۱۳۶ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی پشت نوبت دریافت حق پرستاری هستند

۱۳۶ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی پشت نوبت دریافت حق پرستاری هستند


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی، علی محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور در این جلسه با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که اورژانس مستقل اجتماعی دارد، گفت: بیش از ۹۰ درصد کشور تحت پوشش خدمات پیشگیرانه و مداخله ای اورژانس اجتماعی قرار دارند.


وی از غربالگری بینایی و شنوایی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار کودک در سال جاری خبر داد و افزود: به همت دولت سیزدهم و تاکیدات ریاست جمهور اکنون کودکی در کشور پشت نوبت دریافت خدمات کاشت حلزون شنوایی قرار ندارد.


قادری مردمی سازی را یکی از اولویت‌های سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر مجوزهایی که اعطا می شود بر مبنای حضور نیروهای مردمی و جهادی متخصص در حوزه خدمات و برنامه های سازمان بهزیستی است.


رئیس سازمان بهزیستی کشور بابیان اینکه در سال گذشته شاهد بازنشستگی اولین بانوان سرپرست خانوار تحت عنوان حق بیمه اجتماعی بودیم، افزود: با تمدید این برنامه می توانیم برای بازنشستگی ۴۰ تا ۵۰ هزار زن سرپرست خانوار شاغل در ۱۰ سال آینده برنامه ریزی کنیم‌.


 وی با اعلام اینکه در ۳۴ سال آینده حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد بود، گفت: در حال حاضر زیر ساخت های لازم در کشور  در این زمینه وجود ندارد و نیاز به مشارکت همه دستگاه ها و سازمان ها در حوزه سالمندی وجود دارد.


قادری از افزایش ۵۰ درصدی حق پرستاری گفت و افزود: یارانه مراکز شبانه روزی ۵۰ درصد، مراکز روزانه ۳۵ درصد، حق پرستاری خانواده محور ۵۰ درصد افزایش یافته و برای اولین بار در سال جاری یارانه افراد مجهول الهویه ساکن در مراکز شبانه روزی با مصوبه هیئت دولت به حساب مراکز واریز شد.

تولید نانو غذا برای بیماران با نارسایی معده
هم اکنون بخوانید


رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۳۳ هزار خانوار دهک یک تا هفت تا پایان ۶ سالگی کودکان از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند، تشریح کرد: خانواده دارای فرزند دوقلو به بالا که تحت پوشش بهزیستی نباشد از کمک هزینه معیشتی مانند افراد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار به طور مثال برای یک خانوار دارای دوقلو ( ۴ نفره) یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به همراه تامین شیرخشک و … بهره مند می شوند.


قادری همچنین در خصوص هنر درمانی و فعالیت های هنری افراد دارای معلولیت گفت: به دلیل همه گیری کرونا جشنواره های هنری متوقف شده بود که در سال جاری سه جشنواره منطقه ای در سطح بسیار بالا در استان های البرز، زنجان و یزد برگزار شده که آخرین آن در مازندران برگزار خواهد شد.


وی همچنین از برگزاری دو جلسه در موضوع پیگیری قانون حمایت از حقوق معلولان با حضور معاون اول رئیس جمهور خبر داد و گفت: در این جلسات که ۲۲ مصوبه در بر داشت با جدیت در حال پیگیری مطالبات افراد دارای معلولیت هستیم و همچنین گزارش اقدامات دستگاه ها در خصوص این قانون به سازمان بازرسی کشور ارسال شده است.


رئیس سازمان بهزیستی کشور از پیگیری خودروهای مناسب سازی شده برای افراد دارای معلولیت خبر داد و افزود: از ۸۰۰ دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده، بخشی از آن در اختیار شهرداری ها قرار گرفته است.


وی با اشاره به اقدامات و فعالیت های بین المللی سازمان بهزیستی گفت: فعالیت سفرای ایران در خارج از کشور می تواند برای مشارکت ایرانیان خارج از کشور در حوزه خدمات بهزیستی به مردم بسیار موثر باشند. 

واکنش وزارت بهداشت به ادعای پخت حلیم با پنبه
هم اکنون بخوانید


قادری با اشاره به اینکه بیش از ۸۵ درصد کودکان کار از اتباع هستند، تشریح کرد: فضای مهارت برای توانمندسازی کودکان بالای ۱۵ سال باید با جدیت دنبال شود و در حال حاضر موضوع استثمار کودکان کار در کارگاه ها و … موضوع اساسی و دارای اهمیت است.


رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین از وجود ۱۳۶ هزار خانوار در پشت نوبت دریافت خدمات حق پرستاری خبر داد و گفت: خانواده هایی هستند که فرد دارای معلولیت خیلی شدید خود را در خانه نگهداری می کنند که دریافت این کمک هزینه می‌تواند مشکلات زیادی از خانواده ها را برطرف کند.


وی همچنین ضمن اشاره به مشارکت سازمان بهزیستی و قوه قضائیه در خصوص کاهش طلاق گفت: در مشاوره به زوجین خواهان طلاق حدود ۱۸ درصد مراجعین که ۱۰۰ درصد تصمیم به طلاق داشتند سازش کردند.


وی همچنین در خصوص مشکلات افراد دارای معلولیت در حوزه تجهیزات توانبخشی نیز خواستار حمایت دولت در قالب یارانه یا معافیت های مالیاتی در این بخش شد.


گفتنی است، در این جلسه معاونان و مدیران سازمان بهزیستی نیز مسائل حوزه تخصصی خود را در حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کردند.


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا