امروز

چهارشنبه, ۱۳ مهر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۹:۵۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

اخبار, بین الملل, سرتیتر

رهبر جریان صدر عراق پس از چندین بار مخالفت، بالاخره دیدار با هیئت سه جانبه متشکل از رئیس ائتلاف الفتح، حزب دموکرات کردستان و رئیس اقلیم کردستان را پذیرفت.


به گزارش اعتماد نو، به نقل از بغداد الیوم، این هیئت سه نفره پس از آن تشکیل شد که ائتلاف اهل سنت السیاده (حاکمیت) به رهبری خمیس الخنجر و الحلبوسی و حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی به عنوان متحدان مقتدی صدر با برگزاری نشستی در اربیل بر اهمیت برگزاری انتخابات زودهنگام پس از تشکیل دولتی با اختیارات کامل تأکید و بر سر لزوم تداوم فعالیت پارلمان تا زمان برگزاری انتخابات توافق کرده بودند.

بیانیه هم‌پیمانان صدر استقبال چارچوب هماهنگی شیعیان عراق را به همراه داشت و پس از آن اعلام شد که هیئتی متشکل از نیچروان بارزانی، الحلبوسی و هادی العامری برای دیدار با مقتدی صدر و متقاعد کردن وی به مشارکت در روند تشکیل دولت جدید عراق راهی نجف خواهند شد.

وفا محمد کریم از رهبران حزب دموکرات کردستان گفت، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق موافقت کرده است که با هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان دیدار کند.

وی گفت، زمان دقیق این دیدار تعیین نشده اما همین که صدر پذیرفته با این هیئت سه جانبه دیدار کند گامی مثبت و مقدمه ای برای توافق بر سر تشکیل دولت جدید و مدت زمان آن است.

این عضو حزب دموکرات گفت، نگرانی از این بابت بود که صدر این هیئت را به حضور نپذیرد اما همین که با انجام این دیدار موافقت کرده، خبر خوبی است به ویژه که صدر می داند این هیئت سه جانبه چه چیزی در چنته دارد و دقیقا به همین دلیل این موافقت صدر، مقدمه ای برای تشکیل دولت جدید خواهد شد.

وی افزود، جلسه انتخاب رئیس جمهوری و تکلیف نخست وزیر هم احتمالا پس از توافق صدر با هیئت مذکور تشکیل می شود.

پیش از این حزب دموکرات اعلام کرده بود که یک هیئت ارشد از رهبران گروه‌های سیاسی برای دیدار با مقتدی صدر  و ایجاد تفاهم مشترک طی روزهای آتی به نجف می‌روند. از جمله این رهبران محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق، نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح هستند.

ایسنا

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی