امروز

پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲

  ساعت

۲۱:۵۳ بعد از ظهر

سایز متن   /


«جشن شکوفه‌ها» همزمان با ورود کلاس اولی‌ها به مدارس و سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد. به گزارش ایلنا، یوسف نوری در مراسم نمادین جشن شکوفه‌ها که در دبستان دخترانه کوثر واقع در مارلیک، شهرستان[…]


«جشن شکوفه‌ها» همزمان با ورود کلاس اولی‌ها به مدارس و سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.


به گزارش ایلنا، یوسف نوری در مراسم نمادین جشن شکوفه‌ها که در دبستان دخترانه کوثر واقع در مارلیک، شهرستان ملارد برگزار شد، گفت: امسال ۱۶ میلیون و ۳۰ هزار دانش‌آموز در کلاس‌های درس حضور پیدا می‌کنند که از این تعداد هشت میلیون و ۷۰۴ هزار و ۳۲۱ دانش آموز در دوره ابتدایی ثبت نام کرده‌اند و یک میلیون و ۴۹۱ هزار و ۹۰۷ نفر کلاس اولی هستند. 


او افزود: امروز جشن شکوفه‌ها را برای یک میلیون و ۵۵۰ هزار دانش آموز کلاس اولی برگزار می‌کنیم. ۶۸ هزار مدرسه ابتدایی داریم. تقریباً ۱۰ درصد دانش آموزان ما در پایه اول ابتدایی مشغول به تحصیل خواهند شد. 


وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: در نتیجه تغییرات سریعی که در فناوری‌های جدید و اتفاقاتی که در جوامع رخ داده، کودکی به عنوان موقعیتی مشخص، بیشتر رو به نابودی رفته است و برخی معتقدند بین خردسالی و بزرگسالی فاصله چندانی وجود ندارد. امروزه در تحقیقات اندیشه ناپیدایی کودکی، فرسایش دوره کودکی و از بین رفتن کودکی شکل گرفته است و سازمان ملل، پایان کودکی را از ۹ سالگی تا ۱۸ سالگی ادامه داده، شاید بیشتر به دوره کودکی برسیم. 


نوری افزود: کودکان، تقریباً فراموش شده هستند و در نظریه‌های مفهوم‌پردازی و جامعه‌شناسی، کودکی دارد تمام می‌شود. ما بزرگسالان به دنبال این هستیم که خواسته‌های خودمان را بر کودک تحمیل کنیم نه اینکه بیندیشیم او چه می‌خواهد باشد، بلکه برایمان مهم شده است که ما والدین، چه می‌خواهیم باشد. 


او با اشاره به اینکه کودکی، فراموش شده و از اول به جای شناسایی و شکوفایی استعدادهای کودک به دنبال این هستیم که چه شغلی در آینده داشته باشد اظهار کرد: چنین دیدگاه و رویکردی، در جامعه که کودکان بالاترین خلق سرمایه را به دلیل اقتضائات سنی‌شان دارند، می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. خیلی از ما هستیم که به دلیل هدایت پدرومادر در یک شغلی قرار می‌گیریم که از آن رضایت نداریم. این امر موجب تعارض‌ها و ناکامی‌هایی می‌شود و در نتیجه جامعه ما پرنشاط، شاداب و موفق نخواهد بود. 


وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: مردم ایران این موضوع را درک کرده‌اند. امسال فقط ۲۰ مدال طلای المپیاد جهانی داشتیم و تعداد زیادی‌شان از شهرستان‌ها بوده‌اند که نشان می‌دهد اولیاء سرمایه‌گذاری و دقت می‌کنند. اولیاء دقت کنید انتظار ما از شما و انتظار شما از ما باید اینگونه باشد که بچه‌ها را به سوی دیگر موارد نبریم. 


نوری با بیان اینکه یک چهارم جمعیت جهان از آنِ کودکان است گفت: این آمار در کشور ما ۲۷ درصد و بیشتر از یک چهارم است. بنگاه‌های اقتصادی دنبال این هستند از این جمعیت مؤثر که رفتار مصرف خانوار را تعیین می‌کنند کسب سود کنند. مراقب باشیم فرزندانمان را در دام این بنگاه‌ها نیندازیم. 


او افزود: این وظیفه اصلی ماست که کودک را برای کودکی‌اش تربیت کنیم، یعنی کودک خودش به سمت استعداد و توانایی که دارد بیاید و بتواند در مسیر یادگیری این استعداد را شکوفا کند. مدرسه اولین نهاد و سازمان تربیت رسمی است و اولیاء بچه را رها می‌کنند و می‌گویند تربیت برعهده مدرسه است در حالی که اگر شما کنار ما نباشید، فرزند شما به آن قدرت که باید برسد، نمی‌رسد. 


وزیر آموزش‌وپرورش با بیان اینکه سیاست وزارت آموزش و پرورش، مردمی‌سازی است عنوان کرد: مردمی‌سازی یعنی اینکه اولیاء، بهترین و بزرگترین سرمایه خودشان را در اختیار آموزش و پرورش قرار دادند و باید در سیاست‌گذاری و اجرا نقش داشته باشند، نه اینکه فقط به این چشم شما را ببینیم که بخواهید تأمین مالی مدرسه را انجام دهید. 


نوری افزود: باید از ظرفیت اولیاء برای شکوفایی استعدادهای فرزندان مدرسه استفاده و چرخشی را در انجمن اولیاء داشته باشیم به این معنا که نگاه به خانواده را از نهاد تأمین مالی به نگاه بلند هم‌سوساز در حکمرانی تربیتی فرزندان و شکوفایی استعدادهای آن‌ها تغییر دهیم. اگر این اتفاق بیفتد ما به نتیجه می‌رسیم. 


نوری با اشاره به اینکه برنامه‌هایی در این زمینه داریم که از جمله آن‌ها می‌توان به ارتقای تربیت معلم، عدالت تربیتی و اجرای سند تحول بنیادین مدرسه‌ای اشاره کرد گفت: مدارسِ تحولی شناسایی و رهیاران تحول تربیت شده‌اند. باید احیای انجمن اولیاء و مربیان انجام شود. استفاده از شبکه شاد در زیست بوم جدید که به عنوان مکمل بتوانیم از ان استفاده کنیم نیز مدنظر است. 


او افزود: دوره تثبیت یادگیری انجام شد اما کافی نبود و باید نقایص ترمیم شود. ایجاد سکوی استعدادیابی برای تمام دانش‌آموزان و تمام زمینه‌های استعدادی و توانمندی و تقویت مدارس دولتی عادی در برنامه ماست. 


وزیر آموزش‌وپرورش همچنین با بیان اینکه تراکم دانش آموزی در شهرستان ملارد و شهرستان‌های مشابه به علت مهاجرت داخلی و اتباع، بیش از حد است گفت: دولت در سفرهای استانی ۲۱ هزار میلیارد تومان کمک کرده که عدد خوبی است، اما نیاز بیشتری داریم. اعتبار دیگری از منبع دیگری در حال تأمین است تا بتوانیم به تدریج تراکم دانش آموزان را کم کنیم تا در هیچ کلاسی بیش از ۳۵ دانش آموز نباشد. 


انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

کنکور ۱۴۰۲
حال و هوای خرید کریسمس در تهران

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی

آغاز تمرینات «آی دی جودو» برای اولین بار در ایران
افزایش امتیاز معلمان استثنایی