امروز

شنبه, ۱۶ مهر , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۲:۴۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا،  شاید بتوان ادعا کرد، در صورت توفیق در اجرای نسبتا کامل این قانون، سازمان امور مالیاتی کشور نه تنها وارد عرصه جدیدی از تحولات، تغییرات و اصلاحات بنیادین در شیوه مالیات ستانی شده، بلکه مقدمه[…]


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا،  شاید بتوان ادعا کرد، در صورت توفیق در اجرای نسبتا کامل این قانون، سازمان امور مالیاتی کشور نه تنها وارد عرصه جدیدی از تحولات، تغییرات و اصلاحات بنیادین در شیوه مالیات ستانی شده، بلکه مقدمه ای از مهمترین تحولات عرصه اقتصادی را نیز رقم زده است.

 یک کارشناس اقتصادی می گوید: وجود ناعدالتی‌های در اخذ مالیات، نبود شفافیت در حوزه جریان کالا و همچنین پایین بودن درآمدهای مالیاتی کشور به نسبت تولید ناخالص ملی و در نتیجه کسری عملیاتی بودجه از مسائلی است که نظام حکمرانی کشور ما با آن روبرو است. 

حمید بهزادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا در ادامه افزود: در سالیان اخیر تلاش‌هایی  برای سوق دادن نظام مالیاتی فعلی به سمت اصلاح و عدالت به مانند کشورهای پیشرفته صورت گرفته است. یعنی تلاش شده تا از طریق سامانه های متصل مالیاتی امکان ایجاد شفافیت در اقتصاد فراهم شود و از طرفی دیگر با افزایش کارآمدی نظام مالیاتی، افزایش درآمدهای پایدار مالیاتی هم محقق شود. در نتیجه، همه این عوامل نیازمند ایجاد سازوکار واحدی برای کل زنجیره کالاها در اقصی نقاط کشور است که به این مهم از طریق سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی دست خواهیم یافت. 

وی در ادامه بیان کرد: راه‌اندازی سامانه مودیان، علاوه بر افزایش درآمدهای مالیاتی و ارتقای شفافیت اقتصادی، موجبات اخذ مالیات از بخش‌های غیرمولد و دلالی، هوشمندسازی فرآیند اخذ مالیات، حذف ممیزها، اخذ عادلانه‌تر مالیات، کاهش فرار مالیاتی و کاهش بخش‌ غیرشفاف اقتصاد را فراهم می کند و در عین حال، کارکرد بسیار زیادی برای اقتصاد و بخش مولد به همراه دارد؛ بنابراین راه‌اندازی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اقدام اصلاحی وزارت اقتصاد جهت تحقق نقشه راه رشد غیرتورمی اقتصاد کشور است.

بهزادی همچنین متذکر شد: هوشمندسازی فرایندهای مالیاتی، حذف ممیز محوری، جلوگیری از تشخیص مالیات به شیوه على الراس، ارتقای شفافیت در زنجیره های تولید تا مصرف از جمله مهمترین اهداف قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان است. شاید بتوان ادعا کرد، در صورت توفیق در اجرای نسبتا کامل این قانون، سازمان امور مالیاتی کشور نه تنها وارد عرصه جدیدی از تحولات، تغییرات و اصلاحات بنیادین در شیوه مالیات استانی شده، بلکه مقدمه ای از مهمترین تحولات عرصه اقتصادی را نیز رقم زده است.

این کارشناس اقتصادی سپس تاکید کرد: تقویت کارکردهای درآمدی، توزیعی، تنظیمی و اطلاعاتی مالیات با بهره گیری از ظرفیت اطلاعات تراکنش های بانکی و ساماندهی دستگاههای کارتخوان بانکی و درگاه های پرداخت الکترونیکی، ایجاد شفافیت اقتصادی، ایجاد بستر تولید داده های مهم اقتصادی، ثبت تعاملات عاملان اقتصادی، کاهش فرار مالیاتی، کمک به اجرای مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر جمع درآمد و در نتیجه افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از مهمترین اهدافی هستند که قانونگذار به دنبال آن است و بدون شک نیل به اهداف مذکور در گرو اجرای دقیق کلیه احکام این قانون در مرحله پیاده سازی است.

بهزادی در پایان در خصوص روند کار سامانه مودیان نیز اظهار کرد: در سامانه مودیان به هر مودی کارپوشه ویژه‌ای اختصاص داده شده، که تبادل اطلاعات بین مودی و سازمان صرفاً از طریق این کارپوشه انجام می‌شود. مودیان می‌توانند در کارپوشه کلیه اطلاعات مالی و مالیاتی خود را مشاهده و ضمن پیگیری فرآیندهای مالیاتی پرونده، درخواست‌های خود را نیز از طریق این کارپوشه به سازمان ارائه کنند. در واقع کارپوشه به عنوان تنها درگاه ارتباطی مودی با سازمان امور مالیاتی کشور شناخته شده است. فعال بودن کارپوشه مودی در سامانه مودیان به این معنی است که او از نظر سازمان، شرایط لازم برای دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از خریداران را دارد.

انتهای پیام/

image_printنسخه چاپی
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی

افزایش امتیاز معلمان استثنایی