امروز

سه شنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۵:۰۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور با اشاره اقدامات این فرماندهی در زمینه قاچاق کالا از دستگیری هزار و ۲۸۴ متهم در زمینه قاچاق و احتکار و معرفی آن‌ها به دستگاه قضا خبر داد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار مهدی حاجیان، سخنگو و معاون اجتماعی و فرهنگی فرماندهی کل انتظامی کشور در نشست خبری خود که صبح امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت برگزار شد با اشاره به قاچاق کالا گفت: زمانی که طرح بزرگ اقتصادی در هر کشوری بخواهد اجرا شود، قطعا با حواشی همراه خواهد بود و افراد سودجو به دنبال منافع خودشان هستند از این رو ضرورت دارد دستگاه‌هایی که وظیفه نظارت دارد بر اجرای طرح کمک کنند. 


وی ادامه داد: یکی از دستگاه‌هایی که می‌تواند در برنامه مقابله با قاچاق کالا و ارز ورود کند علاوه بر تعزیرات و سایر وزارتخانه‌ها فرماندهی انتظامی کشور است و این فرماندهی  وظیفه مبارزه با قاچاق را برعهده دارد و این وظیفه را به نحو احسن انجام می‌دهد. 


سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور با بیان اینکه این طرح به نفع مردم است و منافع آن به اقشار پایین دست جامعه باز می‌گردد تصریح کرد: فرماندهی انتظامی کشور سال‌ها درگیر موضوع قاچاق کالا است و مراقبت از بیش از ۸ هزار و ۸۰۰ کیلومتر برعهده فراجا است. یکی از اقدامات ارزشمندی که از ابتدای فروردین انجام شد، ایجاد قرارگاه امنیت اقتصادی با عنوان امین است که در سطح کشور با موضوع قاچاق فعال است و همکاری خوبی با تعزیرات و دادستانی کل کشور دارد. 


وی ادامه داد: از ابتدای فروردین سه میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر روغن خوارکی و بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ تن گندم و آرد و ۲ هزار و ۷۰۰ تن نهاده دامی و سه هزار و ۳۰۰ تن برنج احتکار و قاچاق شده کشف شده است. همچنین هزار و ۲۸۴ متهم شناسایی و دستگیر شده و به دستگاه قضا تحویل داده شده‌اند.


سردار حاجیان گفت:‌ ارزش ریالی این کالاها ۹ هزار میلیارد ریال بوده است. همچنین ده هزار و ۸۷۲ تیم عملیاتی در این قرارگاه تشکیل شده است. 


وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات فرماندهی انتظامی کشور در زمینه مقابله با سرقت گفت: بحث آسیب شناسی در زمینه قاچاق کالا و ارز و احتکار بسیار اهمیت دارد و کشف سه میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر روغن و مابقی کشفیات ما نیاز به بررسی دارد که کجا در چرخه مبارزه با مشکل مواجه هستیم که این چرخه ادامه دارد و لذا ضرورت دارد در این زمینه حتما قوانین را بازنگری و بررسی کنیم و همچنین از چه طریقی این اتفاق می افتد. قطعا این حجم از قاچاق نمی تواند از طریق مرزها به صورت انفرادی انجام شود و باید نظارت بر مبادی و ورودی کشور بیشتر باشد و قوانین سختگیرانه تری داشته باشیم پلیس باید دسترسی کامل به سامانه تجارت وزارت صمت داشته باشد. قانون گذار پلیس را مجری و ناظر قانون معرفی کرده و باید دسترسی کامل به سیستم ها داشته باشد تا بتواند نظارت کامل‌تری داشته باشد.


وی ادامه داد: در دو سال گذشته ۸ شهید در راه مبارزه با قاچاق تقدیم کرده ایم. در چند روز گذشته نیز اولین شهید مبارزه با قاچاق کالا در سال ۱۴۰۱ تقدیم شد. ما از همه دستگاههای مربوطه تفاضا داریم پلیس را کمک کنند تا با استفاده از ظرفیت های قانونی و اختیارات بیشتر نقش خود را ایفا کند.باید از تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق استفاده کنیم و اگر این اتفاق بیفتد مبارزه نیز هدفمند خواهد شد.


حاجیان تاکید کرد: نیازمند بازنگری قانون هستیم و باید قانون به روزرسانی شود و باید با خودروهای شوتی و ته لنجی ها برخورد شدیدتری شود. این خودروهای شوتی باعث تصادفات می شوند و در سال گذشته ۱۷۷ فقره تصادف داشته اند و ۵۴۹ نفر مصدوم و ۳۱۸ نفر نیز فوت شده‌اند. شهید بزرگوار ما درامیدیه نیز در مقابله با خودروهای شوتی به شهادت رسید و نیاز است قانون ته لنجی اصلاح شود و این قانون که برای راحتی مرزنشینان بود مورد سوءاستفاده قرارگرفته است‌. پلیس با خودروهای شوتی برخورد کرده و خودروهای شوتی توقیف می شوند.


وی درباره فضای مجازی گفت: ۳۱ درصد جرایم ما درخصوص جرایم سازمان یافته مانند قمار، فروش اسلحه، فروش مواد مخدر و … بود و ۲۸۸ نفر در این رابطه دستگیر شدند و بسیاری از این صفحات مسدود شده است.


او درباره قاچاق سلاح گفت: ۶۵۱ مورد عملیات بر علیه فروش سلاح در فضای مجازی انجام شد و  ۲۲باند سازمان یافته در این زمینه شناسایی و دستگیر شدند که ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان گردش مالی آنها بود. بعضا سرشاخه‌های آنها در خارج از کشور بود.


وی درباره پروژه پانچی آ گفت: در سال گذشته ۸ فقره در حوزه قاچاق دارو در زمینه بین المللی اقدامات انجام شد و همچنین داروهای قاچاق کشف شده و افراد به دستگاه قضایی معرفی شدند.


ادامه دارد…


انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم