امروز

جمعه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۹:۰۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

اقتصادی

به گزرش خبرگزاری برنا، حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اظهار داشت: با وجود افزایش معنادار قیمت‌های جهانی و داخلی کودهای شیمیایی و همچنین محدودیت‌های بودجه‌ای، باز هم سهم حمایت دولت از کشاورزان افزایش یافت به طوری که بیش از[…]


به گزرش خبرگزاری برنا، حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اظهار داشت: با وجود افزایش معنادار قیمت‌های جهانی و داخلی کودهای شیمیایی و همچنین محدودیت‌های بودجه‌ای، باز هم سهم حمایت دولت از کشاورزان افزایش یافت به طوری که بیش از ۷۰ درصد بهای تمام شده کودهای یارانه‌ای به طور میانگین را تأمین و پرداخت می‌‌کند.


وی افزود: با این ترتیب سهم کشاورزان به طور متوسط کمتر از ۳۰ درصد از قیمت تمام شده کودهای یارانه‌ای است.


وی گفت: دولت در کودهای ازته حدود ۸۰ درصد و در کودهای فسفاته و پتاسه حدود ۶۰ درصد از بهای تمام شده کودهای یارانه‌ای را تأمین و پرداخت می‌‌کند.


رسولی با بیان این که در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای توسعه یافته شاهد حمایت دولت از بخش کشاورزی به انحای مختلف هستیم، خاطرنشان کرد: در ایران به رغم محدودیت‌های یارانه‌ای، حمایت وزارت جهاد کشاورزی در تأمین و تدارک نهاده‌های کشاورزی به ویژه کودهای شیمیایی قابل توجه و تقدیر است.


وی در همین حال تصریح کرد: با ذخیره استراتژیک مقدار ۷۰۰ هزار تن انواع کودهای یارانه‌ای به استقبال کشت پاییزه سال‌جاری می‌رویم.


مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه و کشمکش‌های بین‌المللی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به شکلی هدفمند و برنامه‌ریزی شده، خریدهای داخلی و خارجی خود را برای کشت پاییزه انجام داده و بخش قابل ملاحظه‌ای از محمولات سفارش داده شده به کشاورزان تحویل شده است.


وی اذعان داشت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۱٫۵ میلیون تن انواع کودهای یارانه‌ای از طریق شبکه بزرگ کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.


مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی کشور تصریح کرد: بیش از ۸۵ درصد از کودهای تأمین و تدارک شده در سال‌جاری منشا داخلی داشته و سهم واردات کمتر از ۱۵ درصد می‌باشد.


رسولی با اشاره به این که از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون قیمت‌های جهانی و داخلی کودهای یارانه‌ای بین ۲ تا ۳ برابر افزایش داشته‌ است، ابراز داشت: کشمکش‌های بین‌المللی میان روسیه و اوکراین، تحریم کشور بلاروس و محدودیت‌های اعمال شده در صادارت کودهای شیمیایی توسط بسیاری از کشورها از جمله چین مهمترین عوامل این افزایش قیمت هستند.


انتهای پیام/
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس ۰ رای موافق و ۰ رای مخالف

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی