در چرخه سوخت هسته‌ای خودکفا هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مقام معظم رهبری با ژرف‌نگری از سال‌ها پیش با ورود به بحث علوم پیشرفته از علوم و فناوری هسته‌ای حمایت کردند، تاکید کرد: اکنون در چرخه سوخت هسته‌ای خودکفا هستیم.


به گزارش ایلنا، محمد اسلامی در نشست تخصصی مبنا با موضوع «تأثیر تدابیر راهبردی رهبر معظم انقلاب در پیشرفت فناوری هسته‌ای» که عصر امروز به صورت مجازی برگزار شد، گفت: در عصر حاضر شاهد پیشرفت فوق‌العاده سریع علم و فناوری که پیوسته تاثیرات ژرفی را در همه حوزه‌ها به وجود می‌آورد، هستیم.


وی با بیان اینکه حوزه علم و فناوری حوزه قدرت‌سازی است، اظهار داشت: سازمان‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر در بخش‌های هوا و فضا، فناوری هسته‌ای، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی شرایطی را فراهم کردند که این عرصه، قلمروی پیشتازی آنها باشد و با ایجاد موانع به دنبال عدم دست‌یابی کشورها و جمهوری اسلامی ایران به فناوری‌های نوین هستند.


معاون رئیس‌جمهور در این نشست که به همت دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد برگزار شد، تصریح کرد: نکته مهم در این فرآیند قدرت پیش‌برنده اهداف ملی کشورها و امنیت ملی آنها است که در دیپلماسی متبلور می‌شود و پشتوانه دیپلماسی قدرت نظامی و اقتصادی است که به‌صورت مستقیم ریشه در علم و فناوری دارد. 


اسلامی ادامه داد: هر چقدر این پیشرفت در کشورها باشد و بتوانند به‌صورت فرآیندی از آن استفاده کنند؛ بیشتر توانسته‌اند نقش قدرت‌سازی خود را داشته باشند.


وی با بیان اینکه ابرقدرت‌ها حتی قبل از پیروزی انقلاب که قرار بود برای کشور ما، تأسیسات ایجاد کنند به دلیل شرایط انقلاب، پروژه‌ها را متوقف کردند و تعهدات خود را انجام ندادند، خاطرنشان کرد: مهم، چرخه سوخت هسته‌ای است که مقام معظم رهبری با ژرف‌نگری از سال‌ها پیش با ورود به بحث علوم پیشرفته از علوم و فناوری هسته‌ای حمایت کردند و حمایت‌های همه‌جانبه ایشان سبب شد تا با یک نگاه خودباورانه اقدام کنیم. 

شهردار آینده تهران باید بداند با مدیر قضایی، امنیتی و اجرایی چگونه رفتار کند
هم اکنون بخوانید


رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه نکته دوم نگاه باور جوانان است که بعد از اتمام تحصیلات توانستند وارد این عرصه شوند و این تکنولوژی‌ها را به‌صورت بومی عرضه کنند، ابراز داشت: با باور جوانان و هدایت و حمایت‌های مستمر از این جریان توانستیم به ظرفیت پایداری برسیم و اکنون کاملاً در چرخه سوخت هسته‌ای خودکفا هستیم و بعد از خروج ترامپ از معاهده برجام یک‌ مرتبه کشور توانست با یک حرکت جهادی ۱۰ ماهه مسیر ۱۰ ساله را در ظرفیت غنی‌سازی طی کند که این موضوع موجب دستپاچگی ۱+۵ شد و سبب شد تا آنها مجدداً به مذاکرات برگردند تا ظرفیت هسته‌ای ما را متوقف کنند.


اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در بخش‌های اثرگذار فناوری هسته‌ای و برق اتمی بیان کرد: ما با توجه به تأکیدات رهبر انقلاب در مسیر پیشرفت فناوری هسته‌ای حرکت کردیم و نکته مهم در برق اتمی این است که کشورهای دیگر همکاری نکردند که بازهم با خودباوری باید همین حرکت را در دستیابی بیشتر به برق اتمی داشته باشیم.


وی با بیان اینکه تلاش دشمنان با انجام خرابکاری‌ها در حوزه فناوری هسته‌ای، آن را به خط مقدم جبهه تبدیل کرده است، یادآور شد: دانشمندان ما با تأکید و انگشت اشاره مقام معظم رهبری که فرمودند خودتان بسازید؛ پای‌کار ایستادند و در موضوع سوخت ۲۰ درصد که نیاز راکتور تحقیقاتی تهران بود، اقدام کردند و ما امروز نه‌ تنها سوخت ۲۰ درصد، بلکه سوخت ۶۰ درصد را در دست تولید داریم.


این عضو دولت سیزدهم با اشاره به تولیدات بخش سلامت و رادیوداروها از حرکت به سمت پلاسمادرمانی خبر داد و به نقش بسیار مهم آب‌سنگین اشاره کرد که متأسفانه دشمنان با اتهام بهره‌مندی از آن در تولید سلاح هسته‌ای ما را از آن منع می‌کنند و عنوان کرد: اگر راهبردهای مقام معظم رهبری نبود و ما وارد فناوری هسته‌ای نمی‌شدیم، اکنون خیلی عقب بودیم.

تشدید مقابله با لایوهای غیر اخلاقی در اینستاگرام
هم اکنون بخوانید


به گفته اسلامی، برنامه‌های پیشرفت و توسعه کشور باید بدون وقفه حرکت کند و توان دانشمندان و جوانان کشور باید برای اهداف عالی کشور صرف شود و باید رنج و مشقت را تحمل کنیم تا به قله برسیم.


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یازده =

دکمه بازگشت به بالا