تاکنون اقدامی جدی در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌ها انجام نشده است/ بازسازی ۸۰۰ دستگاه اتوبوس در پایتخت

تاکنون اقدامی جدی در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌ها انجام نشده است/ بازسازی ۸۰۰ دستگاه اتوبوس در پایتخت


به گزارش ایلنا به نقل از سایت شهر، علیرضا زاکانی در حاشیه یکصد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ما حمل و نقل است، اظهار کرد: چهار تحول در برنامه چهارم توسعه شهرداری پیش بینی شده که اجرای هشت کلان پروژه را در بخش تحول کالبدی شهر داریم. بزرگترین مشکل ما ترافیک است و مردم از آن رنج می‌برند. آلودگی هوا و بد مسکنی دیگر مشکل ماست و برای حل آن ابرپروژه نوسازی شهر بر مدار حمل و نقل عمومی را در نظر داریم تا بتوانیم آسایش، ایمنی و رفاه را به ارمغان بیاوریم.


شهردار تهران با بیان اینکه در تحول نرم مشارکت مردم بر محور نخبگان مدنظر بود، گفت: خروجی تحول فناورانه در کنار شهروند الگو، شهر هوشمند است و بر این اساس پیشرفت و آبادانی را بر محور شهروندان خواهیم داشت.


وی ادامه داد: حمل و نقل مساله‌ای بسیار جدی است و به جز تمرکز بر توسعه ریلی، تمرکز را بر توسعه اتوبوسرانی و تاکسیرانی قرار داده‌ایم. امیدواریم روند افزایش دو هزار و ۲۲۵ دستگاه اتوبوس که تحویل گرفتیم و با جهش هزار عددی به حدود سه هزار و ۲۰۰ دستگاه افزایش یافت، تسریع و توسعه دهیم. شهر ما حداقل ۹ هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد و باید بتوانیم تا پایان امسال به پنج هزار دستگاه دست پیدا کنیم که شب گذشته جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد.


شهردار تهران با بیان اینکه در حوزه مترو نیز فعالیت‌ها را توسعه می‌بخشیم تا افق ۲۰ساله را به پنج‌ساله تبدیل کنیم، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که از الگوهای متفاوت حمل و نقلی نیز استفاده کنیم؛ برنامه ریزی جدی برای استفاده از تراموا در شهر به عنوان ظرفیت پاک و الگوی پیشرفته ارائه خدمات انجام می‌دهیم و با این اقدام می‌توانیم دو سوم خدمات مترو را با تراموا ارائه دهیم و می‌توانیم با همان میزان سرمایه ۳.۵ برابر ظرفیت ایجاد کنیم. اقدامات در حال انجام است که یک خط آن اجرا شود.


وی با بیان اینکه ۷۰ درصد حمل و نقل را باید به سمت حمل و نقل عمومی ببریم، گفت: اگر این اقدام انجام شود، می‌توانیم تهران را شهری با هوای دلچسب داشته باشیم که قابلیت سکنی‌پذیری داشته باشد.


شهردار تهران با بیان اینکه برای تامین ۶۳۰ دستگاه واگن، ۱۳ درصد پیش پرداخت برای طرف خارجی انجام شده است، اظهار کرد: تمام مراحل و مقدمات انجام شده و به انتهای کار رسیده است. دولت انقلابی به ما کمک می‌کند و افتخار داریم که این کمک را دریافت می‌کنیم.

/گزارش/کشکانِ رو به پایان
هم اکنون بخوانید


وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه قرارگاه مسکن کار شبانه روزی ماست، تصریح کرد: از سال قبل برای تسهیل‌گری در ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکن برنامه ریزی کردیم. امروز نیز ۳۴۰ هزار واحد تفاهم نامه منعقد و ساخت ۳۰ هزار واحد آغاز شده و زمینه‌ها در حال فراهم شدن است.


زاکانی با بیان اینکه در کمیسیون ماده پنج طرح‌های موضعی و موضوعی افزایش یافته است، گفت: در تلاش هستیم به جای تصمیم گیری برای یک پلاک، نسبت به موضوعات مختلف برای مثال منطقه اسلام آباد تصمیم گیری کنیم و یا ناظر بر ده ونک یا ده کن تصمیمات کلی بگیریم که یک تصمیم هزاران اقدام را در برمی‌گیرد. وقتی تصمیم بر تغییر ماهیت فداییان اسلام و یا خیابان قزوین می‌گیریم عموم شهر از یک ظرفیت بالا برخوردار می‌شوند.


وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم شهرک‌های الگو بسازیم تا سرانه‌های هفت‌گانه را تامین کند. تعداد این شهرک‌ها به اندازه انگشتان یک دست نیست و تلاش می‌کنیم این شهرک‌ها ایجاد شود. در منطقه ۴.۵، ۱۵.۱۷، ۱۸.۱۹ و ۲۰ لکه‌گذاری انجام شده است. تمام مناطق شهر بر مدار توسعه شهر بر مدار حمل و نقل عمومی مورد نظر قرار گرفته اند. ما سه ایستگاه مترو در خیابان شهید بهشتی داریم و دو هزار و ۸۰۰ قطعه در اطراف آن شناسایی و بارگذاری شده و در کمیسیون ماده پنج بررسی می‌شود. کاربری‌هایی از جنس نیاز شهر در این قطعات وجود دارد.


زاکانی با بیان اینکه اولین مصوبه مربوط به منطقه ۱۸ بود و اگر اقدامات آن انجام شود، این هفته به کمیسیون ماده پنج می‌رسد، خاطرنشان کرد: با بسته‌های تشویقی پیش بینی شده، تلاش بر این بود که برای مردم تخفیف ۴۰ درصدی عوارض در نظر گرفته شود که فرصتی است که اتمام خواهد یافت، چون ماه به ماه تخفیف کاهش می‌یابد و در اسفندماه به ۲۰ درصد می‌رسد. تخفیفات از سال بعد صورت‌های دیگری خواهد داشت که وضعیت را بسیار سخت خواهد کرد، لذا فرصت خوبی برای مردم فراهم شده است.


شهردار تهران با بیان اینکه تقسیط بدهی‌ها برای ۲۴ ماه برای مردم تصویب شد، ابراز امیدواری کرد که این اقدامات به رفاه شهر منجر شود.


وی افزود: ما در خصوص ارائه تخفیفات هدف داشتیم؛ ما از نظر مالی مشکلی نداریم و منابع ما بدون اینکه ظلمی به مردم روا داشته شود، از سال قبل بیشتر است. ما به این توجه داریم که تمام حق و حقوق مردم با جزئیات ادا شود. این فرصت برای ما بسیار جدی است و به دنبال این هستیم که سرعت ساخت و ساز افزایش پیدا کند. شهرداری سال قبل تصمیم گرفت در حوزه مسکن دخالت کند و طرف مردم باشد، لذا در قرارگاه جهادی مسکن کار کردیم که بتوانیم با توسعه ساخت و ساز، آبادانی شهر شکل بگیرد و نیاز مردم پاسخ داده شود.

پیام استاد دانشگاه سیلسیا در کاتوویتس لهستان برای یک همایش بین‌المللی+فیلم
هم اکنون بخوانید


زاکانی گفت: بالغ بر ۸۰ درصد پول شهرداری از طریق عوارض است اما تلاش کردیم مردم بتوانند از تخفیفات برخوردار شوند و بر لبان مردم لبخند بنشانیم.


شهردار تهران با بیان اینکه از تمام ظرفیت‌هایی که برای ارتقاء حمل و نقل عمومی کمک کند، استفاده می‌کنیم، گفت: در بخش خصوصی با ۱۶ شرکت کار می‌کنیم و خرید خدمت از شرکت‌های بیشتری نیز خواهیم داشت. تا دو هفته آینده بسته ما آماده خواهد شد و پیگیری می‌کنیم دو هزار و ۲۲۵ دستگاه به پنج هزار دستگاه برسد که تاکنون سه هزار و ۲۰۰ دستگاه را تامین کرده ایم. ۸۰۰ دستگاه بازسازی و بخشی نیز نوسازی می‌شوند. بیش از ۳۰۰ دستگاه تحویل گرفته‌ایم و مابقی نیز تحویل و در شنبه‌های امید و افتخار رونمایی خواهد شد.


وی افزود: از شورای عالی امنیت ملی مجوزهایی دریافت کردیم و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز باید در این زمینه وارد شوند.


زاکانی با اشاره به موضوع ساختمان‌های ناایمن خاطرنشان کرد: صحبت روز گذشته من دقیق بود و بیان اینکه کدام ساختمان ناایمن است بر ذهن و روح و روان جامعه خدشه وارد می‌کند و آسایش مردم را مورد آسیب قرار می‌دهد و مردم در پی اعلام اسامی ساختمان‌ها، از لحاظ روانی نمی‌توانند زندگی کنند نه از لحاظ فیزیکی. هیچ گاه تاکنون اقدامی جدی در زمینه ایمن‌سازی صورت نگرفته اما امروز ۹ دستگاه دست به دست هم داده‌اند و تیم‌های مشترکی در ۲۲ منطقه تشکیل شده که ساختمان‌های بلندمرتبه تا ۶ طبقه را بررسی می‌کنند و فراتر از ضوابط آتش نشانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.


وی ادامه داد: جان مردم برای ما بسیار مهم است و کار سختگیرانه‌ای داریم، به گونه‌ای که برای هر ساختمان شناسنامه‌ای خواهیم داشت که آیا آن ساختمان قابل استمرار و بهره برداری است یا نیاز به بازسازی و نوسازی دارد؟ در این جنس ساختمان‌ها که در مرحله خطر قرار می‌گیرند، ورود ضوابط سختگیرانه انجام خواهد شد. آنچه مهم است سلامتی و جان مردم و مسافران و ساکنان در شب است.


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =

دکمه بازگشت به بالا