ضعف سیستم ایمنی هستند، واکسیناسیون خود را کامل کنند و منظور از واکسیناسیون کامل نیز تزریق سه دُز واکسن[…]


نوبت یادآور واکسن کرونا در گروه‌های پرخطر تزریق شود


به گزارش ایلنا، حمیدرضا جماعتی اظهار داشت: توصیه ما این است افرادی که سالمند نیستند و یا فاقد بیماری‌های زمینه‌ای و ضعف سیستم ایمنی هستند، واکسیناسیون خود را کامل کنند و منظور از واکسیناسیون کامل نیز تزریق سه دُز واکسن کرونا است؛ بنابراین در حال حاضر توصیه‌ای در خصوص تزریق نوبت چهارم برای افراد بالاتر از ۱۸ سال که سه نوبت واکسن کرونا تزریق کرده‌اند،  نمی‌شود.


وی افزود: افرادی که سن بالا، بیماری زمینه‌ای و نقص سیستم ایمنی دارند، توصیه می‌شود که یک نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند. در مورد زنان باردار، کمیته ملی واکسن کووید۱۹ فردا تصمیم‌گیری می کند اما توصیه بر این است که زنان بارداری که واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده‌اند (تزریق سه نوبت واکسن)، بعد از ماه سوم بارداری، یک نوبت یادآور واکسن را تزریق کنند.   


دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در جلسه امروز کمیته علمی، آخرین وضعیت کرونا و سویه‌های در گردش در دنیا و ایران، بررسی شد. در آمریکا زیرسویه XBB.1.5 در حال افزایش و بیش از ۴۳ درصد از موارد در آن کشور، مربوط به این زیرسویه است؛ البته زیرسویه BQ.1.1 که قبلا زیرسویه غالب بود، کاهش یافته و به ۲۸٫۸ درصد و زیرسویه BQ.1 نیز به ۱۵٫۹ درصد موارد در آمریکا رسیده است. در اکثر کشورهای اروپایی، زیرسویه BQ.1.1 افزایش یافته که یکی از ویروس شناس‌های کانادایی از این زیرسویه به عنوان «Kraken» یاد کرده همچنین زیرسویه CH.1.1 نیز در این کشورها در حال افزایش است. 


وی با اشاره به بررسی واکسیناسیون به ویژه واکسن‌های جدید دو ظرفیتی (Bivalent) در این نشست، گفت: این واکسن ها توسط شرکت های فایزر و مدرنا ساخته شده اند و مطالعه حیوانی این واکسن ها، بر روی هشت موش انجام شده و تیتر آنتی بادی آن مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن وارد پروتکل آمریکا شده که این نشان دهنده، اهمیت مسائل غیرعلمی به ویژه جنبه‌های اقتصادی در آمریکا است. 


جماعتی گفت: در مطالعات اخیر در مجلات معتبر پزشکی از جمله نیوانگلند و لنست نیز نشان داده شده که واکسن دو ظرفیتی، نسبت به واکسن‌های تک ظرفیتی در گروه‌های مختلف، تفاوتی نداشته به ویژه در سنین بالاتر از ۸۰ سال، مرگ و میر را در حد چند نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر، کاهش داده که باتوجه به افزایش احتمال ریسک سکته مغزی در نوع واکسن‌های دوظرفیتی، مورد اقبال قرار نگرفته که بخواهیم این نوع واکسن ها را برای کشور خودمان باتوجه به تغییر زیرسویه های جدید توصیه کنیم.  


دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن های در دسترس در کشورمان، هنوز هم موثر هستند و در دنیا نیز چنین واکسن هایی از نوع تک ظرفیتی، در حال تولید و تزریق هستند و شواهدی نشان نداده که واکسن های دیگر، نسبت به این واکسن ها، برتری و ارجحیت داشته باشند. 


بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی با اشاره به افزایش موارد زیرسویه XBB در ایران، گفت: این زیرسویه حدود ۴۰ درصد از نمونه های بررسی شده را به خود اختصاص داده و پس از آن، زیرسویه BQ.1 در حال افزایش است. از آذرماه، زیرسویه XBB وارد کشور شده و تعداد مبتلایان به این زیرسویه، افزایش یافته اما باتوجه به ابتلای طبیعی بخشی از مردم ایران به کرونا و واکسیناسیون در حجم بالا که اثر هیبرید بر روی سیستم ایمنی بدن داشته، تظاهر شدید و موج سنگین بیماری به ویژه در بستری ها و موارد مرگ و میر را تا کنون در کشور مشاهده نکرده ایم.


جماعتی با بیان اینکه تاثیر هیبرید بر سیستم ایمنی که شامل ابتلای طبیعی و واکسیناسیون در کشور بوده، یکی از دلایل تک رقمی ماندن مرگ و میر کرونا است، افزود: توصیه ما این است که افراد پرخطر، دارای نقص سیستم ایمنی، بیماری های زمینه ای و با سن بالا، حتما نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند در مورد سایر افراد بالاتر از ۱۸ سال که فاقد این عوامل خطر هستند، تزریق سه نوبت واکسن کرونا، کافی است.


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی