کتاب «سِرّ ابیها» روانه بازار نشر شد

کتاب «سِرّ ابیها» روانه بازار نشر شد


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «سِرِّ ابی‌ها (شرح جامع گزیده اسمای حسنای حضرت زهرا(س) ) بر اساس منابع اهل سنت» اثر محمد عرب صالحی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۸۴ صفحه منتشر شد. 


جامعیت فضایل حضرت فاطمه (س) در تفکر شیعی امری پذیرفته شده و روشن است. با این حال در منابع اهل سنت نیز نشانه‌های آشکاری وجود دارد که فضایل آن حضرت را ستوده‌اند و بر آن تأکید داشته اند؛ به طوری که گستره این فضایل همه عوالم هستی، حتی عوالم پیش از دنیا و خلقت نوریه حضرت زهرا (س) را در بر می‌گیرد. 


اثر پیش رو برای نخستین بار به تبیین و شرح اسمای حسنای حضرت با اتکا به منابع اهل سنت می‌پردازد. 


سامان این کتاب چنان است که هر کدام از اسمای حسنای حضرت زهرا (س) و توضیحات مربوط به آن، تشکیل دهنده فصلی از فصول ده‌گانه کتاب است. که این اسامی عبارتند از: فاطمه، بتول، حانیه، راضیه، مرضیه، مبارکه، طاهره، منصوره، صدیقه، شهیده. 


برخی از مباحث این اثر عبارتند از: وجه تسمیه حضرت زهرا (س) به نام‌های ذکر شده در این اثر، جلوه‌هایی از محبت و علاقه بی‌پایان میان رسول خدا (ص) و فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین (ع) و فرزندانشان (ع)، شفقت فاطمه زهرا (س) در مورد امت اسلامی، فاطمه زهرا (س) از چه کسانی خشمگین بودند؟ و دلیل این نارضایتی، ادله مرضبه بودن فاطمه زهرا (س)، ادله عصمت حضرت زهرا (س)، احراق بیت فاطمه (س). 


در بخشی از کتاب آمده است:

برگزاری ۲۳ کارگاه مرمت اسناد در عرصه بین‌الملل
هم اکنون بخوانید


در وجه نام‌گذاری حضرت زهرا (س) به «فاطمه» بیش از همه بر این مطلب تأکید شده است که فاطمه زهرا (س) با آتش جهنم هیچ و سنخیتی ندارد. در روایات متعدد از پیامبر اکرم (س) نقل شده است: «انما سمیت فاطمه، فاطمه لان الله فطم‌ها و محبی‌ها عن النار؛ همانا فاطمه را فاطمه نامیدند، زیرا خداوند، او و دوست دارانش را از آتش جدا کرده است». 


در برخی روایات به جای «محبیها» کلمه «ذریتها» یا «ولدها» آمده است و در بعضی دیگر، حضرت خطاب به دخترش فاطمه (س) می‌فرماید: «ان الله غیر معذبک و لاولدک؛ همانا خداوند، تو و فرزندانت را عذاب نخواهد کرد». 


محب الدین طبری از قول امیرالمؤمنین (ع) نقل فرمود: پیامبر خدا (ص) خطاب به دخترشان فاطمه فرمود: یا فاطمه! تدرین لما سمیت فاطمه؟ می‌دانی چرا فاطمه نامیده شده ای؟ امیرالمؤمنین (ع) که مشتاق شنیدن پاسخ بود، عرض کرد: یا رسول خدا! چرا دخترتان به این اسم نامیده شده اند؟ فرمود: زیرا خداوند متعال، او و فرزندانش را در روز قیامت از آتش جهنم بریده و جدا کرده است؟ 


علاقمندان برای بهره مندی از تخفیف ۱۰ درصدی خرید این کتاب می‌توانند به سایت مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www. bustaneketab. ir مراجعه کنند.


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا