امروز

شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۹:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

رئیس شورای شهر تهران گفت: شهرداران مناطق فکر نکنند که یک خزانه‌ای وجود دارد و دست در این خزانه غیب می‌کنند و پول در می‌آید؛ خزانه را خودشان باید پر کنند.


به گزارش پایگاه خبری اعتماد نو به نقل از ایلنا، در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران معاون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در صحن شورا حضور داشت. مهدی چمران خطاب به او گفت که رکودی در شهر تهران در دوران چهارساله گذشته به وجود آمد که این رکود هنوز ادامه دارد.


چمران گفت: می‌دانم که رکود خیلی سریع شکل می‌گیرد اما از بین بردن آن خیلی سخت و زمانبر است. اما الان چند ماه است شروع به کار کردیم و انتظار داشتیم در این زمینه شهرداران مناطق ما فعال شوند. شهرداران مناطق فکر نکنند که یک خزانه‌ای وجود دارد و دست می‌کنند در این خزانه غیب و هرچقدر که بخواهند پول در می‌آید.


رئیس شورای شهر: خزانه شهرداری را شهرداران خودشان باید پر کنند. انتظار ما این است که واقعا تلاش کنند و وظایف خود را در تامین منابع انجام دهند.


او با تاکید بر اینکه نمی‌خواهیم کاری خلاف قانون و فراتر از طرح جامع انجام شود گفت: از همه مهمتر معاون شهرسازی است و مواردی را که می‌شود اصلاح کرد. اما بعضی چیزها وجود دارد که می‌توان به نفع مردم آن‌ها را اصلاح کرد تا مشکلات مردم حل شود و نه تنها آسیبی به جایی نمی‌رساند بلکه به نفع شهر هم هست.


رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه هنوز چیزی از معاونت شهرسازی ندیدیم گفت: انتظار داریم در این زمینه اقدام کنند و نمی‌دانم کی می‌خواهند معجزه کنند. اما باید معاونت شهرسازی در این زمینه بجنبد و تلاش کند. من از آقای فروزنده و زاکانی خواهشم این است که اگر خودشان رویشان نمی‌شود به مناطق بگویند مدیران را جمع کنند و ما به آن‌ها بگوییم. اینگونه نمی‌شود درآمد کسب کرد. باید تلاش کنند و کار کنند و راه‌های ابتکاری به دست آوردند و درآمد حلال کسب کنند.


او تاکید کرد که برای انجام پروژه‌ها به منابع مالی نیاز داریم و گفت: علاوه بر اینکه انتظار داریم قوانین مو به مو انجام شود اما قفل و بست‌های بیجایی که گاهی به دست و پای مردم زده می‌شود برداشته شود تا مردم بتوانند راحت‌تر کار کنند.


معاون شهردار: بلندمرتبه‌سازی را هر روز سخت‌تر می‌کنند


حمیدرضا صارمی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در واکنش به صحبت‌های چمران گفت: در بررسی‌های که انجام دادیم در کشور آمار صدور پروانه ده تا ۱۵ درصد کاهش یافته اما در تهران در یک فرایند ۵.۶ساله حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش یافته که این نشان می‌دهد این کاهش صدور در تهران دو سه برابر متوسط کشوری است.


معاون شهردار تهران افزود: چهار لایحه دست کمیسیون معماری است که این هفته رسیدگی می‌شود. سه لایحه نیز در راه است. درخصوص کاهش صدور پروانه از حدود ۱۱۴ نودی که وجود دارد تا هفته آینده حدود۶ مورد حذف می‌شود.


صارمی گفت: در یکی دو هفته گذشته آمار صدور پروانه رو به افزایش است. متاسفانه رعایت ضوابط به گونه‌ای شکل گرفته است که امروز که می‌خواهیم حرکت کنیم به عنوان تخلف محسوب می‌شود.


معاون شهردار تهران افزود: یعنی اینکه در کل شهر مقرراتی را حاکم کنیم در بخشی از شهر بیش از سه طبقه نمی‌شود ساخت و ساز کرد. سه طبقه توجیه فنی و اقتصادی و اجتماعی ندارد. بلندمرتبه‌سازی را هر روز سخت‌تر می‌کنند و هر مصوبه‌ای در شورای عالی می‌رود راجع به همه موارد حرف می‌زند.


صارمی اضافه کرد: ده‌ها پرونده علیه معاونین شهرسازی در محاکم شکل گرفته است و اختیاراتی که مناطق داشتند به طور کامل حذف شده و نیاز است که اینها با تدبیر باز شود.


با پشتیبانی شورا که به آن‌ها اعتقاد داریم انشالله طی یکی دو ماه آینده فرایند صعودی خواهد بود.


رئیس شورای شهر: صدور چند پروانه بیشتر خوشحالتان نکند


چمران در واکنش گفت: ما مصوبه‌ای داشتیم برای کاسته شدن از مدت زمان صدور پروانه که فرصت داده شده بود و معاونت شهرسازی باید در این زمینه لایحه‌ای بیارود که از سه ماه گذشته و هنوز لایحه نیامده است.


او ادامه داد: چند پروانه بیشتر گرفتن زیاد خوشحالتان نکند و این طبیعی است و هرساله در این بازه زمانی رخ می‌دهد و این را اشتباه نگیرید و زیاد خوشحال نشوید. باید کارهایی فراتر از این انجام دهیم. در چهار سال گذشته هر سال از صدور پروانه‌ها کاسته شده و اینها روی هم انباشته شده است و اگر درآمدی هست به این دلیل است که عوارض را بالا بردند. وگرنه میزان صدور پروانه در شهر تهران که اینهمه بافت فرسوده دارد افت کرده است.


چمران گفت: این کار سختی است و چندان ساده نیست ما انتظار کارهای سخت را از مردان بزرگ داریم.


انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد