سفر ریلی به کربلا تا پایان امسال ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری برنا، سید میعاد صالحی با حضور در رسانه ملی با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای ایام اربعین، اظهار کرد: در مسیرهای ریلی در اربعین، ظرفیت تعداد سفرها را ۱۰۰ درصد افزایش داده‌ایم. همچنین قطار تهران- کربلا را برای کل سال در نظر گرفته‌ایم که این خط فعلاً سه ماه به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است.

وی درباره تحولات حمل‌ونقل ریلی در یک سال اخیر گفت: حوزه ریلی در طول سال‌ها مغفول مانده است. در حوزه لوکوموتیو ۲۰۰۰ میلیارد تومان بدهی به ما رسید و انباشت ۳۰۰۰ میلیارد تومان ناشی از عدم تعمیرات خطوط ریلی داشتیم. در سال‌های گذشته بنای ریل‌گذاری به‌گونه‌ای بوده که در بسیاری از مناطقی که بار داریم، ریل‌گذاری صورت نگرفته و در بخش‌هایی که ریل‌گذاری انجام شده، بار نداریم؛ همچنین ۷۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال به بخش حمل‌ونقل ریلی تخصیص نیافته و این بخش را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه امسال گام‌های خوبی در ترانزیت ریلی برداشته شده و در حوزه صادرات رکورد ثبت ترانزیت به ثبت رسیده است، گفت: در سطح کلان برای اینکه نقشه راه داشته باشیم توسعه خطوط ریلی راهبردی در بحث مسافری را در دستور کار خود قرار داده‌ایم. در حوزه تامین ناوگان، رکورد سال‌های گذشته زده شد و تولید لوکوموتیو را با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داشته‌ایم، به‌طوری که بخش خصوصی ۴۰۰۰ و ۶۰۰ میلیارد تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده است.  

صالحی ادامه داد: ۱۳۶۶ واگن نو، ۳۳ لوکوموتیو و ۶۴ واگن مسافری بازسازی شد و چهار واگن خودکشش هم در این بخش تامین شده است.  البته حوزه ریلی در بخش مسافری در یک دهه گذشته چندان سود نداشته و دولت در این بخش حمایت لازم نکرده است، متاسفانه سازمان برنامه و بودجه کم‌لطفی در تخصیص اعتبار داشته و همین باعث شده که سن ناوگان ریلی در بخش مسافری افزایش یابد.

بازگشت بیش از ۲ هزار واحد راکد به چرخه تولید در دولت سیزدهم
هم اکنون بخوانید

وی با اشاره به افزایش بهره‌وری در چهار ماهه اول امسال ادامه داد: در این مدت ۹ میلیون و ۶۰۰ مسافر را جابه‌جا کرده‌ایم که یک رکورد در بخش جابه‌جایی است؛ همچنین نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد رشد جابه‌جایی و ۲۲ درصد کاهش تاخیرها را داشته‌ایم. در مجموع حمل باری و مسافری طی چهار ماهه ابتدای امسال نسبت به سال گذشته ۵ درصد رشد کرده است.  

مدیرعامل شرکت راه‌آهن از افتتاح بزرگ‌ترین بندر خشک ریلی در ۷۰۰ هکتار زمین خبر داد و گفت: این مرکز دارای ۱۸ خط ریلی است و به‌ عنوان یک مرکز لجستیک مهم به شمار می‌رود؛ همچنین حوزه بهسازی و بازسازی خطوط رشد ۲۰۰ درصدی داشته و ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای اعتبار آن نیاز است. از طرفی  ۱۱۱ کیلومتر خطوط ریلی در خوزستان، یزد و لرستان آماده بهره‌برداری است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس ۰ رای موافق و ۰ رای مخالف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا