اربعین فضیلت قیام امام حسین (ع)را قوام می بخشد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیام خود به مناسبت اربعین حسینی عنوان کرد: کاروان کربلا در هر منزل، منزلتی دارد و «اربعین» از منازل متبرکی‌ست که فضیلت و فلسفه‌ی قیام حضرت حسین‌بی‌علی (ع) را قوام می‌بخشد.


به گزارش ایلنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام محمد علی زلفی گل به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی به شرح ذیل است: 


بسم الله الرحمن الرحیم


کاروان کربلا در هر منزل، منزلتی دارد و «اربعین» از منازل متبرکی‌ست که فضیلت و فلسفه‌ی قیام حضرت حسین‌بی‌علی (ع) را قوام می‌بخشد. اربعین، بلوغ عزّت و شرفی‌ست که جز به آزادی و آزادی‌خواهی انسان نمی‌اندیشد و قربت دین را به غربت دنیا برمی‌گزیند. حسین؛ جانِ آگاهی‌ست که جهان را به اصالت حق و اقامه‌ی عدالت دعوت کرد و بر این آرمان، نه به عاقبت خویش که به وعده‌ی «والعاقبه للمتقین» دل خوش داشت. 


کاروان اربعین از پس تاریخی عظیم هم‌چنان در فراز و فرود است و بر ماست که این میراث معنوی را هم به آیینِ سوگ و هم به آدابِ معرفتی زنده نگاه داریم و فرهنگ عاشورا را به آیندگان بسپاریم. تکلیف خود و جامعه‌ی فرهیخته دانشگاهی را تبیین و تدوین آموزه‌های کربلا و تبدیل تاریخ به علم می‌دانم. معتقدم که باید در حوزه‌ی اسلام‌شناسی و تاریخ تحلیلی رویدادهای صدر اسلام به ویژه جهاد حماسی کربلا، نظام‌مندتر و کاربردی‌تر قدم برداشت تا هم آگاهانه از تحریف محتمل رویدادها برحذر باشیم و هم تصویری منطبق‌تر از کربلا ارائه دهیم. تصویری که هم به دادخواهی از ظلم بینجامد و هم موید حقانیت تاریخی کربلا باشد و به عنوان الگویی مدیریتی معرفی شود. 

پیش‌بینی وقوع طوفان شن در سه استان/افزایش ارتفاع موج در دریای خزر و خلیج فارس
هم اکنون بخوانید


امیدوارم گنجینه‌ی معارف اسلامی به جهاد علمی اساتید، پژوهشگران، یاوران علمی و دانشجویان ارجمند این روزگار، گران‌سنگ‌تر از هر روزگاری به نمایش گذاشته شود. بدین آرمان و آرزو؛ ایام اربعین حسینی را تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعالی قبولی آیین‌های سوگواری و کاروان‌های پیاده‌روی اربعین را مسئلت می‌نمایم.


 


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

دکمه بازگشت به بالا