تمایل به تولید کاهش یافته است/ اثرگذاری قانون تسهیل صدور مجوزها منوط به نبودامضاهای طلایی

رضا محمدکاظمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا اظهار داشت: تولید کنندگان همواره با مشکلات زیادی دست به گریبان بوده و هستند، عدم پرداخت تسهیلات واقعی که دولت باید به تولید کننده پرداخت کند و نبود بستر مناسب برای تولید از جمله مسائلی است که سبب کاهش تعداد تولید کنندگان شده و سبب تعطیلی واحدهای تولیدی می شود. 

دبیرانجمن علمی کارآفرینی و نوآروی ایران گفت: در شرایط کنونی بیشتر تولید کنندگان تمایل به کسب و کارهای اینترنتی، خدماتی و فروش دارند، البته این مساله اشکالی ندارد اما تولید یک مزیت برای توسعه محسوب می شود و عامل اشتغال آفرینی است اما این مساله سبب ایجاد کانال های واسطه ای و افزایش قیمت نهایی کالا برای مصرف کننده می شود.

کاظمی همچنین متذکر شد: در شرایطی که کسی برای تولید تمایلی ندارد، مشاهده می شود که یک نفر در فضای تولید است و ده نفر به عنوان واسطه و فروشنده برای فروش همین محصولی که توسط یک تولید کننده عرضه شده، فعالیت می کنند این مساله سبب کاهش رقابت و در عین حال افزایش قیمت کالا شده و فضای کسب و کار به جای حرکت به سمت تولید به سوی دلالی می رود.

این استاد دانشگاه در ادامه در خصوص موانع کسب و کار در ایران نیز از سود بالای بانکی و وجود موانع اداری بخصوص در بخش مالیات و بیمه و نیز سخن گفت. 

وی در عین حال، اثرگذاری قانون تسهیل صدور مجوزها و درگاه ملی کسب و کار را منوط به عدم تماس مردم و متقاضیان به پرسنل خاص و نبود امضاهای طلایی دانست و تاکید کرد که باید هر چه زودتر این روند متمرکز و اینترنتی شود.

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟
هم اکنون بخوانید

کاظمی در ادامه اظهار کرد:  کسب و کار در ایران مانند نوزادی است که برای زنده ماندن نیاز به شرایط زیادی دارد که متاسفانه درصد بالایی از کسب و کارها در ایران و شاید بیش از نیمی از آنها، حداکثر دوسال بعد از تولد می میرند و این بدان معناست که کسب و کارها در محیطی آلوده متولد می شوند و به دلیل همین آلودگی در نهایت در مدت کوتاهی از بین می روند، در حال حاضر همه تمرکز دولت بر روی کسب و کار است که این مفید و خوب است اما در کنار این مساله باید به حفظ و نگهداشت کسب و کار نیز توجه شود.

وی در پایان افزود: ما هرساله با خیل عظیمی از افراد فارغ التحصیل جویای کار مواجه ایم که شغلی ندارند. بسیاری از افراد در دانشگاه ها شیمی و یا فیزیک محض خوانده اند اما متاسفانه مهارت تجاری سازی و خلق ثروت از رشته خود را نیاموخته اند. یعنی توان تبدیل تئوری به عمل را ندارند. در این شرایط فضای اموزش عالی و اموزش و پرورش نیازمند کاربردی شدن است. نباید تمرکز این مراکز فقط روی دانش باشد باید به محصلین و دانشجویان مهارت نیز بیاموزند در این شرایط و با تسهیل روند صدور مجوزها قطعا کسی در ایران بیکار نمی ماند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هشت =

دکمه بازگشت به بالا