امروز

پنج شنبه, ۷ بهمن , ۱۴۰۰

  ساعت

۲۱:۲۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

قائم مقام رئیس رسانه ملی در آیین تودیع و معارفه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان صداوسیما گفت: با افتخار و سربلندی حماسه‌های این ملت را باز سرایی کنید و از ظرفیت‌های شعر و موسیقی حداکثر استفاده کنید.


به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، آیین تکریم و معارفه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود صداوسیما با حضور وحید جلیلی قائم مقام رئیس رسانه ملی در امور فرهنگی، آرش امینی رهبر ارکستر سمفونیک سازمان، و جمعی از مدیران حوزه موسیقی و شاعران سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه برگزار شد.

 

میراث‌دار شعر متعهد ایران

 

وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول رسانه ملی در این مراسم با اشاره به اهمیت انتخاب علیرضا قزوه برای این جایگاه، گفت: قزوه مسئولیت مهم و خطیری را در این آوردگاه عظیم به عهده گرفته است. من از سنین نوجوانی با شعرهای او آشنا بودم. اومرحله به مرحله در فراز و فرودهای انقلاب و در حوادث گوناگون بی ادعا و متواضعانه میراث سترگ شعر فارسی را پاس داشت.

 

دبیر ستاد تحول رسانه ملی قزوه را میراث دار گنجینه عظیم شعر متعهد ایران دانست و افزود: او در زمره شاعرانی است که بدون قرآن و بدون حکمت شعری نسروده و اگر چنین نبود امروز او در این ترازی که می‌شناسیم شناخته نمی‌شد.

 

جلیلی خطاب به قزوه گفت: قطعاً این میزها، مسئولیت‌ها و جایگاه‌ها برای امثال شما که شهدا را دیدید و قهرمانی‌های ملت را دیدید خیلی ناچیزتر از آن است که به ظاهر آن دل ببندید و حتماً با این انگیزه پا در راه گذاشتید که باری از دوش مظلومان بردارید.

 

وی ادامه داد: نه باید، مرعوب این جماعت سخیف شد که حاج قاسم سلیمانی را سانسور می‌کنند و اگر لطف کنند به او درشتی نکنند؛ نه باید، مفتون ظواهر دنیایی. جلیلی تأکید کرد: با افتخار و سربلندی حماسه‌های این ملت را باز سرایی کنید. از ظرفیت‌های شعر و موسیقی حداکثر استفاده کنید.

 

قائم مقام رئیس رسانه ملی ضمن توصیه به قزوه برای استفاده از ظرفیت شعر و موسیقی در صداوسیما تصریح کرد: موسیقی در ایران مدیون تعزیه است و رد پای این هنر در موسیقی ایران دیده می‌شود که نشان از عشق به امام حسین(ع) است.

 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که جریان انقلاب اسلامی در این دوره به تجدید مطلع برسد.

 

روایتی از توفیقات شعر، موسیقی و سرود

 

محمدمهدی نراقیان مدیر سابق دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان در ادامه این مراسم گفت: در حوزه تولید ما چند محور داشتیم. تلاش کردیم دایره کسانی را که سازمان با آنها کار می‌کند را وسعت دهیم و در این راه نیروی انسانی جدید تربیت کردیم و به توفیقاتی رسیدیم.

 

وی افزود: در حوزه آهنگسازی با کسانی شروع به کار کردیم که کار اولی بودند و خوش درخشیدند. تلاش کردیم به افراد فرصت بدهیم تا کارگردانی کار را برعهده بگیرند و به مدیر گروهی برسند.

 

نراقیان با اشاره به تمرکز این دفتر روی نماهنگ تصریح کرد: تولید نماهنگ برای ما اهمیت داشت و به جای فتوکلیپ کار تولیدی انجام دادیم. ضمن اینکه اصالت شعر برایمان مهم بود و نماهنگ‌هایی با محور شاعرانش تولید کردیم.

 

مدیر سابق دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان افزود: برای اولین بار در انتخابات موسیقی اختصاصی تولید شد. برای مناسبت‌ها هیچ کار موسیقایی روی آرشیو نداشتیم و در این زمینه هم تولیداتی انجام شد. نزدیک ۲۳۰ قطعه موسیقی و ۲۰۰ نماهنگ تولید شد. برای نماهنگ ستاره‌های آسمان از طرف دفتر رهبر انقلاب تقدیر شد. همچنین قریب به ۴۰ قطعه موسیقی به مناسبت شهادت سردار سلیمانی در این دفترتولید شد.

 

وی تأکید کرد: با توجه به اهمیت سرود، از ابتدا هدف‌گذاری کردیم که ۴۰ درصد تولیداتمان در این حوزه باشد.

 

نراقیان در بخش دیگر سخنانش یادآور شد: از حوزه‌های اصلی کار ما ارزیابی قطعات موسیقی بود که از شبکه‌ها به ما می‌رسید و فرایندی برای آن طراحی شد. ۴۵۰۰ قطعه بررسی شد و حدود چند هزار قطعه از سامانه آرشیو هم مجدد بررسی شد.

 

مدیر سابق دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان از نظارت بر محتوای موسیقیایی آثار سخن گفت و تأکید کرد: حوزه دیگر کاری ما نظارت بر تولیداتی بود که از شبکه‌ها روی انتن می‌رفت. در سال ۹۹ حدود ۸ ماه از سال همه قطعات را رصد کردیم و با این گزارش‌ها تخلفات حداقلی شد و از ۳۰ به ۱۸ درصد رسید.

 

وی با اشاره به حضور فعال ارکستر سمفونیک صداوسیما در افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر و مراسم ملی گفت: سعی کردیم با مجموعه دستگاه‌هایی که در حوزه موسیقی کار می‌کنند مثل حوزه هنری، شهرداری، و… همکاری کنیم. در ۳۲ ماه گذشته دفتر موسیقی با وجود زخم‌های که از گذشته هنوز باقی مانده بود، الان آماده است تا به آقای قزوه برسد.

 

صداوسیما را می‌شناسم

 

در ادامه مراسم علیرضا قزوه با بیان اینکه مقام هنر مقام بالایی است گفت: شعر و سرود در کنار موسیقی در روزهای اول انقلاب حماسه آفرینی کرد و این سرود و شعار بود که که ان موج را پدید آورد.

 

وی افزود: البته آن شعار نه به معنای شعاری، بلکه به معنای شعر ناب عمل کرد.

 

قزوه با بیان اینکه ارزش دفتر شعر و موسیقی ارزشی بالاست گفت: وقتی از مرحوم شهریار خواستند یک بیت شعر برای مردم بسراید شعار «خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار» را سرود که در قالب شعار تا مدت‌ها بر زبان مردم جاری می‌شد.

 

شاعر کتاب «از نخلستان تا خیابان» درباره ارزش شعر عنوان کرد: در روزگار ما شعر را به خدمت رسانی و بیگاری موسیقی گرفته‌اند. اگرچه موسیقی پابه‌پای شعر جلو آمد اما باید توجه کرد که سرود حماسی و ترانه باید جدی گرفته شوند.

 

قزوه از حضورش در صداوسیما یاد کرد وگفت: من از همین صداوسیما شروع کردم و با فضای آن بیگانه نیستم.

 

مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان با اشاره به لزوم بازنگری در بودجه‌ها گفت: اهتمام من بر این است که بر ارزش کار هنرمندان در عرصه شعر و موسیقی بیافزایم.

 

قزوه در پایان با تأکید بر اینکه مکتب من مکتب حاج قاسم است و از مسلک و مرام او تبعیت می‌کنم گفت: تلاش می‌کنیم در کنار عزیزان باشیم کار تولید کنیم و اتفاق تازه رقم بزنیم.

 

تلاش کردیم حرفه‌ای بمانیم

 

آرش امینی رهبر ارکستر سمفونیک صداوسیما نیز با اشاره به  حضورش در صداوسیما گفت:  یک ماه پس از ورود آقای نراقیان به دفتربه سازمان آمدم و طی این سال‌ها ارکستر فراز و فرودهای بسیاری داشت.

 

وی افزود: مسایلی که در عرصه موسیقی ارکسترال وجود دارد باعث شده گاهی کارها عمق لازم را نداشته باشد اما از زمانی که من عهده دار این مسئولیت شدم با تعاملی که با آقای نراقیان داشتیم، سعی کردیم همه اصول را از نظر فرهنگی یا حرفه‌ای پیش بگیریم و تنها ارکستری بود که در دوران کرونا تمرینات خود را انجام داد و آثار مختلفی در این دو سال از بزرگان موسیقی کشور ضبط کرد.

 

امینی گفت: حضور علیرضا قزوه هم برای ما فرصتی مغتنم است و امیدواریم با درایت ایشان از عهده باقی مسائل برآییم.

 

توجه به گویش و زبان اقوام

 

سیدحمیدرضا حسینی مدیر دفتر شعر و موسیقی استان‌های صداوسیما نیز گفت: قبل از این آیین از رئیس صداوسیما تشکر می‌کنم که عنوان «شعر» را به عنوان این دفتر اضافه کردند. شعر ثروت ملی ایرانیان است و انتظار بسیاری بود.

 

وی ادامه داد: آقای نراقیان اولین جلسه را با مدیران پخش شبکه‌ها گذاشت. مهندسی کردند و وضعیت موسیقی از حالت جزیره بودن خارج شد. شبکه‌ها پیش از این کار خود را انجام می‌دادند و مرکز هم کار خود را پیش می‌برد. امیدوارم با حضور آقای قزوه که معرف همه هستند، زبان فارسی و ۱۰ زبان اقوام و ۱۰۴ گویشی که موظف به حمایت از آن‌ها هستیم را پاسداری کنیم.

 

حمایت از موسیقی حماسی، آیینی و اجتماعی

 

هادی آزرم نیز به‌عنوان نماینده‌ای از ارکستر سمفونیک صداوسیما نیز گفت: امیدوارم مشکلات ارکستر سمفونیک رفع شود. ارکستر سمفونیک سازمان بیش از ۸۰ سال عمر دارد و این در نوع خود ارزشمند است. وی با بیان اینکه در دهه ۷۰ رهبر انقلاب طی سخنانی نگاهی حمایتی به ارکستر داشتند و تا الان هم این حمایت‌ها ادامه داشته است ابراز امیدواری کرد: ارتقای کمی و کیفی موسیقی حماسی، آیینی و اجتماعی که در حکم انتصاب آقای قزوه و با نگاه رئیس صداوسیما پیش بینی شده رقم بخورد.

 

توجه به استعدادهای خیابانی

 

امیری اسفندقه شاعر ودستیار ویژه شهردار تهران در حوزه ادبیات و شعر فارسی نیز ضمن آرزوی توفیق برای قزوه پیشنهاد داد: رسانه ملی به استعدادهای خیابانی موسیقی توجه کند. اطمینان دارم این کنسرت‌های خیابانی و اینها که تار و سنتور می‌زنند برخی آموزگار می‌خواهند برخی هم شاید آموزگار باشند.

 

وی افزود: باید این نغمه‌های سرگردان را نجات دهیم و این مقامات گمنام را شناسایی کنیم؛ من به‌عنوان کمترین دوست قزوه حاضرم کمک کنم. اگر دهه فجر با همین گمنامان داشته باشیم شاید بهتر بشود گفت این بانگ آزادی کز خاوران خیزد.

 

اسفندقه درباره مجوز پخش برخی صداها گفت: چه اشکالی دارد صدایی که سرود شهیدان وطن را خوانده است، یا لالایی‌ها مادرانه  از تلویزیون پخش شود.

 

وی با اشاره به نقش نهادهای مختلف در ارتقای شعر و موسیقی گفت: همه این مراکز سنگرهایی هستند تا چیزی را که شهیدان نگه داشتند حفظ کنند.

 


انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد