رشد ۱۷۸۰ درصدی خروج پول از بورس در هفته گذشته

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، بازار سرمایه در یکی از روزهای هفته گذشته که همه سهامداران به دنبال فتح سقف‌های جدید در آن هستند، منفی شد. با بررسی عملکرد نمادهای بورس می تواند کاهش قیمت سهم های پالایشی را عامل این مساله در جریان معاملات دانست.

معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته رفتند که شاخص‌ کل بورس تهران برای پنجمین روز متوالی رشد کرد. اما منفی شدن بازار در پایان معاملات به همراه رشد خروج پول حقیقی‌ها از بورس یک زنگ خطر برای بازگشت شاخص بورس به کانال ۱٫۴ میلیون واحدی است.

در جریان معاملات روزهای گذشته رشد ارزش صف ‌های خرید و وجود مازاد تقاضا در بازار سیگنال مثبت به بازار سهام بوده است و در مقابل خروج پول حقیقی علامت منفی بوده است، اما در آن روز خاص در بازار سهام فروشنده‌ها قوی تر از خریداران حاضر شدند و بازدهی شاخص کل را منفی کردند.

تقابل دوباره سهم های کوچک و بزرگ بازار سرمایه 

اما رشد شاخص کل هموزن نشان می‌دهد باز هم سهم های کوچک بازار سرمایه میل به رشد بیشتری داشته و به دلیل عقب ماندگی که نسبت به سهم های بزرگ دارند، نیز بیشتر آنها در نیمه مثبت معامله شده‌اند.

ثابت ماندن و کاهش قیمت برخی از فلزات اساسی در بازارهای جهانی طی روزهای اخیر سبب افت معاملات این گروه از بازار سرمایه شده است. البته برخی از نمادهای حاضر در این گروه نیز به دلیل برخورد با یک مقاومت تکنیکال باید اصلاح قیمتی را نیز مد نظر داشت. 

حرکت خلاف جهت شاخص‌های بورس

قفل‌هایی که دانش‌بنیان‌ها در هم شکستند
هم اکنون بخوانید

شاخص کل بورس در جریان معاملات یکی از روزهای هفته گذشته کاهش ۸۱۸ واحدی داشت و به سطح یک میلیون و ۵۱۲ هزار و ۲۸۷ واحدی رسید. بازدهی این شاخص منفی ۰٫۰۵ درصد بوده است و شاخص کل هموزن برخلاف شاخص با رشد ۸۶۱ واحدی به عدد ۴۰۱ هزار و ۴۳۶ واحدی رسید و بازدهی مثبت ۰٫۲۲ درصد را به ثبت رساند. شاخص فرابورس نیز با کاهش دو واحدی توانست سطح ۲۰ هزار و ۷۶۳ واحدی را حفظ کند.

کاهش ارزش کل معاملات و معاملات خرد بازار سهام

ارزش کل معاملات بازار سرمایه در جریان خرید و فروش های روز چهارشنبه بورس با کاهش ۱۲ درصدی نسبت به روز گذشته به هفت هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۰۷ میلیارد تومان بود که ۳ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش دو درصدی نسبت به معاملات دیروز به عدد پنح هزار و ۱۶۲ میلیارد تومان رسید. سهم معاملات خرد از کل معاملات حدود ۶۷ درصد بوده است.

رشد بی سابقه خروج پول از بورس

در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام، تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی منفی شد و به عدد ۱۲۶ میلیارد تومان رسید. این میزان خروج پول نسبت به روز گذشته رشد ۱۷۸۰ درصدی داشته است.

گروه‌های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی در صدر خروج پول قرار داشتند و گروه‌های خودرو و ساخت قطعات، سرمایه‌گذاری‌ها و بانک و موسسات مالی نیز در طرف دیگر میدان و بیشترین پول حقیقی را به خود اختصاص دادند.

عبدالملکی: یک سوم صادرات کل کشور محصولات تولیدی در مناطق ویژه اقتصادی است
هم اکنون بخوانید

سهم های فملی (ملی صنایع مس ایران)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و شتران (پالایش نفت تهران) شاهد بیشترین خروج پول حقیقی بودند و نمادهای وتوصا (گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران)، خساپا (سایپا) و وپارس (بانک پارسیان) نیز در صدر ورود پول قرار گرفتند.

کاهش مازاد تقاضا در بورس

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۲۳۰ نماد رشد قیمت داشتند و ۵۱ نماد نیز در صف خرید باقی ماندند. به عبارت دیگر، ۴۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند.

در جریان معاملات، ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته یک درصد افت کرد و در رقم ۳۱۱ میلیارد تومان ایستاد و نمادهای خاهن (شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و وپست (پست بانک ایران) در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۲۴۹ نماد کاهش قیمت داشتند و صف فروش ۶ نماد نیز جمع اوری نشد. به عبارت دیگر، ۵۱ درصد بازار افت قیمت داشتند.

انتهای پیام/

بیشتر بخوانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا