امروز

پنج شنبه, ۱۰ فروردین , ۱۴۰۲

  ساعت

۱۹:۱۶ بعد از ظهر

ساخته مغولان، سوخته میراثی‌ها
     یکشنبه - ۲۹ خرداد ۱۴۰۱     204752     23991 بازدید   

گنبد سلطانیه را به دستور سلطان محمد خدابنده الجایتو،‌ چهارمین ایلخان مغول، در قرن هشتم قمری در پایتخت ایلخانیان ساختند. شهری حدود ۴۰ کیلومتر دورتر از زنجان، یعنی شهر سلطانیه. بنایی تاریخی که به عنوان یکی از بزرگترین گنبدهای آجری جهان، ‌۱۷ سال قبل در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

امروزه سلطانیه را یکی از مهمترین و عظیم‌ترین بناهای آرامگاهی دوران اسلامی در ایران می‌دانند که پس از کلیسای جامع مریم مقدس در فلورانس ایتالیا و مسجد ایا صوفیه در استانبول سومین بنای بزرگ تاریخی و از نظر فناوری ساخت گنبد، یکی از بزرگترین گنبدهای آجریِ جهان محسوب می‌شود؛ با این وجود این، این خصیصه‌ها تا امروز باعث نشده تا در طول سال‌های گذشته به خصوص بعد از جهانی‌شدن‌اش، توجه‌ها به آن بیشتر شود. بنایی عظیم و از شاهکارهای هنری دوره ایلخانی و حتی تجلیگاه  هنر معماری این دوره که  علاوه بر شکوه و عظمت معماری‌اش، آن را به دانشنامه‌ای از نقش و طرح در تزیینات معماری این دورۀ تاریخی تشبیه می‌کنند.

اما بی‌توجهی‌هایی که در طول سال‌های گذشته به خصوص بعد از جهانی شدن این مجموعۀ منحصربفرد نسبت به آن شده، یکی از دلایلی است که این بنای تاریخی را با آسیب‌های زیادی مواجه کرده است. از ترک‌های وارد شده به سقف‌ها و جداره‌ها که به دلیل سابقۀ ایجاد شدن آن‌ها در بدنه به مرور خود بخشی از تاریخ این بنای جهانی به حساب می‌آیند تا یادگاری‌نویسی‌هایی که نایی برای جداره‌های این بنای تاریخی باقی نگذاشته‌اند و حتی نقش و نگارهای آن را در بسیاری از نقاط مجموعه از بین برده است.

در این گزارش تلاش شد تا آسیب‌هایی که در طول سال‌های گذشته به این بنای جهانی وارد شده و به نظر می‌رسد کمبود اعتبار یا بی‌توجهی‌ها باعث افزایش تدریجی آن‌ها شده، ثبت شود، آسیب‌هایی که شاید از یک نقطه به بعد یونسکو را به این فکر بیندازد که «گنبد سلطانیه» باید در فهرست میراث در خطر یونسکو قرار بگیرد.

image_printنسخه چاپی

گالری های پیشنهادی

 
 ۲۹ دی ۱۴۰۱
 3066 بازدید

کنکور ۱۴۰۲

 ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
 23993 بازدید

ساخته مغولان، سوخته میراثی‌ها

 ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
 24021 بازدید

طبیعت بهاری «سیاهکل»

 ۰۶ دی ۱۴۰۰
 36676 بازدید

حال و هوای خرید کریسمس در تهران

 ۰۶ دی ۱۴۰۰
 36098 بازدید

برداشت گل نرگس – بهبهان

 ۳۰ آذر ۱۴۰۰
 36048 بازدید

نخستین برف تهران در ۱۴۰۰

 ۰۴ شهریور ۱۴۰۰
 31658 بازدید

در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

 ۰۴ شهریور ۱۴۰۰
 28569 بازدید

در جستجوی اکسیژن

 ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
 38054 بازدید

سومین نمایشگاه نقاشی و آثار دستی معلولین ذهنی تهران برگزار شد + تصاویر

 ۱۸ خرداد ۱۳۹۶
 62920 بازدید

در کنار همیم!