۱۰۰ هزار تن پیاز به پاکستان صادر می شود/ خبر صادرات قیمت‌ها را بالا می‌برد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد: ۱۰۰ هزار تن پیاز و هر میزان که بتوانیم گوجه به پاکستان صادر خواهیم کرد.


سید رضا نورانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه  پاکستان بعد از سیل اخیر در این کشور خریدار گوجه فرنگی و پیاز ایران شده است، گفت: پاکستان بازار خوبی برای محصولات ایران محسوب می‌شود از این‌رو در ماه‌های اخیر تفاهم‌نامه‌های بین ایران و پاکستان منعقد شد که بنا به آن ما می‌توانیم در ازای صادرات سیب درختی از این کشور موز، انبه کینوا وارد کنیم.


وی پاکستان را بعد از هند بزرگترین تولیدکننده پیاز در دنیا معرفی کرد و افزود: سیل اخیر باعث شد یک سوم کشور و مزارع آن زیر آب برودند از این‌رو آنها با کمبود پیاز، گوجه فرنگی و سایر اقلام کشاورزی مواجه شوند.


نورانی با اشاره به موانع صادراتی پیشروی صادرکنندگان در ایران, گفت: در صادرات هر کیلو گوجه فرنگی تعرفه ۶ هزار تومانی در نظر گرفته شده است از این‌رو در ماه‌های اخیر میزان صادرات این محصول کاهش پیدا کرده است؛ اما امروز که بازار جدیدی به روی محصولات باز شده است باید موانع و ایست‌ها صادراتی را رفع کنیم.


رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: تحریم‌ها چالش‌های زیادی از جمله دشواری در بازگشت ارز و کمبود کانتینرهای یخچالی را پیش‌روی صادرکنندگان قرار داده است از این‌رو اگر ما خواهان توسعه صادرات هستیم باید ایست‌های صادراتی مانند وضع تعرفه نیم درصدی آب مجازی از صادرکنندگان را حذف کنیم .


لوکس نشینان و لوکس سواران در تور مالیات! 
هم اکنون بخوانید

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان اینکه نحوه بازگشت ارز صادراتی به کشور سیل‌زده‌ای مانند پاکستان دشوار است، افزود: بدون تردید این کشور در ۳ تا ۶ ماه آینده با صادرکنندگان تسویه خواهند کرد و ما برای توسعه صادرات باید موانع پیشروی آن ریشه‌ای حل شود.


وی در پاسخ به این پرسش که آیا حجم رقم صادرات به پاکستان مشخص شده است؟ گفت: پاکستان توانایی ما در صادرات این محصولات را پرسیده است اما برای تامین نیاز به کشور ما بسنده نمی‌کند و بخش قابل توجهی از نیاز پاکستان در زمینه پیاز و گوجه فرنگی را هند جبران خواهد کرد.


به گفته نورانی؛ ایران می‌تواند ۱۰۰ هزار تن پیاز و هر میزان که بتوانیم گوجه به این کشور صادر خواهیم کرد.


رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه خبر صادرات گوجه فرنگی و پیاز به پاکستان بدون تردید در نرخ این محصولات در بازار داخلی تاثیر می‌گذارد، گفت: اگر این محصولات صادر هم نشوند در صورت انعکاس خبر صادرات قیمت این محصولات در بازار داخلی بالا می‌رود از این‌رو بازار داخلی را باید مدیریت کرد که مصرف‌کننده برای تامین نیاز با چالش مواجه نشود.  


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا