درخشش نویسندگان جوان درام نویس

درخشش نویسندگان جوان درام نویس


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، چندی پیش دبیرخانه این جشنواره ۷۳ اثر پذیرفته‌شده در بخش رقابت صحنه‌ای را که با بازخوانی متون توسط شهرام کرمی، حسین فدایی حسین و اعظم بروجردی انتخاب شدند را اعلام کرد. 


شهرام کرمی عضو این هیئت انتخاب در مورد آثار این بخش از جشنواره گفت: متون پیشنهادی این دوره جشنواره تئاتر فجر چند ویژگی داشت. حدود ششصد نمایشنامه از هنرمندان و درام‌نویسان بخصوص نویسنده‌های جوان با سبک و شیوه متفاوت ویژگی خاص این دوره بود. 


وی در مورد ارزیابی و کیفیت متون گفت: برای ارزیابی و انتخاب آثار نگاه نو و خلاق و اصول و تکنیک یک متر و معیار همیشگی است. آنچه من خواندم بخصوص کار نویسنده‌های جوان و یا کمتر شناخته شده بسیار جای خوشحالی دارد. 


وی افزود: در این دوره جشنواره رویکرد اصلی ایجاد امکان حضور تعداد بیشتر هنرمندان در این رویداد هنری بود و باید اذعان کنم از خواندن خیلی از نمایشنامه‌ها لذت بردم. حضور این تعداد نویسنده و نمایشنامه‌های خلق شده نشان می‌دهد که درام و درام‌نویسی چقدر ظرفیت خوبی در کشور ما دارد. کرمی ادامه داد: بیشتر از صد نمایشنامه از نگاه من آثار قابل و ارزشمند بود که مطابق ظرفیت جشنواره فقط امکان انتخاب تعدادی نمایشنامه مقدور بود که توسط سه نفر شورا بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند. 


وی در ادامه گفت: در بین آثار پیشنهادی نمایشنامه‌های خام و کامل نشده هم وجود داشت که طرح و یا مضمون خوب و یا حتی نو و خلاق در نوشته‌ها مشهود بود اما در پرداخت اثر نمایشنامه‌ها هنوز به تکامل نرسیده بود. بخشی از این آثار شاید با تجربه بیشتر نویسنده‌های جوان و صرف وقت و زمان بیشتر در پرداخت و حتی بهره از نظرات مخاطبان و اهل فن می‌تواند به آثار قابل قبول تبدیل شود. 

بازیگران نمایش «پدر» مشخص شدند
هم اکنون بخوانید


کرمی در ادامه با بیان اینکه نمایشنامه به عنوان یک محصول هنری یک روند خلاقه را طی می‌کند تا به نتیجه می‌رسد، گفت: نمایشنامه‌نویسی جزء دشوارترین ژانرهای ادبیات است که کار و وقت و انرژی آفرینشگران آن قابل احترام است. ارزش همه آثاری که خواندم برای من محفوظ بوده ولی با همان متر و معیاری که برای انتخاب آثار اشاره کردم معرفی تعدادی نمایشنامه کار سختی است. 


وی افزود: واقعیت این است این روش همه جشنواره‌ها برای انتخاب آثاری که می‌خواهند تمرین و آماده شوند چند نکته مثبت و چندین ایراد دارد. مهم‌ترین وجه مثبت این روش امکان و فرصت برای حضور تعداد زیادی هنرمند است که تقاضای ارائه اثر و نوشته خود را دارند. بخصوص نویسنده‌های جوان و یا حتی کارگردان‌های تازه‌کار که فرصت ارائه نمایشنامه و تشکیل گروه هنری را پیدا می‌کنند. 


کرمی ادامه داد: ارائه یک نمایشنامه توسط یک کارگردان یعنی تقاضای یک گروه هنری که حداقل شامل سه تا شاید صد نفر از اعضاء یک گروه باشد. این ظرفیت برای جشنواره یک پتانسیل خوب است تا بتواند به برگزاری یک رویداد هنری منجر شود. اما با این شیوه محدود و محدویت انتخاب و یا انتخاب شدن و یا نشدن، تعداد زیادی از گروه‌های نمایشی فرصت حضور نخواهند داشت. 


وی در در پایان با پیشنهادی برای حمایت از گروه‌های نمایشی گفت: یک روش ضروری در حمایت از گروه‌های نمایشی ایجاد فرصت فعالیت است که جشنواره به تنهایی نمی‌تواند همه این بار را به دوش بکشد. بدون شک این تعداد نمایشنامه انتخاب شده همه ظرفیت گروه‌های متقاضی نیست ولی اهمیت به درام به عنوان پایه‌ترین موضوع تئاتر در برگزاری یک رویداد با این روش دوباره مورد تاکید قرار گرفت. 

«به سوی قاف»، روایتی متفاوت از حضور پزشکان در جبهه
هم اکنون بخوانید


گفتنی است، براساس آماراعلامی دبیرخانه چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، هیات انتخاب پس از بررسی ۵۸۴ متن دریافتی از بخش ارسال مستقیم صحنه ایی جشنواره، در نهایت ۷۳ متن را انتخاب و برای آماده‌سازی و بازبینی حضوری به دبیرخانه چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی کردند. 


چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری کوروش زارعی همزمان با ایام جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا