امروز

جمعه, ۷ بهمن , ۱۴۰۱

  ساعت

۲۲:۲۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

اجتماعی

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد امروز در یکصد و بیست و سومین جلسه شورای شهر تهران مهمان اعضای شورای شهر بود.وی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به قانون هوای پاک گفت: این قانون در[…]


تلاش می‌کنیم استاندارد گازوئیل و نفت کوره اجباری شود


به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد امروز در یکصد و بیست و سومین جلسه شورای شهر تهران مهمان اعضای شورای شهر بود.وی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به قانون هوای پاک گفت: این قانون در سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و تعدادی از مواد این قانون صراحت مستقیمی بر نقش سازمان استاندارد دارد.


وی با اعلام اینکه در ماده چهار به تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها و الزام رعایت حدود مجاز استاندارد اشاره شده است ادامه داد: مصرف سوخت و ورود قطعات استاندارد برای کاهش آلایندگی در این ماده مورد توجه قرار گرفته و سازمان استاندارد باید تدابیری داشته باشد و در واقع باید شماره گذاری خودروها در بخش مجوز آلایندگی از سوی سازمان استاندار صورت بگیرد.


رییس سازمان ملی استاندارد گفت: تدوین استاندارد مصرف سوخت خودروهای سبک و اجرای اجباری آن عملیاتی شده و تدوین استاندارد در خصوص سوخت موتورسیکلت نیز باید اجباری باشد که صددرصد پیشرفت داشته است.


اسلام پناه با اشاره به استاندارد اجباری مصرف سوخت بنزین خودروهای سنگین و اجرای کامل آن تصریح کرد: استاندارد اجباری دوام DPF نیز به تصویب رسیده و استاندارد کاتالیز ۷۰ درصد اجرایی شده که امیدواریم به طور کامل اجرا شود.


وی تاکید کرد: مالکان خودروهای سبک و سنگین مکلف هستند وسایل نقلیه خود را در زمان رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند. آیین نامه این ماده در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ در هیات وزیران به تصویب رسیده است.


رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه وزارت نفت مکلف بود در سه سال سوخت را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نیز باید از تولید سوخت بی کیفیت و فاقد استاندارد جلوگیری می کرد. از سال ۹۷ تا پایان سال ۱۴۰۰ هیچگونه ورود بنزین، مازوت و گازوئیل نداشتیم اما امروز محموله هایی از سوخت ها با توجه به شرایط موجود، وارد کشور شده و گزارش آن را به دولت تقدیم کرده ایم.


رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه استاندارد روغن موتور و بنزین و نفت گاز نیز اجرا شده گفت: اجرای استاندارد ملی گاز طبیعی نیز در دستور کار اولین جلسه شورای عالی استاندارد قرار دارد.


اسلام پناه با بیان اینکه چهار استاندارد در پنجم آذرماه مصوب شد که حرکت بی نظیری بود، خاطرنشان کرد: استاندارد نوع کاتالیست خودرو نیز تا پایان سال به طور کامل عملیاتی خواهد شد.


رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه وزارت نفت باید تا سال ۹۸ طرح کهاب را تکمیل می کرد که انجام نشد، گفت: سازمان استاندارد باید پیش نویس ها را تهیه می کرد که انجام و تحویل داد.


به گفته وی شرکت های بازرسی تأیید صلاحیت شده برای کنترل موتورخانه ها اقدام می کنند و تنظیم گری را انجام می دهند و در سامانه ما ثبت می کنند.


اسلام پناه با اعلام اینکه مرکز ملی تایید صلاحیت اصل بی طرفی را رعایت می کند، تصریح کرد: تا پایان امسال تکالیف ما شامل کاتالیست، نفت کوره، کهاب و معاینه فنی موتورخانه ها صد در صد تکمیل خواهد شد؛ ما سعی کردیم عقب ماندگی چند سال قبل را نیز در طول این مدت جبران کنیم.


اسلام پناه با بیان اینکه ۹۱ درصد از تکالیف سازمان استاندارد در قانون هوای پاک در سال گذشته اجرایی شده است، گفت: ما توانستیم به عنوان برترین دستگاه در اجرای تکالیف قانونی خود دست پیدا کنیم و باید تکالیف بیشتری را نیز انجام دهیم.


رئیس سازمان ملی استاندارد تأکید کرد: در تدوین استانداردها تمام ذینفعان دعوت می شوند و در همین راستا با مخالفت صریح سایر دستگاه ها در زمینه استانداردسازی نفت کوره مواجه شدیم. ما نتایج پایش خود را به دستگاه های نظارتی اطلاع می دهیم.


وی با اشاره به برنامه های آتی سازمان ملی استاندارد گفت: درصددیم استاندارد اجباری گاز طبیعی را در اولین جلسه شورای عالی استاندارد به تصویب برسانیم، همچنین درصدد هستیم تا استاندارد گازوئیل و نفت کوره را نیز اجباری کنیم که تاکنون انجام نشده است.


وی ادامه داد: در اجلاسیه اخیر شورای عالی استاندارد نیز استاندارد ملی بازرسی و کالیبراسیون مراکز معاینه فنی خودرو به تصویب رسید و با اجرای این استاندارد، نوعی هم طرازی در این زمینه انجام خواهد شد.


وی تاکید کرد: گازوئیل استاندارد ما ۵۰ ppm است اما بعید است این گازوئیل را به اتوبوس های شرکت واحد بدهند. 


در ادامه چمران با اشاره به آلودگی هوا گفت: یکی از دلایل آلودگی هوا همین گازوئیل است که استاندارد نیست. ما از سازمان ملی استاندارد مطالبه داریم که در خصوص گازوئیل نیز اقدام کنند و استاندارد اجباری را در خصوص گازوئیل داشته باشند.


اسلام پناه گفت: شما از ما مطالبه کنید تا ما در جلسه شورای عالی استاندارد این موضوعات را در دستور کار قرار دهیم همچنین مطالبه کنید که مازوت استفاده نشود. 


چمران در واکنش به اسلام پناه تصریح کرد: استفاده از مازوت خلاف است و ما نمی خواهیم در تهران اصلا مازوت استفاده شود چه استاندارد باشد چه غیر استاندارد.


ادامه دارد…


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی