امروز

دوشنبه, ۴ بهمن , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۳:۱۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در جدیدترین توییت خود در فضای مجازی نوشت: نهاد ریاست جمهوری و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهترین عملکرد را در سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته‌اند.


به گزارش اعتماد نو به نقل از ایلنا، حسین انتظامی با انتشار آخرین جدول مقایسه‌ای آذرماه ۱۴۰۰ عملکرد دستگاه‌های عضو سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نوشت: وزارتخانه‌های کشور و جهاد کشاورزی بیشترین درخواست‌ها را داشته‌اند.


قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در ۶ فصل ۲۳ ماده‌ای، سه آیین‌نامه اجرایی و ۹ شیوه نامه موضوعی شرایط را برای پاسخگویی و دسترسی به اطلاعات موسسات مشمول فراهم کرده است. اخیراً آیین نامه اجرایی ماده ۸ این قانون بروزرسانی و برای تصویب به هیأت وزیران ارایه گردید.


در این سامانه گزارش وضعیت پاسخگویی، برترین موسسات، گزارش جامع درخواست‌های مردمی، قانون، آیین‌نامه‌های اجرایی، شیوه‌نامه‌های موضوعی، گزارشات عملکرد دستگاه عمومی و… برای عموم مردم در صفحه اصلی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قابل دسترسی است. 


به استناد آیین‌نامه ماده ۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند ‌درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت‌نام در سامانه و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه حضوری به واحد ‌اطلاع‌رسانیِ مؤسسه درخواست‌ شونده، تسلیم کند.‎


موسسات عمومی علاوه بر پاسخگویی در سامانه، تعداد قابل توجهی از بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و قوانین و مقررات مرتبط را برای دسترسی مردم در این سامانه برای عموم منتشر کرده‌اند. مردم می‌توانند با مراجعه به بخش اسناد منتشر شده در این سامانه به هزاران سند که توسط دستگاه‌ها انتشار یافته دسترسی داشته باشند.


همه شهروندان با مراجعه به سامانه و ثبت‌نام می‌توانند از دستگاه‌های فعال سامانه که با رنگ آبی مشخص شده‌اند درخواست اطلاعات نمایند و موسسات پس از دریافت درخواست حداکثر تا ۱۰ روز زمان دارند با رعایت مقررات قانون به درخواست شهروندان در همین سامانه پاسخ دهند.


19-41-25-1150978_orig


انتهای پیام/

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

حال و هوای خرید کریسمس در تهران
برداشت گل نرگس – بهبهان
نخستین برف تهران در ۱۴۰۰
در پیک پنجم حواسمان به کادر درمان باشد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد

برادرم احمد…
آماده پاسخ به هر اقدام ایران هستیم
قاسم رضایی نفر سوم جهان شد