تاکید وزرای انرژی ایران، روسیه و آذربایجان بر توسعه همکاری منطقه‌ای در حوزه انرژی/ اعلام حمایت ایران از اتصال برق ۳ کشور

وزرای انرژی قدرت‌های برق منطقه ایران، روسیه و آذربایجان در دوحه قطر با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.


به گزارش ایلنا از وزارت نیرو ، امروز سه‌شنبه در حاشیه اجلاس مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز، دیدار تاریخی وزرای انرژی قدرت‌های برق منطقه “علی‌اکبر محرابیان” وزیر نیروی ایران، “نیکلای شولگینوف” وزیر انرژی فدراسیون روسیه و “پرویز شهبازوف” وزیر انرژی آذربایجان در شهر دوحه قطر برگزار شد.


در این دیدار صمیمانه که بیش از ۱۰۰ دقیقه ادامه داشت، هر سه وزیر انرژی بر توسعه همکاری منطقه‌ای در حوزه انرژی الکتریکی، تاثیر قابل توجه آن بر امنیت انرژی و اقتصاد انرژی کشورهای منطقه تاکید کردند.


از جمله مباحث اصلی در این دیدار بحث و بررسی در خصوص پروژه سنکرون‌سازی و اتصال شبکه برق سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه بود که در این زمینه هر سه وزیر بر لزوم عملیاتی کردن پروژه مذکور، اتمام فاز مطالعاتی آن در اولین فرصت ممکن و متعاقبا عملیاتی کردن پروژه تاکید کردند.


وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام آمادگی وزارت نیروی ایران بر حمایت و عملیاتی کردن اجرای پروژه مذکور، تاکید کرد: ایران با دارا بودن جایگاه برتر و قدرت اول منطقه در تاسیسات تولید، انتقال و توزیع برق و همچنین دارا بودن شاخص‌های ممتاز بین‌المللی در زمینه برق‌رسانی روستایی و شهری، این پروژه را از اولویت‌های خود دانسته و در راستای گسترش مبادلات برقی نه‌تنها با کشورهای همسایه بلکه با کشورهای منطقه و خصوصا کشور بزرگ روسیه، آن را مهم ارزیابی می‌کند.


وزیر انرژی روسیه نیز با تاکید بر اهمیت این موضوع، خواستار بررسی بیشتر و دقت مشاور پروژه در ارائه نتایج بررسی‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطی پروژه مذکور شد و خاطرنشان کرد: این پروژه مطالعاتی با فوریت و با دقت می‌بایست به اتمام برسد تا پس از تکمیل نقشه سنکرون کردن شبکه برق سه کشور، اجرایی شود.

تولید خودروهای برقی جگووار متوقف شد!
هم اکنون بخوانید


شهبازوف، وزیر انرژی آذربایجان نیز ضمن تاکید بر حمایت کامل از این پروژه، آمادگی آذربایجان برای سرمایه‌گذاری در ایجاد تاسیسات مرتبط جهت اجرای بهینه‌ پروژه مذکور را اعلام کرد.


وی همچنین در این دیدار اظهار کرد: همانگونه که شبکه برق کشورهای اروپایی به یکدیگر متصل شده و در شرایط اضطراری قادر به کمک به یکدیگر هستند، چشم‌انداز پروژه حاضر نیز نه‌تنها افزایش قابلیت اطمینان شبکه‌های برق سه کشور را به همراه دارد، بلکه در بلندمدت نیز برای امنیت انرژی منطقه حائز اهمیت است.


در پایان این دیدار هر سه وزیر تاکید کردند تا در جلسه هفته آتی که برای بررسی نتایج مطالعات پروژه مذکور برگزار می‌شود، با آمادگی کامل موارد مرتبط با اجرایی شدن این پروژه را به صورت ویژه و در اسرع وقت پیگیری کنند.


انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا